Haftalık Bülten 16-22 Mayıs 2022

Haftalık Kripto Bülten

DEĞERLENDİRME

ABD verilerinin olumlu seyri ve daha da şahinleşen FED ile piyasalarda dalgalanma devam ederken bu hafta Powell’ın konuşması izlenecek olup ABD GSYİH (p) verisi piyasaların radarında olacaktır. FED için enflasyondaki yükseliş eğilimi para politikasında sıkılaşmanın hızlanması ihtimalini artırırken piyasalarda ise resesyon ihtimali dillendirilmeye başlamıştır. Fakat bu ihtimalin FED politikası üzerinde etki etmesi için büyüme verilerinin takibi gerekmekte ve bu durumun veri anlamında teyidi içinse en az birkaç aylık bir süre daha gerekmektedir. Hal böyle olunca şu aşamada piyasalardaki satış baskısının devam etmesi beklenmektedir.

 

Bu hafta ALICE ve FTM görece iyi performans göstermiş kripto paralar olurken VIX endeksindeki görece yataylaşma ve 30 seviyesinin altındaki seyir devam etmektedir. VIX endeksinin 18-23 bandına inmesi halinde piyasalarda nisbi bir rahatlama olma ihtimali ise yüksektir. Bu hafta FED başkanlarının konuşmaları bu açıdan önemlidir.

 

BTC an itibariyle 5 günlük ortalama seviyesine yakın seyretmekle beraber diğer ortalama seviyelerinin ise altındadır.

 

FED başkanlarının konuşmalarına ek önümüzdeki hafta ABD GSYİH (p) ve dayanıklı mal siparişleri ile TCMB faiz kararı takip edilecektir.

 

Haber Akışı

HAFTALIK HABER AKIŞI

 • Meta, kriptoları da içeren olası ödeme platformu için marka başvurusunda bulundu.
 • Terra kurucusu açılacak davalarla karşı karşıya.
 • Dolce & Gabbana LINK ile işbirliğine gidiyor.
 • Kripto paralar Rusya’da ödeme aracı olarak yasallaşabilir.
 • Solana TVL değeri en düşük seviyeye geriledi.
 • Shib, en çok işlem gören 10 kripto para arasına tekrar girdi.
 • Terra hukuk ekibinden istifa edenler oldu.
 • Powell, 2% enflasyon hedefine vurgu yaptı ve enflasyon düşene kadar faizleri artıracaklarını açıkladı.
 • El Salvador Başkanı, 44 ülkeden 32 Merkez Bankası ve 12 finansal kuruluş ile Bitcoin hakkında görüşecek.
 • Luna Vakfı’nın açıklamasına göre, BTC bakiyesi neredeyse sıfırlandı.
 • Polygon CEO’su, Terra ağındaki projelerin Polygon ağına geçişinde kolaylık sağlanacağını açıkladı.
 • Shiba yatırımcı sayısı son bir haftada yaklaşık 15 bin adet arttı.
 • Luna kurtarma planı Do Kwon tarafından açıklandı. Açıklama sonrası fiyattaki hareket ise beklentileri karşılamadı.
 • Fitch, UST olayı ile kripto düzenlemesinin hızlanacağını açıkladı.
 • Elon Musk, twitter anlaşmasının şimdilik askıya alındığını duyurdu.
 • Coinbase 27 Mayısta UST ve WLUNA işlemlerini askıya alacağını duyurdu.
 • Norveç, BTC madenciliğini yasaklama teklifini onaylamadı.
 • Luna 2.0 ile kurtarma planlanıyor.
 • Goldman Sachs ve Barclays, kripto teknoloji şirketlerine yatırım yaptı. 

 

Piyasa Analizi

PİYASA ANALİZİ

CoinMarketCap verilerine göre kripto paraların toplam piyasa değeri yıllık bazda 1,6 trilyon USD seviyesinden yaklaşık 1,26 trilyon USD seviyesine gelmiştir. 

 

Son 1 hafta içinde ise yaklaşık 12 milyar USD seviyesinde bir azalış yaşanmıştır.

 

Coinshares verilerine göre geçen hafta 274,2 milyon USD tutarında kripto varlıklardan fon girişi olmuş, Bitcoin ise 298 milyon USD tutarında fon girişi yaşamıştır. Ethereum tarafında ise yaklaşık 27 milyon USD fon çıkışı gerçekleşmiştir.

 

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir. 

2 gün önce 12.303 adet artan BTC arzı, dün 1.912 adet azalmıştır. Bu durum talep seviyesine bağlı olarak fiyatı yükseltme potansiyeline sahiptir. 

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. 

Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Dün 13 olan risk iştahı bugün 14 seviyesindedir.

 

FUTURES ANALİZİ

Skew Analytics verilerine göre açık olan toplam BTC futures pozisyon büyüklüğü geçen haftaya oranla yaklaşık 0,5 milyar USD artarak 14 milyar USD seviyesinde bulunmakta olup en çok işlem hacmi CME üzerinden yapılmaktadır. Günlük işlem hacimlerine bakıldığında ise son 1 haftada 20 Mayıs tarihinde yoğunlaşma görülmekte olup günlük bazda ise geçen haftaya kıyasla hacimler nispeten azalarak 15-39 milyar USD bandında gerçekleşmiştir.

 

 

OPSİYON ANALİZİ

Opsiyon verilerine bakıldığında da 20 Mayıs tarihinde bir yoğunlaşma gözükmekte fakat toplam açık olan opsiyon pozisyonu 6,5-7,7 milyar USD bandında seyretmekte olup günlük işlem hacmi ise 60-900 milyon USD bandındadır. 

 

 

Son 24 saatteki opsiyon işlem seviyelerine bakıldığında 15-29.000 USD bandında bir pozisyonlanma görülmekte iken 20-30.000 USD seviyesinde put; 30-46.000 USD aralığında ise call opsiyonları yoğunlaşmaktadır. Cuma günleri ise vadesi dolan opsiyonların yüksek hacme sahip olması sebebiyle önemlidir. 

(Not: Spot seviyeden daha yukarı seviyelere yazılan call opsiyonlar genellikle calls sell olmakta iken spot seviyeden daha aşağı seviyelere yazılan put opsiyonlar ise genellikle puts sell olmaktadır.)