Kriptrade

Kripto Para Borsası

/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
3/28/2024

Coinbase-SEC Davası Piyasayı Nasıl Etkiledi? - Kriptrade

Mart ayı başlarında her gün yeni bir rekor kırmaya alıştıran Bitcoin, son günlerde düzeltme eğiliminde olduğunu göstermişti. Özellikle 64500 dolara kadar geri çekilmelerde bulunan BTC, bu seviyeden tekrar toparlanma aşamasında olsa da satışların da yer yer egemen olduğu görüldü. Öyle ki 60800 dolara kadar satıcılı seyir devam etmişken dün akşam FED basın toplantısı sonrası hızlı bir toparlanma kaydetti. Teknik olarak bir bozulma görülmese de yaşanan satışlar sonrası kripto para piyasasında panik ortamı oluşurken genel kanı sürekli yükseliş kaydeden Bitcoin’in bu düzeltme hareketlerinin normal olduğu yönünde. Dün 72000 dolar testi geldikten sonra Coinbase-SEC dava sonucu BTC’de kayıplara neden oldu ve 68000 dolara kadar düşüşler görüldü. Yine de buradan toparlanıp 70000 dolara tutunma çabası devam eden ana koinin burada kalıcılık sağlaması ve bir konsolidasyonun gerçekleşmesi hareketin devamını getirebilir. Bu sebeple günlük kapanışlar kritik görülmekte. Buradan hareketle Bitcoin için yeniden yeni zirve arayışlarının devam etmesi umulurken bunun için yeniden 71500-72200-73800 dolar seviyeleri direnç olarak kabul edilmekte. 50.000 Dolar’dan bu yana neredeyse kesintisiz artış yaşayan Bitcoin sonunda ciddi bir düzeltme verdi. Bu doğrultuda satıcılı seyrin devamında ise sırasıyla 68000-64000-61200-59600-58000 destekleri izlenebilir. 58000 dolar altında teknik bozulma görülebilir ve hareketler hız kazanabilir.
Haber akışına geldiğimizde, geçtiğimiz yıl haziran ayında, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) Coinbase borsası aleyhinde açtığı davada, Manhattan bölge hâkimi, her iki tarafı da etkileyen kararlar verdi. Kararların çoğunluğu SEC lehine olmasına rağmen, dikkat çeken bir şekilde hâkim, Coinbase'in staking programının kayıtsız menkul kıymet satışı olduğu iddiasını kabul etti. Federal kanunlar çerçevesinde Coinbase'in bir borsa, broker ve takas şirketi olarak faaliyet gösterdiğini belirten hâkim, staking programının kayıt dışı yatırım sözleşmesi satışı olduğuna hükmetti. Ancak Coinbase'in davanın düşürülmesi talebi reddedildi. Coinbase'in davada kazandığı kısmi başarılarından biri, cüzdan uygulamasıyla ilgiliydi. Hâkim, Coinbase'in uygulama üzerinden verdiği cüzdan hizmetinin bir aracı kurum faaliyeti olmadığını vurguladı ve bu nedenle SEC'nin cüzdan uygulamasının da kayıtsız yatırım sözleşmesi satışına aracılık ettiği suçlamalarını reddetti. Kararın açıklanmasının ardından Bitcoin'in fiyatı 68300 dolara, Coinbase'in hisse senedi olan COIN ise 258 dolara kadar düştü. Coinbase'in baş hukuk müşaviri Paul Grewal, "Buna hazırlıklıydık." derken SEC’nin kripto düzenlemesine ilişkin kurum içi görüşleri ve değerlendirmeleri hakkında daha fazla bilgi edinmeyi dört gözle beklediklerini vurguladı ve mahkemenin davayı değerlendirmeye devam etmesini memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.
Bunun dışında, kripto para dünyasının önde gelen isimlerinden biri olan Vitalik Buterin, en büyük ikinci memecoin Shiba Inu hakkında dikkat çeken bir yorumda bulundu. Resmi hesabı üzerinden, geçmişte yaptığı bağışlara atıfta bulunarak Shiba Inu'nun performansını övdü. Ethereum kurucu ortağı Buterin, Shiba Inu'nun beklentilerin ötesinde bir performans sergilediğini belirtti ve birkaç gün içinde 100x kadar düşeceğine inandığı yüksek miktarda SHIB gönderdiğini ifade etti. Ayrıca, o sırada fonun en fazla 10 ila 25 milyon dolar nakit çekebileceğini beklediğini dile getirdi. Buterin'in bu tweet'ine Shiba Inu'nun baş geliştiricilerinden Shytoshi Kusama da #SHIBARMYSTRONG hashtag'iyle yanıt vererek Shiba topluluğunun heyecanını yansıttı.
Veri akışında bugün ABD tarafında 4.çeyrek büyüme rakamı ve haftalık işsizlik haklarından yararlanma başvuruları açıklanırken Bitcoin ve altkoinler nazarında gelecek haber akışlarını da ayrıca takip etmeye devam edeceğiz.

