Kriptrade

Kripto Para Borsası

/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
6/12/2024

Bitcoin'deki Düşüşün Nedenleri Neler? - Kriptrade

Tarım dışı istihdam verileri ardından düşüşe geçen Bitcoin’de dün sabah saatlerinde gelen yeni satış dalgasının devamı gün içinde de kendini gösterdi. 69000 dolar altına indikten sonra kısa sürede satış yiyen BTC, önce 67500 dolara sonrasında da 66000 dolara kadar geri çekilmiş oldu. Burada güçlü bir destekle karşılaşan ana koinde toparlanma görülse de bu atakların cılız kaldığını iletebiliriz. Baş aşağı durum devam ederse bu durumun piyasaya olan güveni de negatif etkileyeceğini arz-talep dengesinde meydana gelecek değişimlere göre panik satışlarının da kendini gösterebileceğini belirtmekte fayda var. Bu senaryoda 66000-64000-62000-61200-60000 destekleri önemli olabilir. Kısa vadeli toparlanma ihtiyacını karşılayabilirse de 68000-69000-70000 seviyeleri önemli olup buraların devamında 72200-73800 seviyeleri yeniden test edilebilir ve yeni rekorlar hedeflenebilir. Özellikle bugün nazarında açıklanacak ABD enflasyon verileri dışında FED faiz kararı ve ardından FED Başkanı Powell’in yapacağı açıklamalar hem dolar varlıkları hem karşıt varlıklar ve dolayısıyla da tüm kripto para piyasası açısından son derece önemli olacaktır. Bu yönüyle veri anlarında anlık volatilite yüksek olabilir, ancak uzun vadeli yol haritasında bizlere fiyatlama davranışlarının nerelere evrileceği ile ilgili ipuçları verebilir.

Haber akışına geldiğimizde, Dünya piyasaları yarın ABD Merkez Bankası’nın (Fed) vereceği faiz kararını beklerken, kurumun bir indirime gitmeme olasılığına ise kesin gözüyle bakılıyor. Elizabeth Warren, Jacky Rosen ve John Hickenlooper olmak üzere 3 Demokrat senatör ise Fed’e yönelik mektuplarında faiz politikasının işe yaramadığını söylediler. Üçlü Fed’in para politikası enflasyonun düşmesini sağlamadığını, aksine ev ve araba sigorta fiyatları gittikçe arttığını, binlerce Amerikalının işsiz kalmasına sebep olacak olan resesyona doğru ittiğini ve artık indirim için beklemenin doğru olmadığını dile getirdiler. Fed 2020 yılının mart ayından bu yana faiz indirmiyor. Kurum son olarak pandemi döneminde tek seferde 100 baz puanlık indirim yapmıştı.

Öte yandan, 11 ABD spot Bitcoin ETF’i toplam 64.9 milyon dolarlık çıkış gördü. Pazartesi günü olan bu çıkışlar, 19 gün boyunca devam eden girişlerin ardından görülmüş oldu. Dün ise çıkışların artarak devam ettiği görülürken bu rakam 200.4 milyon dolara yükselmiş oldu. Spot Bitcoin ETF’leri arasında en çok çıkış gören 121 milyon dolar ile Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) oldu. Grayscel Bitcoin Trust’ı (GBTC) 20.5 milyon dolarlık net çıkış ile ARK 21Shares ETF (ARKB) izledi. Hiçbir fonda giriş görülmemesi ise dikkat çekti. ETF’lerin kaydettiği çıkışlarla birlikte Bitcoin fiyatı da düştü. Son 24 saat içinde Bitcoin fiyatı 66.000 dolar testi yaparak 205 milyon dolarlık likidasyona yol açtı ve tüm kripto piyasası üzerinde aşağı yönlü bir baskı oluşturdu.

