Kriptrade

Kripto Para Borsası

/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
2/7/2024

BTC 42500 $ Üzerinde Kalmaya Devam Edebilecek mi? -Kriptrade

Dün yatay bir görünümde fiyatlamalarına devam eden Bitcoin için 42500 dolar üzerinde günlük kapanışlar yapmaya devam etmesi önemli. Akşam saatlerinde 43300 testi yapıp kalıcılık sağlayamayarak geri çekilen ana koin tarafında yine ilk hedef 43300 olacaktır. Ardından 44000 ve 45500 seviyeleri de direnç olarak görünmekteyken 42500 dolar altında kalması durumunda 41750 ve 40000 desteklerinin korunması beklenecek.
Haber akışlarına bakıldığında ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, kripto para endüstrisinin finansal sistem için oluşturabileceği potansiyel riskleri ABD Kongresi’nde tartışmaya açarken finansal sistem için stabilcoinlerin tehlikeleri, kripto platformlarındaki koşullar ve değişken fiyatlar gibi çeşitli konuların finansal istikrarı tehdit ettiğini vurguladı. Yellen’in bu açıklamaları, kripto sektörünün ABD hükümetinin finansal endişelerinin odağında olduğunu gösteriyor. 
Diğer taraftan Blockchain destekli ödeme hizmetleri sunan Ripple, ABD pazarını hedeflediği önemli bir duyuruyla topluluğu heyecanlandırdı. Ripple Ürün Pazarlama Başkanı Oliver Segoiva tarafından yapılan açıklamada Ripple’ın küresel büyüme çabalarıyla birlikte ABD ödemeler pazarında da önemli bir girişime hazırlandığı aktarıldı. Oliver Segoiva, Ripple’ın faaliyetlerinin %90’ının ABD dışında olduğunu söyleyerek söze başlarken bu durumun değişmek üzere olduğunu ima etti. Bu açıklama Ripple’nin Blockchain destekli ödeme çözümleriyle ABD pazarında boy göstermeye başlayacağı şeklinde yorumlanırken gerçekleşmesi durumunda şirketin önemli bir büyüme ivmesine girebileceği düşünülüyor.
Son olarak birçok popüler projenin Solana ekosisteminde boy göstermesiyle başlayan yoğun işlemler, sonunda sistemsel problemlere yol açtı. Kullanıcı ve işlem açısından inanılmaz bir seviyelere ulaşan Solana ağı, Yoğun işlemler sebebiyle çökerken ekosistemin yerel tokeni SOL‘de düşüş etkisi yarattı. Resmi Solana X tarafından yapılan açıklama ışığında mühendislerin sorun üzerinde çalıştığı bildirildi ve sorun giderildi ancak yaratılan endişenin ilerleyen periyotta ne şekilde sonuçlar vereceği merak konusu.
Bugünkü önemli bir veri akışı bulunmazken haber akışını takip etmeye devam edeceğiz.

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ

Elon Musk’ın Tweeti Sonrası LGBTQ 10x Yaptı

Dünyanın en zengin iş insanlarından bir tanesi olan Elon Musk, kripto para yatırımcıları tarafından yakından takip ediliyor ve kripto varlıkların fiyat hareketlerini derinden etkiliyor. Elon Musk kısa bir süre öne resmi X/Twitter hesabı üzerinden “LGBTQ (Anon?)” şeklinde bir paylaşım yaptı. Elon Musk’ın paylaşımı sonrasında ise bir şaka tokeni olan Gays Inu (LGBTQ) sert bir şekilde yükselişe geçti. Çok kısa bir süre içerisinde %930’luk bir yükseliş yaşayarak değerini 10’a katlamayı başaran LGBTQ, yatırımcıların dikkatini üzerine çekti.

Buterin’in Açıklamaları İle TAO ve ENS Yükseldi

Ethereum‘un (ETH) kurucu ortaklarından ve blog paylaşımlarıyla dikkat çeken Vitalik Buterin, son yazısında Bittensor’a (TAO) değinirken paritede ciddi bir artışı getirdi. Daha sonrasında ise Ethereum Name Service’in (ENS) faydalarına değinen Buterin, 24 saatte yüzde 17,16 oranında yükseliş yaşayan ENS en çok yükselenler listesinde zirveye taht kurdu.

DOLAR ENDEKSİ

Alçalan bant aralığını kırdığı gibi yönünü yukarı veren Dolar endeksinin sert yükselişler yapamaması USD karşıtı varlıklara nefes aldırmış oldu. Bu seviyelerde devam eden bir DXY, BTC ve alt koinler adına sevindirici bir gelişme olmaya devam edecektir, ancak Cuma günü gibi yükselişlerin görülmesi durumunda USD varlıkları değer kazanacağından riskli varlıklara karşı direnci artacaktır.