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ

Balinalar Bitcoin Alımını Sürdürüyor

Son zamanlarda Bitcoin fiyatında olağanüstü bir hareketlilik yaşanıyor, bu da önde gelen kripto yatırımcılarının agresif yatırımlarıyla ilişkilendiriliyor. Bitcoin, kripto para birimlerinin amiral gemisi olarak kabul ediliyor ve balinaların bu alana olan güveni artırmak için portföylerine milyonlarca dolar değerinde BTC ekledikleri gözlemleniyor. Geçtiğimiz hafta içinde, yaklaşık 7 milyar dolarlık yatırım yaparak 100 binden fazla BTC ekleyen balinalar, Bitcoin'in geleceğine olan güçlü inançlarını bir kez daha ortaya koydular. Bu yatırım, Bitcoin'e olan derin güvenin en önemli yatırımcılar tarafından vurgulanmasına ve kripto para biriminin geleceği için olumlu bir görünümün ortaya konmasına katkı sağlıyor.

Ucuz Bitcoinlerin Transferleri Devam Ediyor

Son zamanlarda göze çarpan bir gelişme olarak, eski Bitcoin'lerin borsalara ya da yeni cüzdanlara yapılan transferlerine bir yenisi daha eklendi. Bir kişi ya da kurum, çeşitli cüzdanlarda bulunan ve 2010 yılından bu yana hiç dokunmadığı BTC'lerini tek bir cüzdana transfer etti. Toplamda 40 transfer gerçekleştiren bu kişi ya da kurum, her işlemde 50 BTC taşıdı ve böylelikle toplamda 2000 adet Bitcoin'i tek bir adrese göndermiş oldu. BTC'lerin kazanıldığı dönemdeki fiyatı yaklaşık olarak 0.2 dolar civarındayken, şu anda bu Bitcoin'lerin toplam değeri 140 milyon dolara tekabül ediyor. CryptoQuant kurucusu ve CEO'su olan Ki Young Ju, bu durumun satış tarafında yaşanacak muhtemel bir likidite krizinin işareti olabileceğini belirtti.

DOLAR ENDEKSİ

Alçalan bant aralığını kırdığı gibi yönünü yukarı veren ve 50-100 günlük hareketli ortalamaları üzerinde kalmaya çalışan Dolar endeksinin sert yükselişler yapamaması USD karşıtı varlıklara nefes aldırmış oldu. Bu seviyelerde devam eden bir DXY, BTC ve altkoinler adına sevindirici bir gelişme olmaya devam edecektir ancak sert yükselişlerin görülmesi durumunda USD varlıkları değer kazanacağından riskli varlıklara karşı direnci artacaktır.