Son olarak, önceki Başkanlık döneminde Bitcoin ve kripto paralara düşman olan eski ABD Başkanı Donald Trump, büyük bir değişim yaşadı. Yeniden aday olan Trump bu seçim kampanyasında BTC ve kripto paralara yüksek sesle desteklerken, Trump son olarak bir dizi Bitcoin madencisiyle görüştü. Bloomberg’in haberine göre, Trump madencilere Bitcoin madenciliğini destekleyeceğini söyledi. Joe Biden ve yönetiminin Bitcoin madenciliğine karşı çıkarak rakip ülkelere yardım ettiğini belirten Donald Trump, Beyaz Saray’a dönmesi halinde Bitcoin madencilerini ve madencilik sektörünü destekleme sözü verdi. Trump’ın Bitcoin madencileriyle yaptığı toplantının katılımcıları arasında Nasdaq’ta listeli Bitcoin madenciliği şirketi CleanSpark Inc. ve Riot Platforms‘tan temsilciler de vardı. Donald Trump, kendi sosyal medya platformu Truth Social’da da konuyu doğrulayıcı bir paylaşım yaptı, BTC madenciliği ile ilgili destekte bulundu ve Joe Biden’i eleştirdi.

Bugünkü data akışında çok kritik veriler bulunmakta. Önce gün içinde ABD Mayıs ayı enflasyon verileri açıklanırken buradan gelecek sonuçların FED projeksiyonlarında belirleyici olacağını belirtmekte fayda var. Ardından akşam saatlerinde ise FED faiz kararı ve sonrasında da FED Başkanı Jerome Powell’in basın toplantısı bulunmakta. Özellikle Powell’in bundan sonrası için ABD ekonomisi adına ve uygulanacak yol haritası için vereceği mesajlar son derece önemli olacaktır. Ayrıca Bitcoin, ETF ve altkoinler nazarında gelecek haber akışları ile jeopolitik riskleri takip edilecek.

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ

Ripple Uzak Doğu’ya Açılıyor

SEC ile hukuksal mücadelesi devam eden Ripple, ABD dışında gelişmeye devam ediyor. Bu noktada son gelişme Japonya ve Güney Kore için geldi. Ripple, Asya- Pasifik bölgesindeki varlığını genişletme hedefi doğrultusunda, teknoloji devi Japonya ve Güney Kore’de XRP Defterini tanıtmayı amaçlayan yeni bir fon başlattığını duyurdu. Ripple, başlatılan fonun kurumsal ortaklıklar, geliştirici hibeleri, başlangıç yatırımları ve
topluluk büyümesini desteklemeye ayrılacağını belirtti. Açıklamada fonun Japonya ve Güney Kore’ye yönelik
Mart 2022’de duyurulan 1 milyar XRP taahhüdünün bir parçası olarak geliştiricilere finansal, teknik ve ticari destek sağlamayı hedeflediği belirtildi.

Bedava Bitcoin Kampanyası Üzerinden 11 Sene Geçti

Bitcoin’in erken dönem geliştiricilerinden olan, hatta Satoshi Nakamoto’nun e-mail üzerinden iletişim kurduğu son kişi olan Gavin Andresen’ın yarattığı Bitcoin Faucet adlı sitenin yayına alınmasının üzerinden bugün tam 11 sene geçti. Bu site ilk kurulduğu gün, gelen üyelere 5 BTC vermeye başlamıştı. Bitcoin Faucet, 2012 yılının başına kadar BTC dağıtımlarına devam etti. Ancak fiyatın yükselmesi bu dağıtımları gittikçe zorlaştırdı ve bir noktada imkânsız hale getirdi. Andersen de zaten bu siteyi Bitcoin’in duyulması ve yayılması için kurmuştu. Hedefe ulaşılınca da site kapandı. Kapanıncaya kadar en az 10 bin BTC dağıtıldığı düşünülüyor. Bu BTC’lerin bugünkü toplam değeri ise 670 milyon doları aşıyor. Bitcoin Faucet ilk açıldığı dönemde, Bitcoin fiyatı 0.0008 ile 0.1 dolar arasında değişiyordu.

DOLAR ENDEKSİ

Son dönemde aşağı yönlü hareketlerde bulunan ve 100 günlük hareketli ortalaması destek görevi gören Dolar endeksinin geri çekilmesi USD karşıtı varlıklara karşı bir nefes aldırdı. Bu seviyelerde devam eden bir DXY, BTC ve altkoinler endişe verici bir gelişme olmaya devam edecektir ancak düşüşlerin devamı durumunda USD varlıkları değer kaybedeceğinden riskli varlıklara akış artacaktır.

