Kriptrade

Kripto Para Borsası

/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
2/29/2024

BTC 64.000 Dolar Üzerinde Kalıcı Olabilecek Mi? -Kriptrade

Bitcoin’de dün 64.000 dolar testi yapılırken sonrasında gelen düzeltme hareketleri ile birlikte 58700 seviyesine kadar gerilediği fakat buradan yaşadığı toparlama ile yeniden yönünü yukarı çevirdiği görüldü. Bu hareketlilik, kripto para piyasasında bir heyecan oluşturdu ve Bitcoin’in yakın gelecekte 64.000 dolarlık dirence ulaşabileceği beklentilerini güçlendirdi. Buradan hareketle 64.000-67.000 ve 69.000 dolar seviyeleri bir sonra bakılacak direnç seviyeleri olarak karşımıza çıkabilir. Aşağı yönlü gerçekleşebilecek düzeltme hareketleri içinse 58000-54500-52000-50000 destekleri sırasıyla izlenebilir. Altkoinlerin de BTC’nin bu sert ivmelenmesinden pozitif nemalandığını söylememiz mümkün. Ancak Bitcoin dominansının tekrar 54 seviyesine yaklaşması, ilginin başlıca Bitcoin’de olduğu ancak az da olsa altkoinlere de para akışının sağlandığı anlamına gelebilir. Yine de Bitcoin’in bu fiyatlara gelmesi dahlinde altkoinlerin yeterince patlama yaşadığını söylemek mümkün olmayabilir. Bu sebeple spesifik olarak teknik anlamda yaşanacak bazı altkoin patlamaları da olası görünüyor.
Haber akışına bakıldığında, Bitcoin ETF’lerin spot fiyatla birlikte talebinin artması bekleniyor. Özellikle varlık yönetimi şirketlerinin müşterilerinden gelen talep bu artışın başlangıcı olarak görülüyor. Küresel çapta varlık yöneticilerinin ilgisinin başlamasıyla bir FOMO dönemi bekleniyor. Konuya ilişkin son olarak Morgan Stanley, spot Bitcoin ETF ürünlerini kendi platformuna eklemeyi düşünmekte ancak, varlık yönetim şirketleri ve yatırım danışmanları henüz spot Bitcoin ETF’leri hakkında bir karar vermemiş durumda. Şu anki yatırımcılar esas olarak büyük ihraççılardan oluşuyor ve bu ETF’lerin potansiyeli tam anlamıyla keşfedilmiş değil. Spot Bitcoin ETF’lerin dünya genelinde yaygınlaşması bekleniyor ve bu sayede işlem hacimleri önemli ölçüde artabilir. Bu durum, önümüzdeki boğa sezonunun başlangıcını işaret edebilir. Merrill Lynch, Morgan Stanley, Wells Fargo gibi firmaların son kararlarıyla ETF’lerin gerçek potansiyeli ortaya çıkacak ve bu kararların Nisan veya Haziran, temmuz aylarında verilmesi öngörülüyor.
Bunun dışında, ABD hükümetinin kontrolünde olan Bitcoin cüzdanlarından 15 binden fazla BTC çıkışı oldu. Bu BTC'lerin satıldıkları düşünülürken işlem TSİ akşm saatlerinde yapıldığı kaydedildi. Buna göre ABD’li kolluk kuvvetlerinin Bitfinex’i hacker’ından ele geçirdiği Bitcoin’lerin tutulduğu cüzdanlardan Bitcoin çıkışları oldu. Hatırlanacağı gibi, ABD hükümeti, operasyonlardan ele geçirilen bazı BTC’lerin satışına başlayacağının sinyalini daha önceden vermişti. Toplamda 41 bin 491 BTC’lik satış yapılacağı ve bu satış işleminin dört parça halinde gerçekleşeceği bildirilmişti.
Son olarak, Bitcoin Düşmanı Peter Schiff’e göre altın hisselerindeki son zayıflık muhtemelen yatırımcıların Bitcoin ETF’leri satın almak için bunları satmasından kaynaklanmakta. Bu da Bitcoin’in aslında altına karşı bir yatırım haline geldiği anlamına gelmekte. Schiff, altın kaçınılmaz olarak yükselişe geçtiğinde, altın hisse senetlerini satın alacak fonların Bitcoin ETF’lerinden geleceğini iddia ediyor. Ancak Schiff, Bitcoin ETF alıcılarını, satışlar kendi iddiasına göre Bitcoin’in çökmesine neden olacağından, Bitcoin ETF’lerinden girenden daha az para çıkacağı konusunda uyarılarda bulundu. Bu nedenle, analiste göre altın hisse senedi satın almak için gereken paranın çoğu muhtemelen başka kaynaklardan geleceğini düşünmekte.
Bugün ABD tarafında üretim ve imalat PMI rakamları gerçekleşecekken Euro Bölgesinden gelecek şubat ayı TÜFE verisi de incelenecektir. Gelecek haber akışlarını da ayrıca takip etmeye devam edeceğiz.

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ

Bitcoin Dostu Ülke El Salvador’dan 60M USD Kar

El Salvador, Bitcoin yatırımlarından 60 milyon doların üzerinde kâr elde etti. Ülke, Başkan Nayib Bukele’nin desteklediği Bitcoin politikası ve halkın desteği sayesinde bu başarıyı yakaladı. Yabancıların Bitcoin bağışlarını teşvik ederek uluslararası katılımı arttırmayı hedefleyen El Salvador, bu süreçte küresel tanınırlığını da artırdı. Bilindiği gibi El Salvador’un Bitcoin macerası, 2021 yılında Bitcoin alımlarıyla başlarken Devlet Başkan Bukele, hem yerel hem de uluslararası düzeyde popülaritesini artırdı ve El Salvador’un kripto para alanındaki olumlu duruşunu dünya çapında tanıtmak için bir fırsat olarak kullandı.

