Kriptrade

Kripto Para Borsası

/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
2/27/2024

BTC İçin 52000$ Bandı Artık Destek Konumunda Mı? -Kriptrade

Uzun süredir 50500-52000 dolar bandını devam ettiren Bitcoin’de dün akşam beklenen patlama yukarı yönlü olarak gerçekleşirken 57000 dolar seviyesine kadar yükselişler görüldü. Geçtiğimiz bültenlerde de 52000 üzerinde kalıcılık ile 58000-60000 dolar seviyelerinin konuşulabileceğinden bahsetmiştik. Şimdi bu rotanın tamamlanması ilk beklenti olarak karşımıza çıkarken olası geri çekilmelerde 52000 dolar seviyesi artık bir destek konumunda olacaktır. Altkoinlerin de BTC’nin bu sert ivmelenmesinden pozitif nemalandığını söylememiz mümkün. Ancak Bitcoin dominansının tekrar 54 seviyesine yaklaşması, ilginin başlıca Bitcoin’de olduğu ancak az da olsa altkoinlere de para akışının sağlandığı anlamına gelebilir.
Haber akışına bakıldığında, Coinshares resmi blog sayfasında paylaştığı verilerde, kurumsal kripto para fonlarında geçtiğimiz hafta net 598 milyon dolarlık giriş olduğu belirtildi. Geçtiğimiz yılın favori altcoini Solana’dan çıkış olurken para diğer altcoinlere aktı. Buna göre geçtiğimiz yıl en çok para girişi olan altcoin Solana’dan varlık çıkışı sürerken kurumsal yatırımcılar Cardano , Ripple ve Litecoin’e yöneldi. Kurumsal kripto para fonlarında geçtiğimiz haftalarda da olduğu gibi ilk sırada 569,5 milyon dolarla yine Bitcoin yer alırken Ethereum’a (ETH) da 16,8 milyon dolar fon girişi dikkat çekti.
Bunun dışında, ABD Enerji Bakanlığı, Bitcoin madencilerinin enerji kullanımına yönelik bir aceleci bir tavırla soruşturma başlatmış ve büyük tepki çekmişti. Bunun üzerine Teksas Blockchain Konseyi (TBC) ve ABD’li madenci Riot Platforms, ABD Enerji Bakanlığı’na yeterli sebep göstermeden bilgi talep etmesi nedeniyle dava açmıştı. Reuters’ın haberine göre Enerji Bakanlığı yaptığı bir açıklamada, TBC ve Riot tarafından açılan davanın ardından kripto para madencilerine yönelik zorunlu araştırmasını geçici olarak askıya almaya karar verdiğini duyurdu. Yapılan açıklamada, Enerji Bilgi İdaresi’nin Bitcoin madencilerinden elde ettiği verileri tutmaya devam edeceği belirtildi.
Son olarak, popüler yatırımcı ve analist Rekt Capital, Bitcoin halving etkinliğinin yatırımcılara makro yükseliş trendlerinin başlangıcında son bir pazarlık satın alma fırsatı verme eğiliminde olduğunu söylüyor. Rekt Capital, hem 2016 hem de 2020 halving etkinlikleri etrafında görülen Bitcoin fiyat geri çekilmelerini inceledi. Bu etkinliklerden ilki halving etkinliğinden hemen önce yerel zirvenin %40’ına ulaşırken, 2020’de yaşanan halving sürecinde %19’luk bir düzeltme yaşadı. Buna göre tarihsel halving davranışına dayanan önemli taban seviyeleri olarak masada 37.000 dolar ve 31.000 dolar ile daha derin bir düşüş fikri de dikkat çekerken analiste göre 50 günlük hareketli ortalama tarihsel bir referans noktası oluşturuyor.
Bugün ABD tarafında Ocak ayı dayanıklı mal siparişleri verisi açıklanırken haber akışlarını takip etmeye devam edeceğiz.

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ

Balinadan Ethereum İçin Stake Hamlesi

Kripto para piyasasında önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Bir kripto balinası Ethereum‘a 45,5 milyon dolar gibi dikkat çeken bir yatırım payı ayırdı ve tutarın hepsini altı gün içinde stake ederek kripto topluluğunda büyük bir yankı uyandırdı. Bu adım ve diğer balinaların birikimleri öncü altcoin için kayda değer bir artışa yol açtı. Bu önemli hareket, Ethereum’un uzun vadeli potansiyeline büyük yatırımcılar arasında artan güvenin altını çiziyor.

MicroStrategy Bitcoin Alımına Devam Ediyor

Michael Saylor önderliğinde 2020 yılından bu yana düzenli Bitcoin alımları yapan, geçtiğimiz gün X hesabı hack'lenen MicroStrategy şirketi yeni bir BTC alımı duyurdu. Şirket 155 milyon dolar fiyatlama ile 3000 adet Bitcoin aldı. BTC’ler için ödenen ortalama fiyat 51 bin 800 dolar oldu. MicroStrategy’nin elindeki Bitcoin sayısı ise bu alımla beraber 193 bini de aşmış oldu. Şirketin son alımı 15-25 Şubat aralığında yapılırken, şu ana kadarki tüm alımların ortalaması da 31.544 dolar olarak açıklandı.

