Kriptrade

Kripto Para Borsası

/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
6/24/2024

Bitcoin'in Düşüşünü Ne Tetikledi? - Kriptrade

Son günlerde kademeli olarak düşüş yaşayan Bitcoin, bugün itibarıyla 62000 dolar seviyelerine kadar indi. Özellikle şahin geçen FED faiz kararı ardından yapılan konuşmalar ile faiz indirimine şüpheyle yaklaşılması üzerine başlayan süreçte madenci satışları, Alman hükümetinin satışları ve ABD'deki Bitcoin ETF'lerinde son 1 haftada görülen erimeler düşüşlerin en büyük sebepleri olarak ön plana çıkıyor. Daha öncesinde bu satıcılı seyrin paniğe dönüşürse baş aşağı bir durumla karşılaşılabileceğini ve piyasaya olan güveni de negatif etkileyeceğini belirtmiştik. Nitekim 66000 doların kaybedilmesiyle panik satışları başladı ve düşüşler hızlandı. Şimdi ise 62000 dolar desteği son derece önemli bir rol oynamaktayken buranında kaybedilmesi 60000- 58000-56000 desteklerini gündeme getirecektir. Bunun dışında temmuz ayı başı ise kripto paralar ve özellikle altcoin’ler için bir canlanma ayı olabilir. ABD’de temmuzun ilk günlerinde işleme açılmasına kesin gözüyle bakılan Ether spot ETF’leri, belli bir likiditenin kripto para piyasalarına girmesini sağlayacak. Bu şekilde yaşanabilecek olası yükseliş senaryosunda da 64000- 66000-68000-70000-72200-73800 seviyeleri yeniden test edilebilir ve yeni rekorlar hedeflenebilir.

Haber akışına geldiğimizde, kripto para sektöründeki kaotik süreç devam ediyor. Son süreçteki bu düşüşlerin birçok nedeni bulunuyor. IntoTheBlock uzmanları, Bitcoin’in üzerindeki baskının önemli bir kısmının BTC madencilerinden de kaynaklandığını düşünüyor. Bitcoin madencileri haziran ayından bu yana 30 bin adet BTC’nin (2 milyar dolar değerinde) üzerinde satış gerçekleştirdi. Bu satışlar, bir yılı aşkın sürenin en hızlı BTC satışı gibi duruyor. Son yarılanma, Bitcoin’de kazanç marjlarını sıkılaştırarak bu satışı tetikledi. QCP Capital uzmanları ise ayrıca kripto madencilerinin portföyündeki toplam BTC varlıklarının son 14 yılın en düşük seviyesine düştüğünü söyledi. Önümüzdeki süreçte Bitcoin madencilerinin BTC satışlarına devam etmesi, Bitcoin’in 60 bin dolar major destek seviyesine kadar gerilemesine neden olabilir.

Bunun dışında, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), ortalama 1 ay önce spot Ethereum (ETH) ETF‘lerini onayladığını duyurmuştu. Her ne kadar ETH ETF onaylanmış olsa da, halen spot ETH ETF’leri işlem görmeye başlamadı. SEC’in Ethereum S-1 başvurularını onaylamaması, ETF’lerin işleme açılmasını engelliyor. SEC başkanı Gensler, muhtemelen yaz sonuna kadar bu S-1 başvurularının onaylanacağını söylemişti. Bloomberg ETF analistleri Eric Balchunas ve James Seyffart ise 2 Temmuz tarihinde nihai onayın geleceğini savunuyor. Kısa bir süre önce ETF Store‘un başkanı Nate Geraci de bu konuya ilişkin görüşlerini paylaştı. Geraci, onayın önümüzdeki hafta gelebileceğini öne sürdü. SEC’in Ethereum ETF S-1 başvuru onayını temmuz ayına sarkıtmayacağını savunan uzman Geraci, ETH ETF’lerine kayda değer bir ilginin de olacağını düşünüyor. Bu arada önde gelen varlık yöneticileri, Ethereum borsada işlem gören fonları (ETF’ler) için Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yeniden gözden geçirilmiş başvurularda bulundu. Buna göre VanEck’in başvurusu Ethereum fonu için %0,20’lik bir yönetim ücreti öngörüyor. Bu oran, Franklin Templeton gibi sektördeki rakiplerle benzerlik gösteriyor; Franklin Templeton yönetim ücreti olarak %0,19 talep ediyor. Diğer yandan, BlackRock iShares Ethereum Trust (ETHA) için henüz ücret yapısını açıklamamış durumda. Balchunas’a göre, VanEck tarafından belirlenen ücret yapısı, BlackRock üzerinde yönetim ücretlerini en az %0,30’un altında tutma yönünde bir baskı oluşturuyor. Önümüzdeki süreçte ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Ethereum ETF’leri için nihai onayı vermesi, ETH özelinde tüm kripto para piyasasını olumlu etkileyebilir.

