Kriptrade

Kripto Para Borsası

/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
7/10/2024

Kripto Borsasında Toparlanma Sürecine Girildi Mi? - Kriptrade

Geçtiğimiz haftada önce 64000 dolar testinden 54000 dolarlara kadar geri çekilen bir kripto para piyasası varken son iki günden bu yana gerçekleştirilen toparlanma süreci umut verici olarak görülmekte. Uzun vadeli yatırımcıların pozisyonlarında herhangi bir değişiklik söz konusu değilken kısa  vadede ilginç fiyatlamalar meydana geldi. Özellikle Almanya hükümetinin ve Mt. Gox’un BTC satışları panik yaratırken artık bu duruma da bağışıklık kazanıldığı ve piyasanın kendi içinde bu durumu handle edecek bir katalizör yarattığını belirtebiliriz. Ciddi değerlerde geri çekilmeler yaşanan altcoinlerin de toparlanma sekansına girdiği görülürken Bitcoin’den daha fazla yükselişler kaydedildi. Bu gelişmelerin devamı için likidite akışının bu tarafa kayması şart görülmekte. Teknik boyutta, ilk hedef 60000 doların üzerinde bir kalıcılık yakalanması olacaktır. Bu durumun gerçekleşmesi halinde destek olması halinde 62000-64000-66000-68000 seviyeleri yeniden test edilebilir ve hatta yeni rekorlar hedeflenebilir. Kalıcılık sağlanamaz ise 58000-56000-54000-52300-50250-48250 desteklerini yine gündeme getirecektir.

Haber akışına geldiğimizde, ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell'ın ABD Senatosu'nun Bankacılık Komitesi'ndeki yarıyıl sunumunun metni yayımlandı. Tek riskin enflasyon olmadığını, az veya geç faiz indiriminin de risk oluşturacağını aktaran Powell, birinci çeyrek enflasyon verilerinin faiz indirimine dair büyük güven vermediğini kaydetti. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen de ABD Temsilciler Meclisi'nin finansal hizmetler panelinde yaptığı konuşmada kira ve konut maliyetlerinin ABD'de enflasyonu istenenden yüksek tuttuğunu ancak bu etkilerin zamanla azalacağını belirtirken enflasyonun zamanla düşmeye devam edeceğine inandığını dile getirdi. Yellen ayrıca, işgücü piyasasındaki sıkılığın azaldığını ve bu durumun da enflasyonist baskıları hafiflettiğini vurgulayarak, "İşgücü piyasası başlangıçta çok sıkıydı, ancak şimdi güçlü bir işgücü piyasamız var, ancak enflasyonist endişe yaratacak daha az baskı var, bu nedenle enflasyon düşüyor" şeklinde konuştu.

Diğer yandan, Bitcoin ihraççısı VanEck’in kripto para araştırma müdürü Matthew Sigel, sosyal medyada yaptığı paylaşımla Trump’ın kazanacağı bir ABD seçim sonucunun, Bitcoin ve piyasanın geri kalanını yeni zirvelere taşıyabileceğini vurguladı. Yaşanan son düşüşlerin Mt.Gox ve Almanya tarafından gelen satış baskıları yüzünden olduğunu belirterek bu baskının kısa süre içerisinde ortadan kalkabileceğini savunan Sigel, Piyasa fiyatlarının 4 yıl daha açık harcamalar getireceği ve potansiyel olarak Trump yönetimi altında daha dostane bir ABD düzenleyici ortamı oluşturacağından, seçimin BTC’de tüm zamanların en yüksek seviyelerini katalize etmesini beklediklerini belirtti. Bilindiği gibi Donald Trump, kripto yanlısı açıklamalarıyla dikkat çekiyor. Donald Trump seçim kampanyasında kripto para bağışlarını kabul ederken bir senatör daha Trump’a katıldı. Bu noktada senatör Marsha Blackburn Bitcoin, Ethereum gibi kripto para birimleriyle bağış kabul etiğini açıkladı.

