Kriptrade

Kripto Para Borsası

/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
7/8/2024

Derin Satışlar Ne Zaman Sona Erecek? - Kriptrade

Geçtiğimiz haftada önce 62000 ardından da 60000 desteklerini kaybeden Bitcoin’de derin satışlar görülürken kripto para piyasası da diğer piyasalardan negatif ayrıştı diyebiliriz. Panik satışlarının da dahil olduğu bu süreçte 54000 dolara kadar geri çekilmeler gözlemlenirken halen bir toparlanma emaresi görülebilmiş değil. Korkunun devam ettiği piyasada altkoinler için durum daha da kötü durumda. Ciddi değerlerde geri çekilmeler yaşanan altkoin için likidite akışının bu tarafa kayması şart görülmekte. Buna karşın BTC tarafında ETF’lerin varlığı bu olasılığı azaltmakta. Piyasa genelinde yorumlar, buraların alım fırsatı olacağı ve satışların devam edeceğine yönelik olmak üzere ikiye ayrılmış durumda. Bu yönüyle hem haber akışları hem de veri akışları ve tabiki teknik fiyatlamalar yakından takip edilmeli. Teknik boyutta, 54000 doların destek olması halinde 56000-58000-60000- 62000-64000-66000 seviyeleri yeniden test edilebilir ve yeni rekorlar hedeflenebilir. Kalıcılık sağlanamaz ise 52300-50250-48250 desteklerini yine gündeme getirecektir.

Haber akışına geldiğimizde, FED tarafından ABD Kongresi için yılda iki kez hazırlanan yarı yıllık Para Politikası Raporu'nun temmuz sayısı yayımlandı. Fed Başkanı Jerome Powell'ın haftaya Kongre'de sunacağı raporda, "Enflasyon geçen yıl belirgin şekilde azaldı ve bu yıl mütevazı bir ilerleme kaydetti ancak Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) yüzde 2'lik hedefi üzerinde kalmaya devam ediyor." ifadeleri kullanıldı. Buna göre FED, yüzde 2 hedefine hareket ettiğine dair daha fazla güven kazanana kadar politika faizini düşürmeyi beklemediğini belirtmiş oldu. İstihdam artışlarının güçlü ve işsizlik oranının hala düşük olduğu vurgulanan raporda, açık iş sayısının azalması ve iş gücü arzının artmasıyla iş gücü piyasası yılın ilk yarısında daha iyi bir dengeye geçtiği kaydedildi. Raporda, reel gayrisafi yurt içi hasıla büyümesinin ilk çeyrekte mütevazı olduğu ancak iç talepteki büyümenin güçlü kaldığı aktarıldı.

Diğer yandan, Bitcoin’deki sert volatilite devam ediyor. Hafta içi 53 bin dolara kadar düşen, hafta sonu ise 58 bin doların üzerine çıkmayı başaran Bitcoin, gece saatlerinde ise yeniden 55 bin doların altına indi. Bu seviyelere en son şubat ayı sonunda ulaşılmıştı. Bitcoin’deki düşüşlerin en büyük sebepleri ise Mt. Gox borsasının BTC dağıtımlarına başlaması ve Alman hükumetinin satışları olarak gösteriliyor. Hafta içi 1 milyar dolar değerden fazla kripto pozisyonunun likide olduğu vadeli ve kaldıraçlı işlem piyasalarında son 24 saatteki rakam ise 300 milyon dolara dayandı. Özellikle dün yaşanan sert düşüş ve çıkışlar hem uzun (166 milyon dolar) hem de kısa pozisyonlarda (120 milyon dolar) büyük oranda tasfiyelere sebep oldu.