VIX ENDEKSİ

Korku endeksinde BTC ve altcoinler için pozitif görünüm sürmekte. Bu seviyeler BTC veya altcoin gibi riskli varlıklara olan eğilimin arttığını ve şuan için bir risk oluşturmadığını göstermektedir. Bu sebeple yataya bağlayacak bir korku endeksi kripto borsalarına risk iştahı açısından destek olmaya devam edecektir. Ancak yükselmesi halinde yatırım fonlarının güvenli limanlara gitmesi ve riskli varlıkların değer kaybetmesi muhtemel olabilir.

BİTCOİN DOMİNANCE

Bitcoin'in kripto para piyasasındaki gücünü ve talebini gösteren bir ölçüt olan Bitcoin dominansı, haftalık görünümde trendi aşağı yönlü kırmış gibi görünmekte. Para akışının çoğunun BTC üzerinden dönmesi sorunsalı, btc dominansının aşağı yönlü hareket etmesiyle nihayete erebilir ve alt koinlerde de hareketlilikler artabilir. Bu sebeple bu değerin aşağı sarkıyor oluşu, alt koinlere yakıt niteliğinde olacaktır.

BİTCOİN (BTC) ANALİZİ

SEC’in BTC ETF onayı nihayet gerçekleşirken Bitcoin fiyatlarına yansıması karmaşık oldu diyebiliriz. Önce 48000 sonra da 49000 seviyesine yakın testler gerçekleştiren Bitcoin, buralarda da tutunamayıp tepe yerinde yaklaşık %20'lik düzeltmeler yaşadı. 38500'den aldığı destekle önce 40000 sonrasında ise 42500 dolar üzeri kalıcılık sağlamış gibi görünen BTC için sıradaki kalıcı hedef 44000 olsa da bunu gerçekleştiremeyip tekrar geri çekildi. 42500 seviyenin üzerinde 44000-45500-48000 dolar konuşulacaktır. Aşağı yönlü tepkilerde ise 41750-40000 ve 38000 seviyesini de göz ardı etmemek gerekir.

ALTCOİN ANALİZİ

SOLANO (SOL)

Diğer alt koinlere nazaran daha sağlam bir duruş sergileyen Solana için son dönemde fak bir obo oluşumu gerçekleşmekte. Bu durumda 2600 seviyeleri tekrar görülebilir bir deste olarak karşımıza çıkmaktayken aşağısında satıcılı seyir hız kazanabilir. 2870 üzerinde tutunmaya devam ettikçe gücünü toplayabilecek olan Sol tarafında diren. seviyeleri ise 3090-3350 diyebiiriz.

THE GRAPH (GRT)

Yükseliş trendi ardından kendine düşen bir kanal yaratan The Graph hafif yatay yöne bağlayarak güç toparlama aşamasında olabilir. Çanak oluşumunun ortalarında görünen koin için 4,70 üzerinde günlük kapanışlara devam gittiği takdirde 5,10-5,70-6,05 ve 6,50 dirençleri zorlanabilir. Aşağı yönlü hareketlerde de 4,52-4,25 ve 4,00 destekleri takip edilebilir.

POLKADOT (DOT)

Yükselen trendi aşağı yönlü ihlal ettikten sonra 194 seviyesi üzerinde tutunmaya devam eden Polkadot’un yükseliş emareleri için 225 üzerine atması ilk önceliği olacaktır. Sonrasında 245-258 ve 272 hedeflenebilir. Aşağı yönlü eğilimlerde ise 166 ve 148 destek seviyeleri korunmaya çalışılacaktır.

AXIE INFINITY (AXS)

Düşüş eğilimini sürdüren AXS tarafında sıradaki destek 197 olarak görünmekte. Bu seviye de korunamazsa 184 ve 165 desteklerine kadar geri çekilmeler devam edebilir. Toparlanma hareketi için 222 üzerinde günlük kapanış gereken bu koin için sırasıyla 238- 247 ve 270 dirençleri ana hedef haline gelebilir.

ABONE OL

Akademi ve analiz
içeriklerine abone olun!

BAŞLAMA REHBERİ

Bir kaç dakika içerisinde başlayın

1

Hesabınızı Oluşturun

Üyelik formunu doldurun, kimliğinizi doğrulayın.

2

Para Yatırın

Mevcut Banka hesabından para transferinizi yapın.

3

Portföyünüzü Yönetin

Alım satım işlemleri için hazırsınız. Dijital kripto dünyasına hoş geldiniz.

Hemen Kayıt Ol, Alım Satıma Başla!