Kriptrade

Kripto Para Borsası

/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
2/6/2024

Powell'in Riskli Varlıklar Üzerindeki Etkisi Ne Oldu? -Kriptrade

Güne pozitif başlayan Bitcoin için, ABD Merkez Bankası (Fed) başkanı Jerome Powell, gösterge faiz oranını ne zaman düşüreceklerine karar verirken "ihtiyatlı" davranacaklarını söyledi ve yapılacak ihtiyatlı şey, biraz zaman vermek ve verilerin enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde %2'ye indiğini doğruladığını görmektir şeklinde konuştu. Bu görüşlerin ardından Dolar varlıkları değer kazanırken Bitcoin, altın vb. riskli varlıklar hızlıca değer kaybetti. BTC, 42300'e kadar gerilerken şuan toparlanma aşamasında.
Diğer haber akışlarına bakıldığında Bitcoin madenciliğinde önemli bir oyuncu olan Riot Platforms, Ocak 2024 için denetlenmemiş üretim ve operasyonel rakamlarını açıkladı ve Bitcoin üretiminde önceki aylara kıyasla bir düşüş olduğunu belirtti. Nisan 2024'te beklenen Bitcoin yarılanmasına hazırlık olarak Riot, en büyük Bitcoin sahiplerinden biri olmak için likidite profilinden yararlanarak aylık Bitcoin üretiminin daha büyük bir kısmını elinde tutmayı planlıyor. Bunun dışında çeşitlendirilmiş bir holding şirketi olan Ault Alliance iştiraki Sentinum Inc, şirketinin Ocak 2024'te yaklaşık 121 Bitcoin çıkardığını bildirdi. Ault Alliance CEO'su William B. Horne, madencilik faaliyetlerinin verimliliğine ve performansına dikkat çekti ve Mart 2024'ün sonuna kadar belirli madencilik makinelerinin Montana'daki tesislerine stratejik olarak taşınacağını belirtti. Bu hamlenin varlıkları optimize etmesi ve operasyonel verimliliği artırarak Sentinum'un aylık sonuçlarını potansiyel olarak iyileştirmesi amaçlanıyor.
Öte yandan 2021 yılının mayıs ayında, önce kripto alım-satımlarını, eylül ayında da madencilik faaliyetlerini ülkede tamamen yasaklayan Çin, bu anlamdaki kısıtlamaları ve kontrolleri daha da artırma kararı aldı. Geçtiğimiz hafta ABD'de hükumete bağlı bir kurumun Bitcoin madencilerinin harcadıkları enerji konusunda detaylı bilgi edinme talebinin ardından Çin'den de benzer bir adım geldi. 2021'de kripto parayla ilgili tüm faaliyetleri yasaklayan ülkede enerji tasarrufu uygulama planı açıklandı.
Dünün ilgi çeken detaylarından birisi ise Güney Kore basınına göre FSS Başkanı Lee Bok-Hyun, 2024 yılı planları dahilinde gelişmiş finans piyasalarını ziyaret etme konusunu detaylandırmasıydı. Lee, bu planları kapsamında SEC Başkanı Gensler ile bir araya gelerek sanal varlıklar ve spot Bitcoin ETF gibi önemli konular hakkında istişare yapmak istiyor. Bu açıklama, Güney Kore düzenleyicisinin spot Bitcoin ETF konusundaki katı tavrından dolayı sürpriz olarak kabul edildi. Öyle ki FSS, ABD’de spot Bitcoin ETF’lerin onayının ardından bu yatırım ürünlerine yönelik olumsuz görüşünü yinelemiş ve ülkede spot Bitcoin ETF ürününe aracılık etmenin sermaye piyasası yasalarına aykırı olacağı şeklinde bir uyarı yayımlamıştı.
Bugünkü önemli bir veri akışı bulunmazken haber akışını takip etmeye devam edeceğiz.

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ

Doge İçin Sıkışma Başladı, Fiyat Hangi Yöne Evrilecek

Analist Ali Martinez, kripto para piyasasının popüler coinlerinden Dogecoin’de volatilite artışı olabileceği konusunda uyarıda bulundu ve Bollinger Bantları’nın sıkı bir sıkışma gösterdiğine işaret etti. Bu durum, DOGE’de fiyat dalgalanmalarının yaşanabileceğine delalet ediyor. Martinez’in analizine göre, Dogecoin fiyatı için aşağı yönlü riskler bulunmakta. Öte yandan, DOGE’nin açık faizi (OI) artış göstererek olumlu bir sinyal veriyor. Coinglass verileri, DOGE’nin OI’sinin son 24 saatte yüzde 2,47 arttığını gösteriyor.

Kripto Yatırım Fonlarında Son Durum

CoinShares verilerine göre geçen haftaki net girişlerin ardından kripto yatırım fonları, yılbaşından bu yana 1,6 milyar dolar daha artarken şirketlerin yönetimi altındaki varlık (AUM) miktarı, 53 milyar dolar seviyesine yükseldi. Borsada işlem gören yatırım ürünlerinin işlem hacimleri ise önceki haftaya göre bir miktar düşüş kaydederek 8,2 milyar dolara geriledi. Yine de bu işlem hacmi, 2023 yılı ortalaması olan 1,5 milyar doların oldukça üzerinde seyretmeye devam ediyor.