Matrixport CEO’su Bitcoin’de Düzeltme Bekliyor

Finansal hizmet platformu Matrixport’un kurucusu Daniel Yan, kripto para piyasasının aşırı şiştiğini ve bir düzeltmenin gerekli olduğunu söylerken %15’lik bir düzeltme öngördü. Beklediği düzeltmenin özellikle mart ayında gelebileceğini açıklayan Daniel Yan, gerekçe olarak ABD Merkez Bankası’nın (FED) mart ayındaki faaliyet takvimine işaret etti. Mart ayının makroekonomik açıdan çetrefilli bir ay olduğunu ve FED’in faiz kararı hakkında toplantılar yapacağını hatırlatarak düzeltmenin bu ayda gelebileceğini ifade etti. Bununla birlikte mart ayında Ethereum Dencun güncellemesi hikayesinin de bir “haberi sat” vakasına dönüşebileceğini savundu.

DOLAR ENDEKSİ

Alçalan bant aralığını kırdığı gibi yönünü yukarı veren ve 100 günlük hareketli ortalama üzerinde kalmaya çalışan Dolar endeksinin sert yükselişler yapamaması USD karşıtı varlıklara nefes aldırmış oldu. Bu seviyelerde devam eden bir DXY, BTC ve altkoinler adına sevindirici bir gelişme olmaya devam edecektir ancak sert yükselişlerin görülmesi durumunda USD varlıkları değer kazanacağından riskli varlıklara karşı direnci artacaktır.

VIX ENDEKSİ

Korku endeksinde BTC ve altcoinler için pozitif görünüm sürmekte. Bu seviyeler BTC veya altcoin gibi riskli varlıklara olan eğilimin arttığını ve şuan için bir risk oluşturmadığını göstermektedir. Bu sebeple yataya bağlayacak bir korku endeksi kripto borsalarına risk iştahı açısından destek olmaya devam edecektir. Ancak yükselmesi halinde yatırım fonlarının güvenli limanlara gitmesi ve riskli varlıkların değer kaybetmesi muhtemel olabilir.

BİTCOİN DOMİNANCE

Bitcoin'in kripto para piyasasındaki gücünü ve talebini gösteren bir ölçüt olan Bitcoin dominansı, haftalık görünümde trendi aşağı yönlü kırmış gibi görünse de hala trende tutunma çabasında. Para akışının çoğunun BTC üzerinden dönmesi sorunsalı, btc dominansının aşağı yönlü hareket etmesiyle nihayete erebilir ve alt koinlerde de hareketlilikler artabilir. Bu sebeple bu değerin aşağı sarkıyor oluşu, alt koinlere yakıt niteliğinde olacaktır.

BİTCOİN (BTC) ANALİZİ

Bitcoin tarafında işler yolunda gitmekte. Bitcoin için beklenen 60.000 dolar direncine geliren buranın üzerinde sağlayacağı kalıcılı ileri yol haritası için önemli olacaktır. Bu sebeple 64.000 ve 67.000 dolar seviyeleri bir sonra bakılacak direnç seviyeleri olarak karşımıza çıkabilir. Bu kadar kısa sürede ivmeli hareket üzerine durulma, dinlenme veya kar satışının normal olduğunu da hatırlatarak sırasıyla 59600-58000-54500-52000-50000 destekleri izlenebilir.

ALTCOİN ANALİZİ

AVALANCHE (AVAX)

Alçalan trendi kırdıktan sonra yukarı eğilimini devam ettiren Avax tarafında 1140-1275 bandı kırılmalar açısından önemli olacaktır. 1275 üzerinde kalıcılıkta 1330-1420 direnç seviyeleri değerlendirilebilir. 1140 altında ise 1080-1025 destek seviyelerine kadar geri çekilmeler yaşanabilir.

OASIS NETWORK (ROSE)

Yükseliş trendinde seyrine devam eden Rose için 4,45 üzerinde günlük kapanış hedefi görünmekte. Bunun gerçekleşmesi halinde yukarı yönlü hareketler hız kazanabilir ve 4,90-5,40 dirençleri hedeflenebilir. Olası düzeltme hareketlerinde ise 4,20-3,70 destek seviyeleri korunmaya çalışılacaktır.

STELLAR (XLM)

Yükselen trendi kırmasının ardından önce hafif aşağı yönlü hareketler sonrasında ise yukarı yönlü ataklarda bulunan Stellar, 3,87 üzerinde kalıcılık aramakta. Bu senaryonun gerçekleşmesi halinde 3,98-4,18-4,29 dirençleri sırasıyla test edilebilirken satıcılı seyir durumunda 3,73-3,60 destekleri kritik olabilir.

FANTOM (FTM)

Trend ihlali sonrası tekrar ana trend akımına gelen Fantom tarafında yükselişlerin devamında 15,55-16,70 direnç seviyelerine kadar yükselişler görülebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 15,23-15,00-14,10 destek seviyeleri önemli olabilir.

ABONE OL

Akademi ve analiz
içeriklerine abone olun!

BAŞLAMA REHBERİ

Bir kaç dakika içerisinde başlayın

1

Hesabınızı Oluşturun

Üyelik formunu doldurun, kimliğinizi doğrulayın.

2

Para Yatırın

Mevcut Banka hesabından para transferinizi yapın.

3

Portföyünüzü Yönetin

Alım satım işlemleri için hazırsınız. Dijital kripto dünyasına hoş geldiniz.

Hemen Kayıt Ol, Alım Satıma Başla!