Kriptrade

Kripto Para Borsası

/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
8/8/2022

Sıkı İstihdam Piyasası FED'i Cesatlendirecek Mi? - Kriptrade

Geçen hafta dile getirdiğimiz üzere, yüksek gelen tarımdışı istihdam verisi FED politikalarının devamlılığını işaret etmekte olup bu hafta açıklanacak olan ABD enflasyon verileri ise bu politikaların ne ölçüde işe yaradığını ortaya koyacaktır.  

“Para politikasındaki bu tutum her ne kadar söylemlerle faiz artışlarının devam edeceği sinyali vermek adına yönlendirilmek istense de teknik resesyona giren ABD istihdam verilerinde yaşanacak olan bozulma ile sıkı para politikasından vazgeçeceği piyasa tarafından beklenmektedir.”

 

İyi gelen istihdam verisinin FED sıkı para politikasının devamlılığını işaret etmesine rağmen piyasadaki yükseliş isteği, kripto varlıklarda düşüşün önünü almıştır. Düşen petrol fiyatları ise artan risk iştahı ve düşen VIX ile desteklenmiş ve kripto piyasasındaki düşüşün sınırlı kalmasına önayak olmuştur. 

Haftanın en iyi performe eden koinleri TWT ve CHZ olmuştur.

 

BTC an itibariyle 50 günlük ortalama seviyesinde seyretmektedir.

 

Haftanın en önemli veri seti ABD enflasyon verileri olup yüksek gelen tarımdışı istihdam sonrası FED para politikasının etkisinin görülmesi ve devamlılığı açısından önem arz etmektedir.

 

PİYASA ANALİZİ

CoinMarketCap verilerine göre kripto paraların toplam piyasa değeri yıllık bazda 1,825 trilyon USD seviyesinden yaklaşık 1.088 milyar USD seviyesine gelmiştir. 

Kaynak: Coinmarketcap

 

Son 1 hafta içinde ise yaklaşık 11 milyar USD seviyesinde bir azalış yaşanmıştır.

 

Coinshares verilerine göre geçen hafta yaklaşık 81,1 milyon USD tutarında kripto varlıklara fon girişi olmuş, Bitcoin ise 84,8 milyon USD tutarında fon girişi yaşamıştır. Ethereum tarafında ise 1,1 milyon USD fon girişi gerçekleşmiştir.

 

FUTURES ANALİZİ

Skew Analytics verilerine göre açık olan toplam BTC futures pozisyon büyüklüğü geçen haftaya oranla artarak yaklaşık 13 milyar USD seviyesinde bulunmakta olup en çok işlem hacmi Binance üzerinden yapılmaktadır. Günlük işlem hacimlerine bakıldığında ise son 1 haftada 2 Ağustos tarihinde yoğunlaşma görülmekte olup günlük bazda ise geçen haftaya kıyasla hacimler ciddi azalarak 11-32 milyar USD bandında gerçekleşmiştir. 

 

OPSİYON ANALİZİ

Opsiyon verilerine bakıldığında da 5 Ağustos tarihinde bir yoğunlaşma gözükmekte fakat toplam açık olan opsiyon pozisyonu azalarak 4,5 milyar USD bandında seyretmektedir. Günlük işlem hacmi ise 50-530 milyon USD bandındadır. 

 

Kaynak: Skewanalytics

ABONE OL

Akademi ve analiz
içeriklerine abone olun!

BAŞLAMA REHBERİ

Bir kaç dakika içerisinde başlayın

1

Hesabınızı Oluşturun

Üyelik formunu doldurun, kimliğinizi doğrulayın.

2

Para Yatırın

Mevcut Banka hesabından para transferinizi yapın.

3

Portföyünüzü Yönetin

Alım satım işlemleri için hazırsınız. Dijital kripto dünyasına hoş geldiniz.

Hemen Kayıt Ol, Alım Satıma Başla!