DOLAR ENDEKSİ

Alçalan bant aralığını kırdığı gibi yönünü yukarı veren Dolar endeksinin sert yükselişler yapamaması USD karşıtı varlıklara nefes aldırmış oldu. Bu seviyelerde devam eden bir DXY, BTC ve altkoinler adına sevindirici bir gelişme olmaya devam edecektir, ancak Cuma günü gibi yükselişlerin görülmesi durumunda USD varlıkları değer kazanacağından riskli varlıklara karşı direnci artacaktır.

VIX ENDEKSİ

Korku endeksinde BTC ve altcoinler için pozitif görünüm sürmekte. Bu seviyeler BTC veya altcoin gibi riskli varlıklara olan eğilimin arttığını ve şuan için bir risk oluşturmadığını göstermektedir. Bu sebeple yataya bağlayacak bir korku endeksi kripto borsalarına risk iştahı açısından destek olmaya devam edecektir. Ancak yükselmesi halinde yatırım fonlarının güvenli limanlara gitmesi ve riskli varlıkların değer kaybetmesi muhtemel
olabilir.

BİTCOİN DOMİNANCE

Bitcoin'in kripto para piyasasındaki gücünü ve talebini gösteren bir ölçüt olan Bitcoin dominansı, haftalık görünümde trendi aşağı yönlü kırmış gibi görünmekte. Para akışının çoğunun BTC üzerinden dönmesi sorunsalı, btc dominansının aşağı yönlü hareket etmesiyle nihayete erebilir ve alt koinlerde de hareketlilikler artabilir. Bu sebeple bu değerin aşağı sarkıyor oluşu, alt koinlere yakıt niteliğinde olacaktır.

BİTCOİN (BTC) ANALİZİ

SEC’in BTC ETF onayı nihayet gerçekleşirken Bitcoin fiyatlarına yansıması karmaşık oldu diyebiliriz. Önce 48000 sonra da 49000 seviyesine yakın testler gerçekleştiren Bitcoin, buralarda da tutunamayıp tepe yerinde yaklaşık %20'lik düzeltmeler yaşadı. 38500'denaldığı destekle önce 40000 sonrasında ise 42500 dolar üzeri kalıcılık sağlamış gibi görünen BTC için sıradaki kalıcı hedef 44000 olsa da bunu gerçekleştiremeyip tekrar geri çekildi. 42500 seviyenin üzerinde 44000-45500-48000 dolar konuşulacaktır. Aşağı yönlü tepkilerde ise 41750-40000 ve 38000 seviyesini de göz ardı etmemek gerekir.

ALTCOİN ANALİZİ

POLYGON (MATİC)

100 günlük hareketli ortalamasını direnç kabul eden Matic için bu seviyenin üzerinde kalıcılık olmadığı takdirde yükselişler sınırlı kalabilir. Satış baskısı devam ederse 22,40- 21,40 ve 20,00 seviyeleri destek konumunda olurken yükselişler halinde 24,80-26,95 ve 28,20 görülebilir.

 

SHIBA INU (SHİB)

Yükseliş trendi ardından kendine düşen bir çizgi yaratan Shiba hareketli bir hafta sonu geçirdi. Hem yakım oranlarındaki artış hem de belirtilmeyen bir cüzdana ciddi Shib transferleri aksiyonu artırmış durumda. Düşen çizginin kırılması yukarı hareketleri hızlandırabilirken 0,0002795-0,0002905 v 0,0003095 dirençlerine kadar ivmelenme görülebilir. Aşağıda ise 0,0002680-0,0002585 ve 0,0002445 destekleri gündeme gelebilir.

 

COSMOS HUB (ATOM)

Yükselen trendi aşağı yönlü ihlal ettikten sonra dip hareketi yaparak birçok likiditeyi alan Atom için ip hareketi ardından yatay-aşağı yönlü hareketler sürmekte. Satıcılı seyrin egemen olmaya devam etmesi durumunda 275-262 ve 238 desteklerine kadar düşüşler devam edebilirken toparlanma hareketlerinde de 287-306-330 direnç bölgeleri takip edilebilir.

 

ENJIN COIN (ENJ)

2 haftadır ortalamaların altında seyreden Enjin koinde 9,00 seviyesi direnç oluşturmuş durumda. Buranın aşılması kısmen rahatlatacak olup 9,75-10,40 ve 10,95 dirençlerini test etmesi muhtemel olabilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 8,00-7,45 ve 6,90 destekleri hedeflenebilir.

ABONE OL

Akademi ve analiz
içeriklerine abone olun!

BAŞLAMA REHBERİ

Bir kaç dakika içerisinde başlayın

1

Hesabınızı Oluşturun

Üyelik formunu doldurun, kimliğinizi doğrulayın.

2

Para Yatırın

Mevcut Banka hesabından para transferinizi yapın.

3

Portföyünüzü Yönetin

Alım satım işlemleri için hazırsınız. Dijital kripto dünyasına hoş geldiniz.

Hemen Kayıt Ol, Alım Satıma Başla!