DOLAR ENDEKSİ

Alçalan bant aralığını kırdığı gibi yönünü yukarı veren ve 100 günlük hareketli ortalama üzerinde kalmaya çalışan Dolar endeksinin sert yükselişler yapamaması USD karşıtı varlıklara nefes aldırmış oldu. Bu seviyelerde devam eden bir DXY, BTC ve altkoinler adına sevindirici bir gelişme olmaya devam edecektir ancak sert yükselişlerin görülmesi durumunda USD varlıkları değer kazanacağından riskli varlıklara karşı direnci artacaktır.

VIX ENDEKSİ

Korku endeksinde BTC ve altcoinler için pozitif görünüm sürmekte. Bu seviyeler BTC veya altcoin gibi riskli varlıklara olan eğilimin arttığını ve şuan için bir risk oluşturmadığını göstermektedir. Bu sebeple yataya bağlayacak bir korku endeksi kripto borsalarına risk iştahı açısından destek olmaya devam edecektir. Ancak yükselmesi halinde yatırım fonlarının güvenli limanlara gitmesi ve riskli varlıkların değer kaybetmesi muhtemel olabilir.

BİTCOİN DOMİNANCE

Bitcoin'in kripto para piyasasındaki gücünü ve talebini gösteren bir ölçüt olan Bitcoin dominansı, haftalık görünümde trendi aşağı yönlü kırmış gibi görünse de hala trende tutunma çabasında. Para akışının çoğunun BTC üzerinden dönmesi sorunsalı, btc dominansının aşağı yönlü hareket etmesiyle nihayete erebilir ve alt koinlerde de hareketlilikler artabilir. Bu sebeple bu değerin aşağı sarkıyor oluşu, alt koinlere yakıt niteliğinde olacaktır.

BİTCOİN (BTC) ANALİZİ

Bitcoin tarafında işler yolunda gitmekte. Kısa sürede sırasıyla 42500-44000-45500- 48000-50000 dolar üzerinde kalıcılık sağlayan ana koin şimdi de 52000 bölgesi üzerinde kalıcı hareketlerde bulunmaya başlamış durumda. 52000 üzerine oturan yükselişlerin devamı için 58000-60000 dolar seviyeleri konuşulabilir. Bu kadar kısa sürede ivmeli hareket üzerine durulma, dinlenme veya kar satışının normal olduğunu da hatırlatarak sırasıyla 52000-50000-48000 dolar destekleri korunmaya çalışılacaktır.

ALTCOİN ANALİZİ

MINA PROTOCOL (MINA)

Geniş bant aralığında yükseliş trendine devam eden Mina tarafında, 50 saatlik hareketli ortalaması olan 37,85 üzerinde kalması önemli olacaktır. Son 10 gündür aşağı yönlü eğilimi olan koin için bu hareketlerin devamında 35,25 ve 32,50 destekleri korunmaya çalışılacaktır. Yukarı ataklarda ise 42,20-44,30 ve 45,50 dirençleri test edilebilir.

DECENTRALAND (MANA)

Hafta sonundan bu yana yeniden yönünü yukarıya yönelten Mana’nın dünkü Bitcoin’in sert yükselişine iştirak edemediği görüldü. 16,75 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması önemli olan Mana için bu durumun oluşması halinde 17,90 direncine kadar yükselişler görülebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 16,20-15,65 ve 15,00 destek seviyeleri takip edilebilir.

DENT

2 hafta önce yükseliş trendinin alt bandını test ettikten sonra yaklaşık %50 prim yapan Dent tarafında dünkü sert BTC yükselişinden de nemalanmış görünüyor. Yükselişlerin devamında 0,056-0,057 seviyelerinin direnç olması beklenirken durulma ve düzeltme aşamasına girmesi halinde 0,052-0,04420 destek bölgesi yeniden gündeme gelebilir.


POLKADOT (DOT)

Yükseliş trendini ihlal ettikten sonra yeniden bir yükseliş ivmesi yakalayan Polkadot, 234 üzerindeki günlük kapanışlarına devam ettiği sürece yukarı potansiyelini devam ettirmeye aday olacaktır. Bu hareketlerin devamında 258 ve 271 direnç seviyelerine kadar yükselişler sürebilirken satıcılı seyir halinde ise 250-233-223 destekleri izlenebilir.

ABONE OL

Akademi ve analiz
içeriklerine abone olun!

BAŞLAMA REHBERİ

Bir kaç dakika içerisinde başlayın

1

Hesabınızı Oluşturun

Üyelik formunu doldurun, kimliğinizi doğrulayın.

2

Para Yatırın

Mevcut Banka hesabından para transferinizi yapın.

3

Portföyünüzü Yönetin

Alım satım işlemleri için hazırsınız. Dijital kripto dünyasına hoş geldiniz.

Hemen Kayıt Ol, Alım Satıma Başla!