Kriptrade

Kripto Para Borsası

/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
4/4/2024

Powell'ın Konuşması Piyasaları Nasıl Etkiledi? - Kriptrade

Nisan ayına iyi bir giriş yapamamış olsa da beklentilerin hala diri tutulduğu bir Bitcoin fiyatlaması görmekteyiz.
50000 dolardan neredeyse soluksuz şekilde 70000 dolara gelen bir varlığın düzeltme hareketlerinde bulunması sağlıklı fiyat akışının bir sonucu olarak görülmelidir. Bu sebeple zaman zaman meydana gelen sert düşüşler bir likidite toplama çabası olarak değerlendirilebilirken piyasada yaratılan korkunun nereye varacağı ve fiyatlama davranışlarına ne şekilde etki edeceği merak konusu. Yine de Nisan ayında başlayacak halving, Bitcoin ETF’lerinin pozitif durumu ve FED’in faiz indiriminin gün geçtikçe yaklaşması BTC fiyatının yükseliş beklentilerine neden olmakta.
Dün ise 65-67K bandında yatay bir görünümü olan Bitcoin’in hafta başından bu yana gelen satıcılı seyrin hala etkisinde olduğunu söyleyebiliriz. Henüz bu şoku atlatma aşamasında olan lider kripto para için toparlanma beklentisi bulunsa da düzeltmelerin devam edebilme ihtimalini de görmezden gelemeyiz. Buradan hareketle Bitcoin için yeniden yeni zirve arayışlarının devam etmesi umulurken bunun için yeniden 68000-70000-71500- 72200-73800 dolar seviyeleri direnç olarak kabul edilmekte. Satıcılı seyrin devamında ise sırasıyla 64000-61200- 59600-58000 destekleri izlenebilir. 58000 dolar altında teknik bozulma görülebilir ve hareketler hız kazanabilir. Ama unutmamak gerekir ki, Nisan ayında en çok beklenen kripto para etkinliği Bitcoin halvinginin planlanması nedeniyle yükseliş beklentisinin devam etmesi muhtemel görülebilir. Belirtilen gelişme Spot BTC ETF’lerine olumlu bir girişle birleştiğinde, Bitcoin talebini ve daha geniş piyasa duyarlılığını hızlandırabilir. Ancak yine de anlık haber akışları ve piyasada görülebilecek yüksek miktarlı satışlar anlık olarak fiyatları etkileyebilir, piyasaya korku salıp satışların derinleşmesine neden olabilir.
Haber akışına geldiğimizde, Fed Başkanı Jerome Powell yaptığı konuşmada para politikasına ilişkin değerlendirmelerde bulunarak politika yapıcıların faiz indiriminden önce enflasyonun daha fazla düştüğünü görmek için bekleyecek zamanı olduğunu söyledi. Powell, son enflasyon verilerinin bir sıçramadan daha fazla olduğunu söylemek için erken olduğunu ve genel görünümü önemli ölçüde değiştirmediğini, büyümenin güçlü seyrettiğini, işgücü piyasasının güçlü olduğunu ancak dengelendiğini, enflasyonun da engebeli yola rağmen hedefe doğru ilerlediğini iletti. Görünümün hala oldukça belirsiz ve her iki tarafta da risklerle karşı karşıya olunduğunu vurgulayan Powell, faiz oranlarını çok erken veya çok fazla düşürmenin enflasyondaki ilerlemenin tersine dönmesine neden olabileceğini ve daha da sıkı politikalar gerektirebileceğini kaydetti. Spot altın, Powell’ın açıklaması sonrası ons başına 2.300 dolar seviyelerini görüp rekor kırsa da Bitcoin’in bu durumdan nemalanamadığını söyleyebiliriz. Powell, sağlam büyüme ve güçlü, yeniden dengelenen bir işgücü piyasası ile birlikte enflasyonun %2 hedefine doğru ilerlediği mevcut ekonomik koşulların, Federal Rezerv'in politika kararlarında ölçülü bir yaklaşım benimsemesine olanak tanıdığını belirtti. Powell, bu kararların gelen veriler ışığında "toplantıdan toplantıya" alınacağını teyit etti. Powell, Fed'in temel misyonuna odaklanmasının ve "misyon kayması" olarak adlandırdığı maliye politikası veya iklim değişikliği gibi alanlara aşırı müdahaleden kaçınmasının altını çizerek sözlerini tamamladı.
Veri akışında dün Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) mart ayı enflasyonunu yüzde 3,16 olarak açıklarken rakam beklentilere yakın sonuçlanmış oldu. Böylece kuruma göre enflasyon, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 15,06, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 68,50 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 57,50 olarak gerçekleşti. Bunun dışında ABD'de istihdam piyasasından bir güçlü veri daha geldi. ADP özel sektör istihdamı Mart'ta 184 bin kişi artarak beklentileri aşmış oldu. Şubat'ta 140 bin olarak açıklanan veri de 155 bine revize edildi. Veriler ABD’li şirketlerin geçtiğimiz ay Temmuz 2023’ten bu yana en fazla istihdam artışını gerçekleştirerek işgücüne yönelik güçlü bir talebe işaret ettiğini gösterdi. Bugün ise Euro Bölgesi hizmet PMI, ECB toplantı tutanakları, ABD haftaık işsizlik haklarından yararlanma başvuru sayısı ve akşam saatlerinde FOMC üyesi Mester’in konuşması izlenecek. 
Bitcoin ve altkoinler nazarında gelecek haber akışlarını da ayrıca takip etmeye devam edeceğiz.

