/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
Kriptrade Akademi
9/20/2022

Korkulan 100 baz puan faiz artışı

FED kararı öncesi gelen satış dalgası nispeten yumuşamış olsa da 19-20k destek bölgesinin kaybedilmesi halinde satışların hızlanma potansiyeli söz konusudur. Ekonominin, FED’in olası bir 100 baz puanlık faiz artışını kaldırabilecek dayanıklılıkta olması, bu seçeneğin halen masada bulunmasına sebep olmaktadır. Görece yataya bağlayan ama istenilen düzeyde düşmeyen enflasyonla mücadele için kimilerine göre sürpriz bir 100 baz puanlık artış bu toplantıda gelebilir. Bu senaryo gerçekleşirse kripto paralarda yeni bir satış dalgası gelme ihtimali ise oldukça yüksek.

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir.

Cryptoquant verilerine göre borsalardaki BTC arzı dün 996 adet azalırken bugün ise 1.699 adet artmıştır. Bu durum, talep seviyesine bağlı olarak fiyatın daha düşük bir seviyede olması gerektiği beklentisini desteklemektedir. 

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Coinglass verilerine göre dün 21 seviyesinde olan endeks bugün 23 seviyesinde bulunmaktadır. 

OPSİYON ANALİZİ

Farklı vadelere sahip son 24 saat içinde işlem gören opsiyonlar baz alınarak BTC fiyat seviyesine bakıldığında 14.000-20.000 USD seviyesinde put, 18.500-24.000 USD seviyesinde call opsiyonlar yoğunlaşmaktadır.

 

Son 24 saatte yazılan bugün tarihli opsiyonlara göre BTC için 16k-20,5k USD fiyat aralığı söz konusudur. 

 

Yarın valörlü son 24 saatteki opsiyonlara bakıldığında ise 16k-21k USD aralığında bir fiyatlama beklenmektedir. Opsiyon hacimlerinin yüksek olmasından ötürü Cuma günleri ise önümüzdeki süreçte piyasaya etki etmesi açısından önemli olmaktadır.

 

 

COS, 0,106 seviyesi destek 0,115 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

DENT, 0,0167 destek olurken 0,0175 direnç seviyesi olmaktadır.

 

DOGE, 1,06 destek 1,11 seviyesi ise direnç olarak gözlemlenmektedir.

 

DOT, 114 seviyesi destek 119 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

ENJ, 8,6 destek seviyesi olurken 9,3 ise direnç olarak dikkat çekmektedir.

 

EOS, 23 seviyesi destek 25 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

ETH, 24.901 destek seviyesi olurken 26.598 ise direnç olarak dikkat çekmektedir.

 

FTM, 4,07 destek 4,52 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

GALA, 0,75 destek olurken 0,81 direnç olmaktadır.

 

GMT, 10,6 destek 12,9 ise direnç seviyeleri olmaktadır.

ABONE OL

Akademi ve analiz
içeriklerine abone olun!

BAŞLAMA REHBERİ

Bir kaç dakika içerisinde başlayın

1

Hesabınızı Oluşturun

Üyelik formunu doldurun, kimliğinizi doğrulayın.

2

Para Yatırın

Mevcut Banka hesabından para transferinizi yapın.

3

Portföyünüzü Yönetin

Alım satım işlemleri için hazırsınız. Dijital kripto dünyasına hoş geldiniz.

Hemen Kayıt Ol, Alım Satıma Başla!