Kriptrade

Kripto Para Borsası

/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
8/29/2022

Kripto Piyasasında FED Fiyatlaması - Kriptrade Analiz

İşsizlik maaşı başvurularının düşüyor olması ve tarım dışı istihdam verisiyle son gelen ABD TÜFE verisinin birbiriyle örtüşmediğini dile getirmiştik. Buna ek olarak bu hafta ABD GSYİH verisinde de revizyona gidilerek -0,9% olan veri -0,6% olarak değiştirildi. Bu durum da doğal olarak FED’in sıkı para politikasına devam edeceği sinyali vermekte olup Powell da yaptığı açıklamada bunu teyit etti ve riskli varlıklarda yeni bir satış dalgasının önünü açtı.

 

Artan ABD 10 yıllık tahvil getirileri, DXY ve VIX endeksleri de kripto varlıklardaki düşüşü hızlandırmış olup haftanın en iyi performans gösteren koinleri CHZ ve ATOM olmuştur.

 

BTC an itibariyle tüm ortalama seviyelerinin altında seyretmektedir.

 

ABD tarım dışı istihdam verisi haftanın en önemli verisi olup AB tarafında ise enflasyon verileri takip edilecektir.

PİYASA ANALİZİ

CoinMarketCap verilerine göre kripto paraların toplam piyasa değeri yıllık bazda 2,102 trilyon USD seviyesinden yaklaşık 966 milyar USD seviyesine gelmiştir. 

 

Son 1 hafta içinde ise yaklaşık 56 milyar USD seviyesinde bir azalış yaşanmıştır.

 

Coinshares verilerine göre geçen hafta 8,7 milyon USD tutarında kripto varlıklardan fon çıkışı yaşanmıştır. Bitcoin tarafında 15,3 milyon USD tutarında fon çıkışı olurken Ethereum tarafında ise 2,9 milyon USD fon girişi gerçekleşmiştir.

 

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir. 

Dün 748 adet azalan BTC arzı, bugün için 3.828 adet artmıştır. Bu durum talep seviyesine bağlı olarak bugün için fiyatı düşürme potansiyeline sahiptir. 

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. 

Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Dün 28 olan risk iştahı bugün de 28 seviyesindedir.

 

FUTURES ANALİZİ

Skew Analytics verilerine göre açık olan toplam BTC futures pozisyon büyüklüğü geçen haftaya oranla artarak (1 milyar USD) yaklaşık 12,5 milyar USD seviyesinde bulunmakta olup en çok işlem hacmi CME üzerinden yapılmaktadır. Günlük işlem hacimlerine bakıldığında ise son 1 haftada 26 Ağustos tarihinde yoğunlaşma görülmekte olup günlük bazda ise geçen haftaya kıyasla hacimler görece yatay kalarak 21-45 milyar USD bandında gerçekleşmiştir.

 

 

OPSİYON ANALİZİ

Opsiyon verilerine bakıldığında da 26 Ağustos tarihinde bir yoğunlaşma gözükmekte fakat toplam açık olan opsiyon pozisyonu azalarak 4,5-5,6 milyar USD seviyesinde yer almaktadır. Günlük işlem hacmi ise 40-900 milyon USD bandındadır. 

 

 

Son 24 saatteki opsiyon işlem seviyelerine bakıldığında 15-20.000 USD seviyesinde put; 20-23.000 USD aralığında ise call opsiyonları yoğunlaşmaktadır. Cuma günleri ise vadesi dolan opsiyonların yüksek hacme sahip olması sebebiyle önemlidir. 

(Not: Puts buy ve calls sell opsiyonları satış yönlü, puts sell ve calls buy opsiyonları ise alım yönlü opsiyonlardır.) 

 

ABONE OL

Akademi ve analiz
içeriklerine abone olun!

BAŞLAMA REHBERİ

Bir kaç dakika içerisinde başlayın

1

Hesabınızı Oluşturun

Üyelik formunu doldurun, kimliğinizi doğrulayın.

2

Para Yatırın

Mevcut Banka hesabından para transferinizi yapın.

3

Portföyünüzü Yönetin

Alım satım işlemleri için hazırsınız. Dijital kripto dünyasına hoş geldiniz.

Hemen Kayıt Ol, Alım Satıma Başla!