Son olarak, ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından açıklanan verilere göre, haziran ayında tarım dışı istihdam 206 bin artış gösterdi. Analistlerin beklentisi istihdamda 200 bin artış olacağı yönündeydi. Tarım dışı istihdam artışı Nisan ayı için 165 binden 108 bine, mayıs ayı için 272 binden 218 bine revize edildi. Artışın beklentinin üzerinde olmasına karşın önceki ayların altında kalması Fed'in önümüzdeki aylarda faiz indirebileceği yönündeki beklentileri destekledi. Ülkede işsizlik oranı yüzde 4,1 seviyesine yükseldi. Piyasa beklentisi işsizlik oranının bir önceki ay gördüğü yüzde 4,0 seviyesinde sabit kalacağı şeklindeydi. ABD Merkez Bankası'nın (Fed) en son haziran ayında açıkladığı tahminlerde işsizlik oranı beklentisi bu yıl için yüzde 4,0, 2025 yılı için yüzde 4,2, 2026 yılı için yüzde 4,1 olarak belirlendi. Ortalama saatlik kazançlarda ise aylık bazda yüzde 0,29 artış olurken, yıllık artış yüzde 3,86 seviyesinde açıklandı. Beklentiler aylık yüzde 0,3, yıllık yüzde 3,9 artış olacağına işaret ediyordu.

Bugün herhangi bir kayda değer veri akışı bulunmazken Ethereum Topluluk Konferansı’nın (ETHcc) ilk günü olduğunu ve EOS’un da yeni bir staking programı için lansmanı olduğunu hatırlatalım. Ayrıca Bitcoin, ETF ve altkoinler nazarında gelecek haber akışları ile jeopolitik riskler takip edilecek.

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ

CryptoQuant CEO’su Bitcoin İçin İyimser

Blok zinciri analiz şirketi CryptoQuant’ın CEO’su Ki Young Ju, devletlerin Bitcoin satışlarının abartıldığını savundu. 2023’ün başından bu yana piyasaya 224 milyar dolar girdiğini ifade eden analist, “Devletler tarafından el konulan BTC’ler, gerçekleşmiş piyasa değerinde yaklaşık 9 milyar dolarlık bir paya sahip.” ifadelerini kullandı. Ki Young Ju, devamında ise 9 milyar dolarlık rakamın 224 milyar dolarlık para girişinin yalnızca yüzde 4’üne denk geldiğini vurgulayarak “Devlet satışlarının işlemlerinizi mahvetmesine izin vermeyin.” dedi. Bugüne kadar ABD başta olmak üzere pek çok devlet, çeşitli operasyonlardan önemli sayıda Bitcoin ele geçirdi. Bunların bir kısmı satıldı ve bir kısmı da halen tutuluyor. Son verilere göre, ABD’nin kontrolünde 200 binden fazla BTC varken onu 194 bin BTC ile Çin, 61 bin BTC ile İngiltere ve 42 bin BTC ile Almanya izliyor.

Madencilik Hareketleri BTC’de Dip Noktayı Mı Belirliyor?

Bitcoin fiyatındaki sert düşüş, Bitcoin madencilerini de büyük ölçüde zorluyor. Madencilerin bir kısmı, fiyat artık kar edemeyecekleri seviyeye kadar indiğinden dolayı cihazlarının fişlerini çekiyorlar. Buna, kripto literatüründe “madenci kapitülasyonu” deniyor. Madenci kapitülasyonu son zamanlarda, 2022’deki büyük FTX çöküşünden sonra görülen seviyelere yaklaştı. Blok zinciri analiz şirketi CryptoQuant’a göre, Bitcoin üretmek için kullanılan toplam donanım gücünü ifade eden hash rate, mayıs ayından bu yana yüzde 7.7 oranında düşüş yaşadı. Aynı oranda düşüş, FTX’in iflasının ardından da görülmüştü. CryptoQuant, bu tür düşüşlerin genellikle fiyatlar açısından potansiyel dip noktalarına ulaşıldığını gösterdiğinin altını çiziyor.

DOLAR ENDEKSİ

Son dönemde aşağı yönlü hareketlerde bulunan ve 100 günlük hareketli ortalaması destek görevi gören Dolar endeksinin geri çekilmesi USD karşıtı varlıklara karşı bir nefes aldırmıştı. Ancak bu seviyelerde devam eden bir DXY, BTC ve altkoinler endişe verici bir gelişme olmaya devam edecektir. Düşüşlerin yaşanması durumunda ise USD varlıkları değer kaybedeceğinden riskli varlıklara akış artacaktır.

VIX ENDEKSİ

Korku endeksinde BTC ve altcoinler için sıkıntı ortadan kaybolmuş görünüyor. Geçtiğimiz dönemde yaşanan jeopolitik riskler ile global piyasalarda bir korku salınımı görülürken bu konunun kapanmaya yüz tutması VIX endeksine de yansımış görülmekte. Bu sebeple yataya bağlayacak veya geri çekilecek bir korku endeksi kripto borsalarına risk iştahı açısından destek olacaktır ancak yükselmesi halinde yatırım fonlarının güvenli limanlara gitmesi ve riskli varlıkların değer kaybetmesi muhtemel olabilir.