Son olarak, Alman devletinin Bitcoin satışları son sürat devam ediyor. Arkham’dan alınan verilere göre hükumet cüzdanından TSİ 12:30 civarında 177 milyon dolar değerdeki 3100 adet BTC çıktı. Transfer edilen BTC’ler gibi hükumet cüzdanına geri dönen BTC’ler de vardı. Bitstamp borsasından hükumet cüzdanına 1692 BTC geri döndü. Alman hükumetinin elinde şu anda hala 1.5 milyar dolar değerde 26.053 adet BTC bulunuyor. Hükumet cüzdanına geri gelen BTC’lerle ilgili henüz bir sebep belirtmiş değil. Geçtiğimiz gün de 900 milyon dolarlık Bitcoin çıkışının ardından 200 milyon dolarlık Bitcoin yeniden cüzdana geri dönmüştü.

Bugün yurtiçi tarafta Mayıs ayı işsizlik oranı açıklanırken ayrıca Bundesbank Başkanı Mauderer, FED Başkanı Powell ve FOMC Üyesi Bowman’ın konuşmaları izlenecek. Ayrıca Bitcoin, ETF ve altkoinler nazarında gelecek haber akışları ile jeopolitik riskler takip edilecek.

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ

Powell’den ABD Ekonomisine Yönelik Mesajlar

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell'ın ABD Senatosu'nun Bankacılık Komitesi'ndeki yarıyıl sunumunun metni yayımlandı. Tek riskin enflasyon olmadığını, az veya geç faiz indiriminin de risk oluşturacağını aktaran Powell, birinci çeyrek enflasyon verilerinin faiz indirimine dair büyük güven vermediğini kaydetti. Bir yıldır faize dokunmadıklarını söyleyen Powell, kısıtlayıcı para politikasının, talep ve arz koşullarını daha iyi dengeye getirmeye ve enflasyon üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturmaya yardımcı olduğunu söyledi. Bu yılın ilk çeyreğine ait verilerin faiz oranını düşürmek için güveni desteklemediğini belirterek verilerin ABD ekonomisinin sağlam hızla büyümeye devam ettiğini gösterdiğini ileten FED Başkanı, ekonomik büyümenin geçen yılın ikinci yarısındaki gücünün ardından bu yılın ilk yarısında yavaşlamış göründüğünü belirtti ve son verilerin iki yıl öncesine göre işgücü piyasasında ciddi bir soğumaya işaret ettiğini belirtti.

Binance CEO’sundan Bitcoin Yorumu

Bitcoin ve altcoinlerdeki düşüş tüm piyasayı olumsuz etkilerken Binance CEO’su Richard Teng‘ten de düşüş yorumu geldi. Yaşanan düşüşler karşısında yatırımcıların Bitcoin’e olan ilgisinin devam ettiğini vurgulayan Binance CEO’su bu ilginnin kanıtı olarak spot Bitcoin ETF’lerine işaret etti. Son altı ayda 14,7 milyar dolar giriş olduğunu vurgulayan ve Bitcoin ile altcoin fiyatları son dönemlerde düşse de kripto para sektörünün uzun vadeli temellerinin hala güçlü olduğuna dikkat çeken Richard Teng, kısa vadeli düşüşlerin yatırımcıları olumsuz etkilememesi ve uzun vadeli düşünmeleri gerektiğine dikkat çekti.

DOLAR ENDEKSİ

Son dönemde aşağı yönlü hareketlerde bulunan ve 100 günlük hareketli ortalaması destek görevi gören Dolar endeksinin geri çekilmesi USD karşıtı varlıklara karşı bir nefes aldırmıştı. Ancak bu seviyelerde devam eden bir DXY, BTC ve altkoinler endişe verici bir gelişme olmaya devam edecektir. Düşüşlerin yaşanması durumunda ise USD varlıkları değer kaybedeceğinden riskli varlıklara akış artacaktır.

VIX ENDEKSİ

Korku endeksinde BTC ve altcoinler için sıkıntı ortadan kaybolmuş görünüyor. Geçtiğimiz dönemde yaşanan jeopolitik riskler ile global piyasalarda bir korku salınımı görülürken bu konunun kapanmaya yüz tutması VIX endeksine de yansımış görülmekte. Bu sebeple yataya bağlayacak veya geri çekilecek bir korku endeksi kripto borsalarına risk iştahı açısından destek olacaktır ancak yükselmesi halinde yatırım fonlarının güvenli limanlara gitmesi ve riskli varlıkların değer kaybetmesi muhtemel olabilir.