VIX ENDEKSİ

Korku endeksinde BTC ve altcoinler için sıkıntı ortadan kaybolmuş görünüyor. Geçtiğimiz dönemde yaşanan jeopolitik riskler ile global piyasalarda bir korku salınımı görülürken bu konunun kapanmaya yüz tutması VIX endeksine de yansımış görülmekte. Bu sebeple yataya bağlayacak veya geri çekilecek bir korku endeksi kripto borsalarına risk iştahı açısından destek olacaktır ancak yükselmesi halinde yatırım fonlarının güvenli limanlara gitmesi ve riskli varlıkların değer kaybetmesi muhtemel olabilir.

BİTCOİN DOMİNANCE

Bitcoin'in kripto para piyasasındaki gücünü ve talebini gösteren bir ölçüt olan Bitcoin dominansı, haftalık görünümde yukarı yönlü eğilim devam ediyor. Para akışının çoğunun BTC üzerinden dönmesi sorunsalı, BTC dominansının aşağı yönlü hareket etmesiyle nihayete erebilir ve alt koinlerde de hareketlilikler artabilir. Bu sebeple bu değerin aşağı sarkıyor oluşu, alt koinlere yakıt niteliğinde olacaktır.

BİTCOİN (BTC) ANALİZİ

ETH ETF onay haberleri ile piyasaların nemalandığı dönemde 66000 dolar seviyelerinden ciddi bir alım gelerek 72000 dolar testi yapan Bitcoin, burada kalıcılık sağlayamayıp tekrar geri çekilmelere sahne oldu. Son tarım dışı istihdam verisi ile geri çekilmeler yaşayan ve son dört gündür destek konumunda olan 69000 dolar altına indikten sonra kısa sürede satış yiyen BTC için düşüşlerin devamında 67200-64000-62000-61200-60000
desteklerini karşılamayı bekleyebilir. Bitcoin’de yükselişler içinse 70000 dolar üzerinde günlük kapanışlar kritik olsa da önce 68000 ve 69000 dolar dirençleri aşılıp ardından 72200-73800 seviyelerini yeniden hedefleyebilir ve yeni rekorlar deneyebilir.

ALTCOİN ANALİZİ

ETHEREUM (ETH)

Özellikle ETH ETF onayı sonrası sağlam bir yükseliş yaşayan Ethereum, son hafta hem ETF’lerin etkisini kaybetmesi hem de kripto paralarda yaşanan düşüşten nasibini aldı ve düzeltme hareketlerine girdi. 115000 üzeri kalıcılığın önemli olduğu koinde toparlanmalarda 121200-124150-128000-134450 direnç seviyeleri yeniden gündeme gelebilir. Geri çekilmelerin devamında ise 109350-104950-99160 destekleri izlenebilir.

INJECTIVE (INJ)

760 testi sonrası toparlanma çabasında olan Injective tarafında 955 direnci üzerinde kalıcılık sağlarsa yukarı yönlü hareketler hız kazanabilir. Bu durumda 1035-1135-1280 direnç seviyelerine kadar alıcılı seyir görülebilir. 955 aşılamadığı senaryoda ise satış baskısı ile 760-630-550 desteklerine kadar düşüşler yaşanabilir.

UNIVERSAL MARKET ACCESS (UMA)

Teknik anlamda grafik görünümü sağlıklı durmayan Uma için baş aşağı seyrin devam etmesi durumunda 84,05-77,45 destekleri önemli olup bu seviyeler altında da satışlar derinleşebilir. Toparlanma emarelerinin görülmesi durumunda ise 99,00-125,40 direnç bölgesine kendini atması beklenebilir.

NEAR PROTOCOL (NEAR)

Son bir haftadır günlük sert düşüşlerde bulunan Near, yükselen trend çizgisini de aşağı yönlü ihlal etmek üzere. Bu durumda aşağı yönlü hareketlerin devamı beklenirken 192,25- 183,35-171,45-160,75 destek seviyeleri ziyaret edebilir. Toparlanma halinde ise 212,90- 220,00-237,00 dirençleri görülebilir.

ABONE OL

Akademi ve analiz
içeriklerine abone olun!

BAŞLAMA REHBERİ

Bir kaç dakika içerisinde başlayın

1

Hesabınızı Oluşturun

Üyelik formunu doldurun, kimliğinizi doğrulayın.

2

Para Yatırın

Mevcut Banka hesabından para transferinizi yapın.

3

Portföyünüzü Yönetin

Alım satım işlemleri için hazırsınız. Dijital kripto dünyasına hoş geldiniz.

Hemen Kayıt Ol, Alım Satıma Başla!