Haftalık Bülten 30 Mayıs-5 Haziran 2022

Haftalık Kripto Bülten

KRİPTO PİYASASINDA SAHTE YÜKSELİŞLER

DEĞERLENDİRME

Bu hafta Bitcoin arzındaki değişime bağlı olarak kripto varlıklarda sınırlı yükselişler gözlemlense de ABD tarımdışı istihdam verisinin beklentileri aşması, FED para politikasında herhangi bir değişikliğe gidilmeyeceğini (en azından yakın vadede) ortaya koymuştur. Bu sebeple azalan BTC arzına rağmen Bitcoin fiyatındaki yükselişin kalıcılığı olmamıştır. Bu hafta açıklanacak olan ABD TÜFE verisinin yükselmeye devam etmesi halinde ise FED yetkililerinin daha da şahinleşme ihtimali söz konusudur.

 

Özetle, devamlılığı olan bir yükseliş görmemiz şu aşamada zor gözükmektedir. Yükselişler BTC arzındaki değişimlerden, düşüşler ise FED söylemleri ve temel makroekonomik değişkenlerden kaynaklanmaktadır. Hangisinin şu aşamada baskın olduğunu ve bir süre daha baskın olacağını ise geçmiş 6 aylık fiyat hareketine bakarak söylemek yanlış olmayacaktır. 

 

Bu hafta WAVES, ADA ve SXP görece iyi performans göstermiş kripto paralar olurken VIX endeksindeki düşüşe rağmen piyasalardaki belirsizlik durumu halen devam etmektedir. 

 

BTC an itibariyle 20 günlük ortalama seviyesine yakın seyretmekle beraber diğer ortalama seviyelerinin ise altındadır.

 

Önümüzdeki hafta ABD enflasyon verileri takip edilecek olup enflasyonda FED’in para politikasını değiştirecek önemli bir düşüş beklenmemektedir. AB tarafında ise faiz artış döngüsünün başlayacağı beklentisi artmakta olup büyüme verisi mercek altında olacaktır.

Haber Akışı

HAFTALIK HABER AKIŞI

 • Binance CEO’su tüm parasının kriptoda olduğunu açıkladı.
 • Morgan Stanley, kripto para girişimlerine yapılan yatırımların 50% düşeceğini öngörüyor.
 • Kaliforniya senatör adayı Ursich, DOGE koini yasal hale getirmeyi önerdi. 
 • Binance, web3 için 500 milyon USD tutarında yatırım fonu başlattı.
 • Polkadot, Kusama entegrasyonu hayata geçti.
 • ABD’li Chipotle Flexa restoran zinciri kripto ödeme kabul edeceğini açıkladı.
 • FED Williams, kripto düzenlemesinin gerekli olduğunu açıkladı.
 • Solana ağına 4,5 saat erişilemedi.
 • BAE merkezli Majid Al futtaim şirketi, Binance pay ile analaşarak kripto para ödemelerini kabul etmeye başladı.
 • Basel bankacılık denetim komitesi, kripto düzenlemesini yıl sonuna yetiştirmeyi planlıyor.
 • İngiltere hazinesi, sabit koinleri düzenlemek için çözüm yollarını içeren bir makale yayınladı.
 • G. Kore Terraform Labs çalışanlarına mahkeme celbi yolladı.
 • Milyarlarca Shib yakımı gerçekleşti.
 • Shiba kurucusu, tüm tweetleri sildi.
 • Terra toplam arzın 11% ni oluşturan 1,3 milyar UST yakmayı onayladı.
 • Reuters haberine göre Rusya ödeme sistemleri için kripto paralara resmiyet kazandırmayı planlıyor.
 • Biden, yüksek seyreden enflasyon için FED’in kararlarını desteklediklerini açıkladı.
 • USDT, Matic ağında işlemlere açıldı.
 • Doge coin ile Tesla ürünleri alınabilecek. SpaceX ise yakında Doge kabul edecek.
 • Coinbase hisselerindeki düşüş devam ediyor.
 • Tron yakım miktarı artmaya devam ediyor.
 • Luna2 yükselişi kısa sürdü.
 • Binance USDT vadeli işlemleri askıya aldı.   

Piyasa Analizi

PİYASA ANALİZİ

CoinMarketCap verilerine göre kripto paraların toplam piyasa değeri yıllık bazda 1,716 trilyon USD seviyesinden yaklaşık 1,227 trilyon USD seviyesine gelmiştir. 

 

Son 1 hafta içinde ise yaklaşık 24 milyar USD seviyesinde bir artış yaşanmıştır.

 

Coinshares verilerine göre geçen hafta 87,4 milyon USD tutarında kripto varlıklara fon girişi olmuş, Bitcoin ise 69,4 milyon USD tutarında fon girişi almıştır. Ethereum tarafında ise yaklaşık 12 milyon USD fon çıkışı gerçekleşmiştir.

 

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir. 

2 gün önce 8,466 adet azalan BTC arzı, dün 7,687 adet azalmış bugün için 209 adet artmıştır. Bu durum talep seviyesine bağlı olarak bugün için fiyatı düşürme potansiyeline sahiptir. 

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. 

Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Dün 14 olan risk iştahı bugün 10 seviyesindedir.

 

FUTURES ANALİZİ

Skew Analytics verilerine göre açık olan toplam BTC futures pozisyon büyüklüğü geçen haftaya oranla yaklaşık 0,5 milyar USD artarak 13 milyar USD seviyesinde bulunmakta olup en çok işlem hacmi Binance üzerinden yapılmaktadır. Günlük işlem hacimlerine bakıldığında ise son 1 haftada 1 Haziran tarihinde yoğunlaşma görülmekte olup günlük bazda ise geçen haftaya kıyasla hacimler nispeten azalarak 13-43 milyar USD bandında gerçekleşmiştir.

 

 

OPSİYON ANALİZİ

Opsiyon verilerine bakıldığında da 30 Mayıs tarihinde bir yoğunlaşma gözükmekte fakat toplam açık olan opsiyon pozisyonu 6,5-7,7 milyar USD bandında seyretmekte olup günlük işlem hacmi ise 50-800 milyon USD bandındadır. 

 

 

Son 24 saatteki opsiyon işlem seviyelerine bakıldığında 23-30.000 USD seviyesinde put; 30-36.000 USD aralığında ise call opsiyonları yoğunlaşmaktadır. Cuma günleri ise vadesi dolan opsiyonların yüksek hacme sahip olması sebebiyle önemlidir. 

(Not: Puts buy ve calls sell opsiyonları satış yönlü, puts sell ve calls buy opsiyonları ise alım yönlü opsiyonlardır.)