Son olarak, Ethereum spot ETF’lerine yönelik piyasa duyarlılığı, bu yılın başında tanıtılan Bitcoin ürünlerinin coşkulu karşılanmasına kıyasla hayal kırıklığı yarattı. Mechanism Capital'in kurucusu ve ortağı Andrew Kang’in kapsamlı analizi, Bitcoin ve Ethereum ETF’lerinin farklı etkilerini vurguluyor. Kang, Bitcoin ETF’lerinin portföy tahsisleri için önemli yollar açtığını, ancak Ethereum ETF’lerinin etkisinin belirsiz olduğunu belirtiyor. Andrew Kang, Ethereum ETF’lerine bağlı işlem hacminin Bitcoin ETF hacimlerinin sadece %10 ila %15’ini temsil edebileceğini, bu da altı ay içinde net olarak 500 milyon ila 1.5 milyar dolar arasında alımlar anlamına geleceğini öngörüyor. Fidelity, Ethereum ETF’sini 4.7 milyon dolar ile başlatmıştı. Standard Chartered, ilk yılda girişlerin 45 milyar dolara ulaşabileceğini öngörüyor. Ancak, Kang, çeşitli temel faktörler nedeniyle Ethereum’un etkisinin Bitcoin kadar belirgin olmayacağını iddia etmekte. Kang’e göre, ETH’nin bir teknoloji varlığı olarak algılanması, Bitcoin gibi makroekonomik bir varlık yerine, kurumsal ilgiyi azaltıyor. Ayrıca, fiyat kazanç oranı gibi geleneksel finansal metrikler, ana akım finans yöneticileri için Ethereum’u zor bir satma aracı haline getiriyor.
Bugün sakin bir data akışı bulunurken Eurogroup toplantısı ve FOMC Üyesi Daily’nin açıklamaları izlenecek. Ayrıca Bitcoin, ETF ve altkoinler nazarında gelecek haber akışları ile jeopolitik riskler takip edilecek.

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ

Bitcoin’de Düşüş Sebepleri

Bitcoin, geçtiğimiz hafta başladığı düşüş hareketini sürdürdü ve sabah saatlerinde 62.500 doların altını gördü. Küresel
çapta tüm kripto paraların toplam piyasa değeri 2.5 trilyon doların altına düşerken, Bitcoin'in piyasa değeri ise yaklaşık 1.2 trilyon dolar civarında. Bilindiği üzere, halving sonrasında kazançları yarı yarıya azalan büyük Bitcoin madencilik şirketleri, haziran ayında ciddi satışlar yapmışlardı. İçinde bulunduğumuz ayda ise madenciler, 30 binden fazla BTC satarak son bir yılın en hızlı satışlarına imza attılar. Madencilerin ellerindeki BTC miktarı, o dönemde son 14 yılın en düşük seviyesine geriledi. Bu arada Almanya hükümetinin yaptığı satışlar da piyasada dikkat çekti. Ayrıca Fed’in faiz oranlarını yüksek tutma eğilimi, sürenin uzaması ve piyasa beklentilerinin azalması da riskli varlık sınıflarındaki düşüşlerin temel sebeplerinden biri olarak öne çıktı. Bitcoin'in son dönemdeki sert iniş ve çıkışları altcoin'leri de etkiledi. 2023-2024 döneminde değer kazanan birçok altcoin, kazançlarının neredeyse tamamını kaybetti.

Piyasa Gerilemesine Rağmen ETH Adres Sayısı Artıyor

Son veriler, Ethereum’un günlük aktif adres sayısında önemli bir artış göstermekte. Santiment tarafından bildirildiğine göre, ardışık artışlar ağa olan ilgiyi artırdı. 21 Haziran’da, Ethereum’un günlük aktif adresleri 617.000’i aştı ve bu rakam 23 Mart’tan beri görülen en yüksek seviyeydi. Bu zirve, hemen ertesi gün 22 Haziran’da 731.000 adresle aşıldı. Dikkat çeken etkileşim artışı, işlem hacmindeki artışlarla örtüşmedi. Öyle ki adreslerdeki artışa rağmen, işlem hacmi belirgin şekilde azalmış durumda. Bu da bu dönemde küçük işlemlerin daha yaygın olduğunu göstermekte. Bilindiği gibi bir ay öncesinde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Ether ETF’lerinin işlem görmesini için başvuran tüm şirketlere onay vermiş ve kripto para piyasasında bir heyecan uyandırmıştı. Bu sebeple kurumsallarında işin içine girmesi fiyatlamaları farklı bir noktaya götürebilir, talep çoğalabilir ve ETH üzerindeki adres sayısını bu sebeple yükseltebilir.

