Haber Akışı

BİTCOİN’İN AYLIK KAPANIŞTA YÜKSELME İSTEĞİ

 

ÖZET

Aylık kapanışı yeşil mum ile kapatmak isteyen Bitcoin arzı dün azaltılarak fiyatı desteklemiş olsa da kapanışın kırmızı olmasını engelleyememiştir. 31k desteğinde tutunmaya çalışan Btc için, opsiyonlar her ne kadar sınırlı yükseliş ihtimalini ortaya koysa da; 33k direncinin dahi arzdaki yüksek düşüşe rağmen test edilmemiş olması, satış baskısının ne derece kuvvetli olduğunu ortaya koymaktadır. Max pain seviyeleri, bugün ve yarın için 31,5k seviyesindedir.

 

 

HABER AKIŞI

  • BAE merkezli Majid Al futtaim şirketi, Binance pay ile analaşarak kripto para ödemelerini kabul etmeye başladı.
  • Basel bankacılık denetim komitesi, kripto düzenlemesini yıl sonuna yetiştirmeyi planlıyor.
  • İngiltere hazinesi, sabit koinleri düzenlemek için çözüm yollarını içeren bir makale yayınladı.

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir.

Cryptoquant verilerine göre borsalardaki BTC arzı dün 15.485 adet azalmıştır. Bu durum, talep seviyesine bağlı olarak fiyatın daha yüksek bir seviyede olması gerektiği beklentisini desteklemektedir.

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Coinglass verilerine göre dün 16 seviyesinde olan endeks bugün 17 seviyesinde bulunmaktadır. 

 

Kripto Para Analizi

OPSİYON ANALİZİ

Farklı vadelere sahip son 24 saat içinde işlem gören opsiyonlar baz alınarak BTC fiyat seviyesine bakıldığında 24-32.000 USD seviyesinde put, 32-40.000 USD seviyesinde call opsiyonlar yoğunlaşmaktadır. 

 

Son 24 saatte yazılan bugün tarihli opsiyonlara göre BTC için 28-34.000 USD fiyat aralığı söz konusudur. 

 

Yarın valörlü son 24 saatteki opsiyonlara bakıldığında ise 28-36.000 USD aralığında bir fiyatlama beklenmektedir. Opsiyon hacimlerinin yüksek olmasından ötürü Cuma günleri ise önümüzdeki süreçte piyasaya etki etmesi açısından önemli olmaktadır. 

 

 

SXP, 9,15 direnç olurken 8,44 seviyesi ise destek görevi görmektedir. 

 

HOT; 0,050 direnç olurken, 0,045 ise destek olarak göze çarpmaktadır. 

 

TRX, 1,39 direnç, 1,28 ise destek olarak göze çarpmaktadır.

 

MATIC, 10,95 direnç, 10,33 ise destek olarak takip edilecektir.

 

SOL, 702 destek, 765 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

GRT, 2,53 seviyesi destek olurken 2,76 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

DOGE, 1,42 direnç olurken 1,36 ise önemli destek seviyeleri olmaktadır. 

 

SAND, 20,6 destek olurken 23,4 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

ALICE, 46,2 destek olurken 53,4 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.