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ

FED Başkanı’ndan Önemli Mesajlar

Fed Başkanı Jerome Powell, Stanford İşletme, Hükümet ve Toplum Forumu'nda para politikasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Powell, "Enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2'ye doğru ineceğine dair güvenimiz artana kadar politika faizimizi düşürmenin uygun olacağını öngörmüyoruz. Ekonominin gücü ve enflasyonda şu ana kadar kaydedilen ilerleme göz önüne alındığında, gelen verilerin politika kararlarımıza yön vermesine izin verecek zamanımız var" şeklinde değerlendirme yaptı. Güçlü büyüme ortamında faiz indirimlerine sabırlı olunması gerektiğini vurgulayan Powell, yüksek enflasyon rakamlarına atıfta bulunarak, merkez bankasının ilk faiz indirimini yapmadan önce bekleme kapasitesinin önemini belirtti.

Ripple - SEC Tartışması Devam Ediyor

SEC ve Ripple yöneticileri yine karşı karşıya geldi. SEC’in İcra Bölümü Direktörü Gurbir Grewal, kripto şirketlerini hukuki uyumsuzluklar ve kuralları çiğnemekle suçluyor. On yıllık süreçte piyasa katılımcılarının SEC’in yargı yetkisinden kaçınma çabalarını eleştirerek sektör üzerinde baskı kurduklarını iddia ederken Ripple Baş Hukuk Müşaviri Stuart Alderoty ise SEC’in tutumunu sert bir dille eleştirdi. SEC’in kripto şirketleri üzerindeki baskısının ve yaptırımlarının sektörü olumsuz etkilediği, şirketlerin ise kurallara uymak yerine alternatif yollar aradıkları belirtilirken SEC içindeki eleştirilerin de dikkate alınması gerektiği vurgulanmakta. Yıllardır SEC ile mücadele eden Ripple, halen 2020 sonunda başlayan davada sonuca ulaşamadı. SEC ve Ripple’ın bu davaya devasa miktarda kaynak ayırdığı bilinirken çıkacak karar XRP dışında altcoinlerin genelini de etkileyecektir.

DOLAR ENDEKSİ

Alçalan bant aralığını kırdığı gibi yönünü yukarı veren ve 50-100 günlük hareketli ortalamaları üzerinde kalmaya çalışan Dolar endeksinin sert yükselişler yapamaması USD karşıtı varlıklara nefes aldırmış oldu. Bu seviyelerde devam eden bir DXY, BTC ve altkoinler adına sevindirici bir gelişme olmaya devam edecektir ancak sert yükselişlerin görülmesi durumunda USD varlıkları değer kazanacağından riskli varlıklara karşı direnci artacaktır.

