Kriptrade

Kripto Para Borsası

/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
8/22/2022

Kripto Paralardaki Manipülasyonun Sonu - Kriptrade Analiz

FOMC tutanaklarının görece güvercin olmasına rağmen 25k direncinin üstünde tutunamayan BTC’deki fiyat düşüşü, Temmuz ayından bu yana göstermiş olduğu, fikrimce, manipülatif yükselişi sonrası Mt. Gox borsasının 140.000 adet BTC’ni müşterilerine dağıtacağı haberiyle birlikte hızlandı. 

ABD verilerinin ise karışık seyri devam etmekle beraber tek bir TÜFE verisiyle daha önce de bahsettiğimiz üzere sıkı para politikasının FED tarafından bir anda değiştirilemeyeceği dile getirilmişti. Buna ek olarak ekonomik verilerin ve uygulanan para politikasının beklentiler üzerindeki etkisini ise en güzel gösteren veri, geçen haftaya ait olan kripto paralara hangi ülkelerden ne kadar fon giriş-çıkışı olduğunu gösteren veridir.

 

Ekonomik büyüme sıkıntısının daha bariz şekilde görüldüğü ve sıkı para politikasının uygulanmasının geciktiği Almanya gibi AB ülkelerinde beklentiler ağırlıklı olarak yükseliş yönündeyken, sıkı para politikasının uygulandığı Kanada ve ABD tarafında ise beklentiler düşüş yönlüdür.

 

Artan ABD 10 yıllık tahvil getirileri, DXY ve VIX endeksleri de kripto varlıklardaki düşüşü hızlandırmış olup haftanın en iyi performans gösteren koinleri XTZ, EOS ve CHZ olmuştur.

 

BTC an itibariyle tüm ortalama seviyelerinin altında seyretmektedir.

 

Veri gündeminin görece sakin olduğu bu hafta gözler ABD istihdam ve tüketim verilerinde olacaktır.

PİYASA ANALİZİ

CoinMarketCap verilerine göre kripto paraların toplam piyasa değeri yıllık bazda 2,091 trilyon USD seviyesinden yaklaşık 997 milyar USD seviyesine gelmiştir. 

 

Son 1 hafta içinde ise yaklaşık 180 milyar USD seviyesinde bir azalış yaşanmıştır.

 

Coinshares verilerine göre geçen hafta AB tarafında fon girişi (20 milyon USD) gerçekleşirken ABD ve Kanada tarafında ise fon çıkışı (36 milyon USD) yaşanmış, toplamda ise yaklaşık 17 milyon USD tutarında kripto varlıklardan fon çıkışı yaşanmıştır. Bitcoin tarafında 20,9 milyon USD tutarında fon çıkışı olurken Ethereum tarafında ise 0,1 milyon USD fon girişi gerçekleşmiştir.

 

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir. 

Dün 1.775 adet azalan BTC arzı, bugün için 80 adet azalmıştır. Bu durum talep seviyesine bağlı olarak bugün için fiyatı yükseltme potansiyeline sahiptir. 

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. 

Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Dün 29 olan risk iştahı bugün de 27 seviyesindedir.

 

FUTURES ANALİZİ

Skew Analytics verilerine göre açık olan toplam BTC futures pozisyon büyüklüğü geçen haftaya oranla azalarak (1 milyar USD) yaklaşık 11,5 milyar USD seviyesinde bulunmakta olup en çok işlem hacmi CME üzerinden yapılmaktadır. Günlük işlem hacimlerine bakıldığında ise son 1 haftada 19 Ağustos tarihinde yoğunlaşma görülmekte olup günlük bazda ise geçen haftaya kıyasla hacimler görece yatay kalarak 18-48 milyar USD bandında gerçekleşmiştir.

 

 

OPSİYON ANALİZİ

Opsiyon verilerine bakıldığında da 19 Ağustos tarihinde bir yoğunlaşma gözükmekte fakat toplam açık olan opsiyon pozisyonu yatay kalarak 5,7 milyar USD bandında seyretmektedir. Günlük işlem hacmi ise 25-900 milyon USD bandındadır. 

 

 

Son 24 saatteki opsiyon işlem seviyelerine bakıldığında 19-21.000 USD seviyesinde put; 21-23.000 USD aralığında ise call opsiyonları yoğunlaşmaktadır. Cuma günleri ise vadesi dolan opsiyonların yüksek hacme sahip olması sebebiyle önemlidir. 

(Not: Puts buy ve calls sell opsiyonları satış yönlü, puts sell ve calls buy opsiyonları ise alım yönlü opsiyonlardır.) 

 

ABONE OL

Akademi ve analiz
içeriklerine abone olun!

BAŞLAMA REHBERİ

Bir kaç dakika içerisinde başlayın

1

Hesabınızı Oluşturun

Üyelik formunu doldurun, kimliğinizi doğrulayın.

2

Para Yatırın

Mevcut Banka hesabından para transferinizi yapın.

3

Portföyünüzü Yönetin

Alım satım işlemleri için hazırsınız. Dijital kripto dünyasına hoş geldiniz.

Hemen Kayıt Ol, Alım Satıma Başla!