BİTCOİN DOMİNANCE

Bitcoin'in kripto para piyasasındaki gücünü ve talebini gösteren bir ölçüt olan Bitcoin dominansı, haftalık görünümde yukarı yönlü eğilim devam ediyor. Para akışının çoğunun BTC üzerinden dönmesi sorunsalı, BTC dominansının aşağı yönlü hareket etmesiyle nihayete erebilir ve alt koinlerde de hareketlilikler artabilir. Bu sebeple bu değerin aşağı sarkıyor oluşu, alt koinlere yakıt niteliğinde olacaktır.

BİTCOİN (BTC) ANALİZİ

Son dönemde panik butonunun yandığı Bitcoin tarafında derin satışlar görülürken 54000 dolar korunması önemli olacaktır. 60000 dolar desteğinin kırılması ile birden sertçe yaşanan düşüşler ile birlikte diğer piyasalara baktığımızda, kripto para piyasasının negatif ayrıştığını görmekteyiz. Buraların alım fırsatı olduğunu düşünenler için 54000 dolar üzeri kalıcılıkta 56000-58000-60000-62000-64000-66000 ve 68150 seviyeleri yeniden hedeflenebilir. Fakat düşüşlerin tekrarı halinde de 54000-52300-50250-48250 destekleri karşımıza çıkabilir.

ALTCOİN ANALİZİ

SOLANA (SOL)

Haziran ayını genel olarak satıcılı bir seyirde geçiren Solana, toparlanma eğilimine geçmiş görünse de halen hacimli olarak bir yükseliş görülebilmiş değil. Yine de son dönem için yaşadığı ortalama kesişmesinden mütevellit 4500 ve 5000 üzerinde kalıcılık önemli olup devamında 5600-5830-6050 dirençlerinin görülme ihtimali doğabilir. Satıcılı seyrin tekrarında ise 4000-3735-3600-3250-3000 destekleri kritik olacaktır.

REEF

Geçtiğimiz iki hafta durgun bir seyir izleyen Reef, önceki dönem satışların üzerine yeni bir satış derinliği ile karşılaştı. Desteklerini birer birer kaybeden bu altkoin için 0,03395 seviyesi önemli olup altında kalıcılıkta yeni dip hareketi başlayabilir. Yukarı yönlü hareketlerde de 0,04200-0,04490-0,04840-0,05230 dirençlerine kadar toparlanma görülebilir.

INJECTİVE (INJ)

Sert geri çekilmeler ardından toparlanma aşamasına geçen Inj için geçtiğimiz hafta kripto para piyasasında yaşanan kısmi çöküşten nasibini aldı diyebiliriz. 745 üzeri kalıcılık öneminden bahsettiğimiz bu koinde bu seviyenin kırılması ile satıcılı seyir hız kazanırken devamında 550-420 destek bölgesine kadar geri çekilmeler görülebilir. Toparlanma durumunda 627-745-795-860 direnç seviyelerine kadar kendini atması beklenebilir.

COSMOS HUB (ATOM)

Son iki haftadır aşağı ip denemeleriyle dikkat çeken Atom, geçtiğimiz cuma günü daha büyük ip hareketleri ile karşılaştı. 215 desteğini kaybeden bu altkoinde 196 seviyesinin korunması kritik olabilir. Bu seviye altında günlük kapanışlar 175 desteğini gündeme getirebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 215-240-260-275 dirençleri yeniden test edilebilir.

ABONE OL

Akademi ve analiz
içeriklerine abone olun!

BAŞLAMA REHBERİ

Bir kaç dakika içerisinde başlayın

1

Hesabınızı Oluşturun

Üyelik formunu doldurun, kimliğinizi doğrulayın.

2

Para Yatırın

Mevcut Banka hesabından para transferinizi yapın.

3

Portföyünüzü Yönetin

Alım satım işlemleri için hazırsınız. Dijital kripto dünyasına hoş geldiniz.

Hemen Kayıt Ol, Alım Satıma Başla!