Kriptrade

Kripto Para Borsası

/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
3/1/2024

BTC Boğaya Mı Hazırlanıyor, Düzeltme Mi Yapıyor ? -Kriptrade

Bitcoin’de dün diğer günlere nazaran daha yatay hareketler görüldü diyebiliriz ancak son dönemde yaşanan volatil hareketler ve yükseliş eğilimi, kripto para piyasasında bir heyecan oluşturdu. Bitcoin’in yakın gelecekte 64.000 dolarlık dirence ulaşabileceği beklentilerini de güçlendirmiş olurken buradan hareketle 64.000-67.000 ve 69.000 dolar seviyeleri bir sonra bakılacak direnç seviyeleri olarak karşımıza çıkabilir. Aşağı yönlü gerçekleşebilecek düzeltme hareketleri içinse 58000-54500-52000-50000 destekleri sırasıyla izlenebilir. Altkoinlerin de BTC’nin bu sert ivmelenmesinden pozitif nemalandığını söylememiz mümkün. Ancak Bitcoin dominansının tekrar 54 seviyesine yaklaşması, ilginin başlıca Bitcoin’de olduğu ancak az da olsa altkoinlere de para akışının sağlandığı anlamına gelebilir. Yine de Bitcoin’in bu fiyatlara gelmesi dahlinde altkoinlerin yeterince patlama yaşadığını söylemek mümkün olmayabilir. Bu sebeple spesifik olarak teknik anlamda yaşanacak bazı altkoin patlamaları da olası görünüyor.
Haber akışına bakıldığında, kripto para piyasasında dikkat çeken veriler gündeme gelmeye devam ediyor. CryptoQuant’ın verilerine göre madencilik havuzlarından kripto borsalarına 40 milyar dolarlık akışa rağmen Bitcoin madencilerinin rezervleri Şubat ayında sabit kaldı. 28 Şubat’ta madencilerin cüzdan rezervlerinde 1.828 milyon Bitcoin bulunuyordu; bu rakam rezervlerin 1.827 milyon olduğu 1 Şubat’a kıyasla çok küçük bir farkla dikkat çekti. CryptoQuant, elde tutma seviyelerini korumalarına rağmen Bitcoin fiyatındaki son volatilitelerin hafta boyunca madencilerin önemli satışlarını tetiklediğini ve 26 Şubat’ta kripto para biriminin fiyatının 52.000 doların üzerine çıkmasıyla en az 40.000 Bitcoin satıldığını açıkladı. Madencilerin halving öncesindeki satışlarının çoğu ocak ayında gerçekleşti ve toplam rezervler zirvedeki 1.840 milyon Bitcoin’den ay sonunda 1.827 milyon Bitcoin’e kadar değişti. Halving etkinliği, Bitcoin’in deflasyon mekanizmasının bir parçasıdır ve yeni Bitcoin’lerin üretilme hızını düşürerek madencilerin işlemleri doğrulamak için aldıkları blok ödülünü azaltır. Bu sebeple tarihsel olarak madenciler blok ödülü azalmadan önce karlarını maksimize etmek için Bitcoin rezervlerinin daha fazlasını halving öncesinde satmak durumunda kalabiliyor.
Bunun dışında, dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock, Brezilya’da iShares Bitcoin Trust ETF BDR’nin piyasaya sürüldüğünü duyurdu. Bu, Brezilya’daki ilk kripto para ETF olarak dikkat çekerken nitelikli yatırımcılar için bu Cuma günü işlem görmeye başlayacağı açıklandı. Ocak ayında Amerika Birleşik Devletleri’nde piyasaya sürülen Bitcoin ETF’sinin aynısı olan hisseler, Brezilya’da ihraç edilecek. Yönetim ücreti %0.25 olacak ve ilk 5 milyar dolarlık yönetim altındaki varlık (AUM) için bir yıllık muafiyetle ücret %0.12’ye düşürülecek.
Son olarak, Güney Kore’nin iktidardaki partisi Halkın Gücü Partisi, yerel spot Bitcoin ETF’ler üzerindeki yasağın kaldırılması da dahil olmak üzere yerel kripto kısıtlamalarını hafifletme planlarını süresiz olarak erteledi. Bu ayın başlarında, partinin kripto kazançları üzerindeki vergilendirmeyi geri çekmeyi ve yerel kurumların spot Bitcoin ETF’leri başlatmasına ve doğrudan kripto paralara yatırım yapmasına izin vermeyi amaçlayan kampanya vaatleri hazırladığı bildirildi. Ancak, bu planlar şimdi süresiz olarak askıya alındı.
Bugün ABD tarafında üretim ve imalat PMI rakamları gerçekleşecekken Euro Bölgesinden gelecek şubat ayı TÜFE verisi de incelenecektir. Gelecek haber akışlarını da ayrıca takip etmeye devam edeceğiz.

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ

JP Morgan’dan Bitcoin İçin Düşüş Tahmini

Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki JPMorgan analistleri bugünkü bir raporda, halving etkinliğinin Bitcoin madencileri üzerindeki etkilerinden bahsetti. Paylaşılan rapora göre halving, Bitcoin madencilerinin ödüllerini blok başına 6,25 BTC’den 3,125 BTC’ye düşürecek. Panigirtzoglou bu düşüşün madencilerin kârlılığını olumsuz yönde etkileyeceğini ve daha yüksek BTC üretim maliyetine yol açacağını aktardı. JPMorgan’un analistleri Bitcoin’in üretim maliyetindeki artışlar sonrasında madencilerin satış yapacağını ve BTC fiyatının 42 bin dolara bir düşüş yaşayacağını düşünüyor.