DOLAR ENDEKSİ

Son dönemde aşağı yönlü hareketlerde bulunan ve 100 günlük hareketli ortalaması destek görevi gören Dolar endeksinin geri çekilmesi USD karşıtı varlıklara karşı bir nefes aldırmıştı. Ancak bu seviyelerde devam eden bir DXY, BTC ve altkoinler endişe verici bir gelişme olmaya devam edecektir. Düşüşlerin yaşanması durumunda ise USD varlıkları değer kaybedeceğinden riskli varlıklara akış artacaktır.

VIX ENDEKSİ

Korku endeksinde BTC ve altcoinler için sıkıntı ortadan kaybolmuş görünüyor. Geçtiğimiz dönemde yaşanan jeopolitik riskler ile global piyasalarda bir korku salınımı görülürken bu konunun kapanmaya yüz tutması VIX endeksine de yansımış görülmekte. Bu sebeple yataya bağlayacak veya geri çekilecek bir korku endeksi kripto borsalarına risk iştahı açısından destek olacaktır ancak yükselmesi halinde yatırım fonlarının güvenli limanlara gitmesi ve riskli varlıkların değer kaybetmesi muhtemel olabilir.

BİTCOİN DOMİNANCE

Bitcoin'in kripto para piyasasındaki gücünü ve talebini gösteren bir ölçüt olan Bitcoin dominansı, haftalık görünümde yukarı yönlü eğilim devam ediyor. Para akışının çoğunun BTC üzerinden dönmesi sorunsalı, BTC dominansının aşağı yönlü hareket etmesiyle nihayete erebilir ve alt koinlerde de hareketlilikler artabilir. Bu sebeple bu değerin aşağı sarkıyor oluşu, alt koinlere yakıt niteliğinde olacaktır.

BİTCOİN (BTC) ANALİZİ

Son dönemde özellikle şahin bir FED sonrası kripto para piyasasında fiyatlamalar baş aşağı olmuş durumda. Panik butonunun yandığı Bitcoin tarafında da derin satışlar görülürken 62000 dolar desteği korunmaya çalışılacaktır. Fakat düşüşlerin devamı
halinde 60000-58000-56000-52300 destekleri karşımıza çıkabilir. Yükselişler içinse önce 64000 ve 66000 dolar dirençleri aşılıp ardından 68150-70000-72200-73800 seviyelerini yeniden hedefleyebilir ve yeni rekorlar deneyebilir ancak bunun için piyasaya bir malzeme sunulması ve piyasaların yükselişe ikna olması gerekecektir.

ALTCOİN ANALİZİ

MİNA PROTOCOL (MİNA)

Geçtiğimiz hafta 20,60 desteğini de kaybeden Mina hızlıca 16,75 desteğine doğru geriledi. Buranın kaybı ile satışlar daha da derinleşebilirken bu hareketlerinin devamında 13,50- 11,75-11,00-9,80 desteklerini görme ihtimali bulunmakta. Toparlanma yaşaması halinde ise 19,00-20,60-22,25-24,85 direnç seviyeleri yeniden gündeme gelebilir.

OASİS NETWORK (ROSE)

8 gün arka arkaya satıcılı seyrine dur diyemeyen Rose tarafında satış baskısının devamı durumunda 2,785-2,62-2,50 desteklerine kadar düşüşler yaşanabilir. Toparlanma için öncelikle 2,95 üzeri kalıcılık şart olup devamında 3,32-3,43-3,55 direnç seviyelerine kadar alıcılı seyir görülebilir.

CHAINLINK (LİNK)

Teknik anlamda kritik bir eşikte görünen Link adına 430 seviyesi altında kapanışlar sorun yaratabilir. Bu halde satışlar derinleşebilir ve 420-405-385-375-355 destekleri sırasıyla görülebilir. Toparlanma emarelerinin görülmesi durumunda ise 465-490-510 direnç seviyelerine kendini atması beklenebilir.

SMOOTH LOVE POTİON (SLP)

Son bir haftadır yaşanan kayıplar ile 0,12 seviyesini de koruyamayan SLP için 0,09660 son şans olabilir. Buradan alınabilecek destek ile 0,1125-0,12-0,13-0,1450 dirençleri yeniden gündeme gelebilir. 0,09660 altında kalıcılık halinde ise 0,8650-0,80 destek seviyeleri ziyaret edebilir.

ABONE OL

Akademi ve analiz
içeriklerine abone olun!

BAŞLAMA REHBERİ

Bir kaç dakika içerisinde başlayın

1

Hesabınızı Oluşturun

Üyelik formunu doldurun, kimliğinizi doğrulayın.

2

Para Yatırın

Mevcut Banka hesabından para transferinizi yapın.

3

Portföyünüzü Yönetin

Alım satım işlemleri için hazırsınız. Dijital kripto dünyasına hoş geldiniz.

Hemen Kayıt Ol, Alım Satıma Başla!