VIX ENDEKSİ

Korku endeksinde BTC ve altcoinler için pozitif görünüm sürmekte. Bu seviyeler BTC veya altcoin gibi riskli varlıklara olan eğilimin arttığını ve şuan için bir risk oluşturmadığını göstermektedir. Bu sebeple yataya bağlayacak bir korku endeksi kripto borsalarına risk iştahı açısından destek olmaya devam edecektir. Ancak yükselmesi halinde yatırım fonlarının güvenli limanlara gitmesi ve riskli varlıkların değer kaybetmesi muhtemel olabilir.

BİTCOİN DOMİNANCE

Bitcoin'in kripto para piyasasındaki gücünü ve talebini gösteren bir ölçüt olan Bitcoin dominansı, haftalık görünümde trendi aşağı yönlü kırmış gibi görünse de hala trende tutunma çabasında. Para akışının çoğunun BTC üzerinden dönmesi sorunsalı, btc dominansının aşağı yönlü hareket etmesiyle nihayete erebilir ve alt koinlerde de hareketlilikler artabilir. Bu sebeple bu değerin aşağı sarkıyor oluşu, alt koinlere yakıt niteliğinde olacaktır.

BİTCOİN (BTC) ANALİZİ

Bitcoin tarafında işler yolunda giderken ve her gün yeni bir rekora imza atarken uyarılarda bulunduğumuz kar satışları belirdi. Öyle ki, 73800 testi ardından 60800 dolara kadar satışlar yiyen Bitcoin için pozitif haber ve veri akışında da teknik fiyatlamasında da bir bozulma söz konusu değil. Ancak yaşanan sert satıcılı seyir kripto dünyasında panik yaratsa da özellikle FED sonrası toparlanma çabası önemli. Toparlanmaların devamında tekrar 70000-72200-73800 seviyeleri yeniden hedefleyebilir. 68000-64000-61200-59600- 58000 destekleri ise düzeltmenin devamı için halen masada olan seviyeler olarak karşımıza çıkmakta.

ALTCOİN ANALİZİ

APECOIN (APE)

Düşen kanalını kırmasının ardından hafif alıcılı bir seyir gösterse de diğer altkoinere nazaran düşük bir  performans gösteren Ape’de işlerin yolunda gitmesi durumunda 73,65-78,15 ve 85,00 dirençleri ilk etapta denenebilir. Aksi durumda ise 59,85-53,75 ve 47,95 seviyeleri destek konumunda görülebilir.

EOS.IO (EOS)

Düzeltme çizgilerine genelde riayet eden Eos, trend çizgisinin de üzerinde kalmaya gayret göstermekte. Trende ayak uydurursa 35,00-37,65-40,80 ve 44,20 direnç seviyeleri olarak kabul edilebilir. Satıcılı seyir halinde de 32,50-28,85 destek bölgesine dikkat edilmelidir.

CHAINLINK (LINK)

618 üzerinde tutunmaya devam ettikçe yükseliş umutlarını devam ettiren Link tarafında, yükseliş emarelerinin belirmesiyle 685-760 dirençlerine kadar yeniden bir yolculuk görmek mümkün olabilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 588-555 ve 509 desteklerine kadar geri çekilmeler görülebilir.

HARMONY (ONE)

Zirve ve düzeltme hareketi sonrası diğer koinlere nazaran daha sağlam bir duruş gösteren ve toparlanma hareketlerinde bulunan Harmony için 1,08 üzerinde günlük kapanışa ihtiyaç bulunmakta. Bu durum oluşursa yeniden 1,20 ve 1,31 dirençleri kendini gösterebilirken aşağı yönde 0,95-0,88 ve 0,77 destekleri izlenebilir.

ABONE OL

Akademi ve analiz
içeriklerine abone olun!

BAŞLAMA REHBERİ

Bir kaç dakika içerisinde başlayın

1

Hesabınızı Oluşturun

Üyelik formunu doldurun, kimliğinizi doğrulayın.

2

Para Yatırın

Mevcut Banka hesabından para transferinizi yapın.

3

Portföyünüzü Yönetin

Alım satım işlemleri için hazırsınız. Dijital kripto dünyasına hoş geldiniz.

Hemen Kayıt Ol, Alım Satıma Başla!