ETF’lerde Net Girişler En Yüksek Seviyede

Bitcoin borsa yatırım fonları (ETF’leri), son zamanlarda büyük bir talep gördü ve yeni başlatılan ETF’ler için net girişler tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bu süreçte, Blackrock’ın Bitcoin ETF’si olan IBIT, kısa sürede varlıklarını 10 milyar dolara çıkarma potansiyeli ile dikkat çekerken net girişlerde ve günlük işlem hacminde yeni rekorlar kırarak büyük bir başarıya imza attı. Kripto para savunucuları ve ETF uzmanları, Bitcoin ETF’lerinin piyasada iyi performans sergilediği konusunda hemfikir.

DOLAR ENDEKSİ

Alçalan bant aralığını kırdığı gibi yönünü yukarı veren ve 100 günlük hareketli ortalama üzerinde kalmaya çalışan Dolar endeksinin sert yükselişler yapamaması USD karşıtı varlıklara nefes aldırmış oldu. Bu seviyelerde devam eden bir DXY, BTC ve altkoinler adına sevindirici bir gelişme olmaya devam edecektir ancak sert yükselişlerin görülmesi durumunda USD varlıkları değer kazanacağından riskli varlıklara karşı direnci artacaktır.

VIX ENDEKSİ

Korku endeksinde BTC ve altcoinler için pozitif görünüm sürmekte. Bu seviyeler BTC veya altcoin gibi riskli varlıklara olan eğilimin arttığını ve şuan için bir risk oluşturmadığını göstermektedir. Bu sebeple yataya bağlayacak bir korku endeksi kripto borsalarına risk iştahı açısından destek olmaya devam edecektir. Ancak yükselmesi halinde yatırım fonlarının güvenli limanlara gitmesi ve riskli varlıkların değer kaybetmesi muhtemel olabilir.

BİTCOİN DOMİNANCE

Bitcoin'in kripto para piyasasındaki gücünü ve talebini gösteren bir ölçüt olan Bitcoin dominansı, haftalık görünümde trendi aşağı yönlü kırmış gibi görünse de hala trende tutunma çabasında. Para akışının çoğunun BTC üzerinden dönmesi sorunsalı, btc dominansının aşağı yönlü hareket etmesiyle nihayete erebilir ve alt koinlerde de hareketlilikler artabilir. Bu sebeple bu değerin aşağı sarkıyor oluşu, alt koinlere yakıt niteliğinde olacaktır.

BİTCOİN (BTC) ANALİZİ

Bitcoin tarafında işler yolunda gitmekte. Bitcoin için beklenen 60.000 dolar direncine geliren buranın üzerinde sağlayacağı kalıcılı ileri yol haritası için önemli olacaktır. Bu sebeple 64.000 ve 67.000 dolar seviyeleri bir sonra bakılacak direnç seviyeleri olarak karşımıza çıkabilir. Bu kadar kısa sürede ivmeli hareket üzerine durulma, dinlenme veya kar satışının normal olduğunu da hatırlatarak sırasıyla 59600-58000-54500-52000-50000 destekleri izlenebilir.


ALTCOİN ANALİZİ

RIPPLE (XRP)

Alçalan trendi kırdıktan sonra yukarı eğilimini devam ettiren Ripple tarafında 18,20 üzerinde günlük kapanışlara devam edilmesi önemli olacaktır. Bu doğrultuda 19,00-19,75 ve 21,00 dirençleri zorlanabilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 18,20 dışında 17,60-17,10 ve 16,00 seviyelerine kadar geri çekilmeler yaşanabilir.

APECOİN (APE)

Grafikten de anlaşılacağı gibi gidilecek daha çok yolu bulunan Ape’nin Şubat ayında %50 primlendiği görüldü. Bu yükselişlerin devamında 64,80-73,65 direnç bölgesi ilk etapta takip edilebilir. Satıcılı seyir halinde de 59,85-53,75 destek bölgesi çalışabilir.

NEAR PROTOCOL (NEAR)

Trend çizgisine tekrar yaklaşan Near, yukarı yönlü ataklarına devam etmekte. 130 ve 137 direnci önemli olup devamında yükselişler derinleşebilir. Tam ters senaryoda ise 113,50- 110,00 ve 104,00 destek seviyeleri izlenebilir.

TRUST WALLET TOKEN (TWT)

44,50 üzerinde günlük kapanış yapma aşamasında olan Trust Wallet Token, bunu gerçekleştirirse yukarı yönlü hareketler için potansiyelini artırabilir ve 49,95-52,40 direnç bölgesine ulaşabilir. Düzeltme hareketlerinde ise 42,50-40,00 ve37,75 destekleri test edilebilir.

ABONE OL

Akademi ve analiz
içeriklerine abone olun!

BAŞLAMA REHBERİ

Bir kaç dakika içerisinde başlayın

1

Hesabınızı Oluşturun

Üyelik formunu doldurun, kimliğinizi doğrulayın.

2

Para Yatırın

Mevcut Banka hesabından para transferinizi yapın.

3

Portföyünüzü Yönetin

Alım satım işlemleri için hazırsınız. Dijital kripto dünyasına hoş geldiniz.

Hemen Kayıt Ol, Alım Satıma Başla!