Haftalık Bülten 6-12 Haziran 2022

Haftalık Kripto Bülten

BİTCOİN DÜŞÜŞÜ BİTTİ Mİ?

DEĞERLENDİRME

Birkaç haftadır arza bağlı hareket eden Bitcoin ve kripto paralar, bu hafta SEC soruşturma haberleriyle her ne kadar görece az etkilenmiş olsa da ABD TÜFE verisi ile FED’in 75 baz puanlık faiz artışına gidebileceği beklentisi artmıştır. Alternatif senaryo ise 2 adet yerine 3 adet 50 baz puanlık faiz artışı olup bilanço küçültmenin miktarının artırılması olasılığı da masadadır. Geçen hafta konuştuğumuz üzere kripto varlıklardaki düşüşün terse dönmesi için gerekli olan süre ister istemez artmış ve sonuç olarak FED’in daha da şahinleşmesi beklenmektedir.

 

Bu hafta Bitcoin arzındaki değişime bağlı olarak kripto varlıklarda sınırlı yükselişler gözlemlense de ABD tarımdışı istihdam verisinin beklentileri aşması, FED para politikasında herhangi bir değişikliğe gidilmeyeceğini (en azından yakın vadede) ortaya koymuştur. Bu sebeple azalan BTC arzına rağmen Bitcoin fiyatındaki yükselişin kalıcılığı olmamıştır. Bu hafta açıklanacak olan ABD TÜFE verisinin yükselmeye devam etmesi halinde ise FED yetkililerinin daha da şahinleşme ihtimali söz konusudur.

 

Özetle, devamlılığı olan bir yükseliş görmemiz şu aşamada zor gözükmektedir. Yükselişler BTC arzındaki değişimlerden, düşüşler ise FED söylemleri ve temel makroekonomik değişkenlerden kaynaklanmaktadır. Hangisinin şu aşamada baskın olduğunu ve bir süre daha baskın olacağını ise geçmiş 6 aylık fiyat hareketine bakarak söylemek yanlış olmayacaktır.” 

 

Bu hafta BEL ve TWT görece iyi performans göstermiş kripto paralar olurken yüksek gelen ABD TÜFE verisi ve yataylaşmaya başlayan getiri eğrisi, likite dönme isteğini sonucunda tüm varlık sınıflarında satış baskısını artırmaktadır. 

 

BTC an itibariyle tüm ortalama seviyelerinin ise altında olup daha da aşağı seviyeleri, FED faiz kararına göre zorlama ihtimali bulunmaktadır.

 

Önümüzdeki hafta beklentiyi aşan ABD TÜFE verisi sonrası FED faiz kararı takip edilecek olup ABD ÜFE verisinin de beklentileri aşması halinde FED’in işi daha da zorlaşacaktır. Zira arz yönlü enflasyonla ilgili atabileceği adım olmayan FED, stagflasyon riski ile karşı karşıyadır. Bu açıdan büyümenin öncü göstergesi, ABD sanayi üretimi ve kapasite kullanımı verileri önem arz etmektedir.

Haber Akışı

HAFTALIK HABER AKIŞI

 • Do Kwon için, Luna ve UST çöküşünden önce 80 milyon USD para çektiği iddia edildi.
 • USDT, Tezos ağında işlem görmeye başladı.
 • Felix Capital, web3 ve blockchain yatırımları için 600 milyon USD fon topladı.
 • VeChain, UFC ile ortaklık yaptığını duyurdu.
 • Binance, XLM ağ yükseltmesini destekleyeceğini açıkladı.
 • USDC, Matic ağında işlemlere başladı.
 • ETH, Ropsten ağ geçişini tamamladı.
 • Alibaba cloud, NFTişlemleri ve Pazar kurulumunu destekleyeceğini açıkladı.
 • Bitstamp, Shib listeleyeceğini duyurdu.
 • Samsung, web3 ve metaverse dünyasına girdiğini açıkladı.
 • Tron, 100 milyon USD tutarında fon ile BTC ve TRX rezervini artıracağını açıkladı.
 • PayPal, kripto para transferlerini desteklemeye başladı.
 • Elon Musk, attığı twitter anlaşmasını fesh edebileceğini açıkladı.
 • SEC; BNB koinini inceleme altına aldı.
 • New York BTC madenciliğini yasaklayacağını açıkladı.
 • Japonya meclisi, stabil koin yasasını onayladı.
 • GRT, Messari’ye yaklaşık 13 milyon USD yatırım yaptı.

Piyasa Analizi

PİYASA ANALİZİ

CoinMarketCap verilerine göre kripto paraların toplam piyasa değeri yıllık bazda 1,5 trilyon USD seviyesinden yaklaşık 1,106 trilyon USD seviyesine gelmiştir. 

 

Son 1 hafta içinde ise yaklaşık 224 milyar USD seviyesinde bir düşüş yaşanmıştır.

 

Coinshares verilerine göre geçen hafta 99,5 milyon USD tutarında kripto varlıklara fon girişi olmuş, Bitcoin ise 125,9 milyon USD tutarında fon girişi almıştır. Ethereum tarafında ise yaklaşık 32 milyon USD fon çıkışı gerçekleşmiştir.

 

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir. 

Dün 6.025 adet azalan BTC arzı, bugün için 2.301 adet artmıştır. Bu durum talep seviyesine bağlı olarak bugün için fiyatı düşürme potansiyeline sahiptir. 

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. 

Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Dün 12 olan risk iştahı bugün 14 seviyesindedir.

 

FUTURES ANALİZİ

Skew Analytics verilerine göre açık olan toplam BTC futures pozisyon büyüklüğü geçen haftaya oranla yaklaşık 0,4 milyar USD azalarak 12,6 milyar USD seviyesinde bulunmakta olup en çok işlem hacmi Binance üzerinden yapılmaktadır. Günlük işlem hacimlerine bakıldığında ise son 1 haftada 7 Haziran tarihinde yoğunlaşma görülmekte olup günlük bazda ise geçen haftaya kıyasla hacimler nispeten artarak 23-55 milyar USD bandında gerçekleşmiştir.

 

 

OPSİYON ANALİZİ

Opsiyon verilerine bakıldığında da 10 Haziran tarihinde bir yoğunlaşma gözükmekte fakat toplam açık olan opsiyon pozisyonu 6,5-7,7 milyar USD bandında seyretmekte olup günlük işlem hacmi ise 190-950 milyon USD bandındadır. 

 

 

Son 24 saatteki opsiyon işlem seviyelerine bakıldığında 24-29.000 USD seviyesinde put; 29-36.000 USD aralığında ise call opsiyonları yoğunlaşmaktadır. Cuma günleri ise vadesi dolan opsiyonların yüksek hacme sahip olması sebebiyle önemlidir. 

(Not: Puts buy ve calls sell opsiyonları satış yönlü, puts sell ve calls buy opsiyonları ise alım yönlü opsiyonlardır.)