Kriptrade

Kripto Para Borsası

/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
9/5/2022

Destek Üstü Tutunmaya Çalışan Kriptolar - Kriptrade Analiz

Tarımdışı istihdam beklentiyi aşmasına rağmen işsizlik oranındaki artış, piyasada farklı fiyat beklentilerine yol açmış olmaktadır. İlk etapta yukarı yönlü yükselme hareketi sonrası, FED’in işsizlikteki artışa rağmen faiz artışlarına gideceği beklentisi fiyatlanmaya başlamış olup hisse ve kripto dahil riskli varlıklardaki fiyatlama terse dönmüştür.

 

Artan ABD 10 yıllık tahvil getirileri ve VIX endeksi kripto varlıkları baskılamaya devam etmekte olup haftanın en iyi performans gösteren koinleri ADA ve ATOM olmuştur.

 

BTC an itibariyle tüm ortalama seviyelerinin altında seyretmektedir.

 

ABD tarafında çok yoğun bir takvim bulunmamakla beraber Çin enflasyon verileri ve AMB faiz kararı ise takip edilecek olan önemli verilerdir.

PİYASA ANALİZİ

CoinMarketCap verilerine göre kripto paraların toplam piyasa değeri yıllık bazda 2,278 trilyon USD seviyesinden yaklaşık 976 milyar USD seviyesine gelmiştir. 

 

Son 1 hafta içinde ise yaklaşık 5 milyar USD seviyesinde bir artış yaşanmıştır.

 

Coinshares verilerine göre geçen hafta 27 milyon USD tutarında kripto varlıklardan fon çıkışı yaşanmıştır. Bitcoin tarafında 28,7 milyon USD tutarında fon çıkışı olurken Ethereum tarafında ise yaklaşık 1 milyon USD çıkış gerçekleşmiştir.

 

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir. 

Dün 733 adet artan BTC arzı, bugün için 3.760 adet artmıştır. Bu durum talep seviyesine bağlı olarak bugün için fiyatı düşürme potansiyeline sahiptir. 

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. 

Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Dün 21 olan risk iştahı bugün de 20 seviyesindedir.

 

FUTURES ANALİZİ

Skew Analytics verilerine göre açık olan toplam BTC futures pozisyon büyüklüğü geçen haftaya oranla artarak (0,5 milyar USD) yaklaşık 13 milyar USD seviyesinde bulunmakta olup en çok işlem hacmi Binance üzerinden yapılmaktadır. Günlük işlem hacimlerine bakıldığında ise son 1 haftada 30 Ağustos tarihinde yoğunlaşma görülmekte olup günlük bazda ise geçen haftaya kıyasla hacimler görece azalarak 13-33 milyar USD bandında gerçekleşmiştir.

 

 

OPSİYON ANALİZİ

Opsiyon verilerine bakıldığında da 2 Eylül tarihinde bir yoğunlaşma gözükmekte fakat toplam açık olan opsiyon pozisyonu azalarak 4,5 milyar USD seviyesinde yer almaktadır. Günlük işlem hacmi ise 35-530 milyon USD bandındadır. 

 

 

Son 24 saatteki opsiyon işlem seviyelerine bakıldığında 16-19.500 USD seviyesinde put; 19,5-21.500 USD aralığında ise call opsiyonları yoğunlaşmaktadır. Cuma günleri ise vadesi dolan opsiyonların yüksek hacme sahip olması sebebiyle önemlidir. 

(Not: Puts buy ve calls sell opsiyonları satış yönlü, puts sell ve calls buy opsiyonları ise alım yönlü opsiyonlardır.) 

 

ABONE OL

Akademi ve analiz
içeriklerine abone olun!

BAŞLAMA REHBERİ

Bir kaç dakika içerisinde başlayın

1

Hesabınızı Oluşturun

Üyelik formunu doldurun, kimliğinizi doğrulayın.

2

Para Yatırın

Mevcut Banka hesabından para transferinizi yapın.

3

Portföyünüzü Yönetin

Alım satım işlemleri için hazırsınız. Dijital kripto dünyasına hoş geldiniz.

Hemen Kayıt Ol, Alım Satıma Başla!