VIX ENDEKSİ

Korku endeksinde BTC ve altcoinler için pozitif görünüm sürmekte. Bu seviyeler BTC veya altcoin gibi riskli varlıklara olan eğilimin arttığını ve şuan için bir risk oluşturmadığını göstermektedir. Bu sebeple yataya
bağlayacak bir korku endeksi kripto borsalarına risk iştahı açısından destek olmaya devam edecektir. Ancak yükselmesi halinde yatırım fonlarının güvenli limanlara gitmesi ve riskli varlıkların değer kaybetmesi muhtemel olabilir.

BİTCOİN DOMİNANCE

Bitcoin'in kripto para piyasasındaki gücünü ve talebini gösteren bir ölçüt olan Bitcoin dominansı, haftalık görünümde trendi aşağı yönlü kırmış gibi görünse de hala trende tutunma çabasında. Para akışının çoğunun BTC üzerinden dönmesi sorunsalı, btc dominansının aşağı yönlü hareket etmesiyle nihayete erebilir ve alt koinlerde de hareketlilikler artabilir. Bu sebeple bu değerin aşağı sarkıyor oluşu, alt koinlere yakıt niteliğinde olacaktır.

BİTCOİN (BTC) ANALİZİ

Bitcoin tarafında işler yolunda giderken ve her gün yeni bir rekora imza atarken uyarılarda bulunduğumuz kar satışları belirdi. Öyle ki, 73800 testi ardından 60800 dolara kadar satışlar yiyen Bitcoin için pozitif haber ve veri akışında da teknik fiyatlamasında da bir bozulma söz konusu değil. Ancak yaşanan sert satıcılı seyir kripto dünyasında panik yaratsa da özellikle FED sonrası toparlanma çabası önemli. Toparlanmaların devamında
tekrar 68000-70000-72200-73800 seviyeleri yeniden hedefleyebilir.6 4000-61200-59600- 58000 destekleri ise düzeltmenin devamı için halen masada olan seviyeler olarak karşımıza çıkmakta.

ALTCOİN ANALİZİ

HOLO (HOT)

Son düzeltme hareketinde diğer altkoinlere nazaran daha çok etkilenen Holo tarafında 0,097 üzerinde kalıcı olması kritik durumdayken bunun gerçekleşmemesi satıcılı seyre hız kazandırabilir. Bu durumda 0,080-0,07470 destekleri korunmaya çalışacaktır. Toparlanma hareketinde ise 0,1065-0,1135-0,1225-0,1370 dirençleri ilk etapta görülebilir.

DECENTRALAND (MANA)

19 altına sarkması can sıkan Mana için aşağı yönlü hareketlerin devam etmesi durumunda 17,90-16,75-15,65-14,15 destek seviyelerine kadar geri çekilmeler muhtemel görünebilirken yukarı yönlü atakların tekrar belirmesi halinde ise 19,05-20,60-21,55-22,75 dirençleri test edilebilir.

SOLAR (SXP)

Dalgalı bir seyir izleyen Solar, alçalan seyrine son vermek istese de satış baskısıyla karşılaşmaya devam etmekte. Satıcılı seyrin devamında 13,10-12,75-12,00-11,50 seviyeleri destek olarak kabul edilebilirken toparlanma emarelerinde 14,30 üzeri kalıcılık önemli olup 15,15-15,80-17,35-18,60 dirençleri izlenebilir.

UMA

147 direncini aşamayıp geri çekilen Uma, 125 üzerinde tutunamadığı senaryoda satışlarına hız verebilir. Böylece aşağıda derin boşluklar olan bölüme doğru yolculuk başlayabilir ve 112,65-107-104 destekleri görülebilirken üst tarafta ise 137-146,80-158,90 dirençleri kritik olabilir.

ABONE OL

Akademi ve analiz
içeriklerine abone olun!

BAŞLAMA REHBERİ

Bir kaç dakika içerisinde başlayın

1

Hesabınızı Oluşturun

Üyelik formunu doldurun, kimliğinizi doğrulayın.

2

Para Yatırın

Mevcut Banka hesabından para transferinizi yapın.

3

Portföyünüzü Yönetin

Alım satım işlemleri için hazırsınız. Dijital kripto dünyasına hoş geldiniz.

Hemen Kayıt Ol, Alım Satıma Başla!