BİTCOİN DOMİNANCE

Bitcoin'in kripto para piyasasındaki gücünü ve talebini gösteren bir ölçüt olan Bitcoin dominansı, haftalık görünümde yukarı yönlü eğilim devam ediyor. Para akışının çoğunun BTC üzerinden dönmesi sorunsalı, BTC dominansının aşağı yönlü hareket etmesiyle nihayete erebilir ve alt koinlerde de hareketlilikler artabilir. Bu sebeple bu değerin aşağı sarkıyor oluşu, alt koinlere yakıt niteliğinde olacaktır.

BİTCOİN (BTC) ANALİZİ

Son dönemde panik butonunun yandığı Bitcoin tarafında derin satışlar görülürken 54000 desteğinden toparlama sekansına girdiği görülmekte. 60000 dolar desteğinin kırılması ile birden sertçe yaşanan düşüşler ile birlikte diğer piyasalara baktığımızda, kripto para piyasasının negatif ayrıştığını görmekteyken tekrar bu fiyatlara gelindiği gözlemlenmekte. Bu doğrultuda 60000 dolar üzeri kalıcılıkta 62000-64000-66000 ve 68150 seviyeleri yeniden hedeflenebilir. Fakat düşüşlerin tekrarı halinde de 58000-56000- 54000-52300-50250 destekleri karşımıza çıkabilir.

ALTCOİN ANALİZİ

MINA PROTOCOL (MINA)

Yukarı yönlü trend çizgisini aşağı yönlü kırmasının ardından derin satışlar yiyen Mina tarafında cuma günü atılan ip ile likidite alınmış görünüyor. Buradan alınan destekle yükselişlerin devamında 16,75-20,60-24,85 dirençlerinin görülme ihtimali doğabilir. Satıcılı seyrin tekrarında ise 13,00-9,80 destek bölgeleri kritik olacaktır.

LOOPRİNG (LRC)

Ocak 2023'ten bu yana en düşük seviyelerinde seyreden Loopring için grafiğin sağlıklı okunması adına hacimli yükselişler gerekirken mevcut seyrin devamında 4,50-4,00-3,50 desteklerine kadar inebilir. Ters senaryoda ise olası yaşanacak toparlanma sekansı ile 5,25- 6,00-6,55 seviyeleri ilk dirençler konumunda olacaktır.

UMA MARKET ACCESS (UMA)

Aşağı yönlü trend çizgilerine uyan Uma için yükseliş emaresinden bahsetmek adına bu son trend çizgisini yukarı kırması ve onay almasıyla birlikte hacimli bir yükseliş kaydetmes gerekmekte. Bu doğrultuda 77,50-91,45 direnç bölgesine kendini atabilir. Aksi halde ise 56,00 altında kalıcılık karanlık bir görünüme sebebiyet verebilir ve satıcılı seyir hızlanabilir. Bu durumda 50,00 ve 34,60 destek bölgesi takip edilebilir.

NEAR PROTOCOL (NEAR)

Geçtiğimiz cuma günü oluşan satış furyasında en yüksek tepki veren altkoinlerden olan Near, hem aşağı hem yukarı ipler ile yatırımcılarını şaşırttı diyebiliriz. 129 üzerinde kalıcılığın umut verdiğini belirterek yükseliş tarafında 160,00-180,50-192,25 dirençleri toparlanma adına yeniden test edilebilir. 129 seviyesi altında günlük kapanışlarda ise satış baskısı yine oluşabilir ve 115,50-107,35-97,90 destekleri yeniden gündeme getirebilir.

ABONE OL

Akademi ve analiz
içeriklerine abone olun!

BAŞLAMA REHBERİ

Bir kaç dakika içerisinde başlayın

1

Hesabınızı Oluşturun

Üyelik formunu doldurun, kimliğinizi doğrulayın.

2

Para Yatırın

Mevcut Banka hesabından para transferinizi yapın.

3

Portföyünüzü Yönetin

Alım satım işlemleri için hazırsınız. Dijital kripto dünyasına hoş geldiniz.

Hemen Kayıt Ol, Alım Satıma Başla!