Haber Akışı

KRİPTO BÜLTENİ

 

ÖZET

31k desteğinin altına gelip tekrar üstüne çıkan BTC, Luna Vakfının UST’yi korumak adına yaptığı BTC satışları sonrası her ne kadar rahat bir nefes almışa benzese de ABD enflasyon verileri ile yön tayini nispeten belli olacaktır. Nasdaq ile BTC korelasyonu ise yön arayışında etkili olacaktır. Max pain seviyeleri ise bugün ve yarın için 33k ve 31k seviyesindedir.

 

 

HABER AKIŞI

  • Luna Vakfı UST stablecoini desteklemek adına BTC bakiyelerini boşalttı.
  • Samsung kendi metaverse evrenini oluşturmayı planlıyor.
  • Hindistan kripto para işlemlerinde 28% vergi oranını masaya getirdi.
  • El Salvador 30.744 seviyesinden 500 BTC aldı.

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir.

Cryptoquant verilerine göre borsalardaki BTC arzı dün 29.082 adet azalmıştır. Bu durum, talep sabit kaldığı takdirde fiyatın daha yüksek bir seviyede olması gerektiği beklentisini desteklemektedir.

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Coinglass verilerine göre dün 11 seviyesinde olan endeks bugün 10 seviyesinde bulunmaktadır. 

Kripto Para Analizi

OPSİYON ANALİZİ

Farklı vadelere sahip son 24 saat içinde işlem gören opsiyonlar baz alınarak BTC fiyat seviyesine bakıldığında 15-35.000 USD seviyesinde put, 30-40.000 USD seviyesinde call opsiyonlar yoğunlaşmaktadır. 

 

Son 24 saatte yazılan bugün tarihli opsiyonlara göre BTC için 28-36.000 USD fiyat aralığı söz konusudur. 

 

Yarın valörlü son 24 saatteki opsiyonlara bakıldığında ise 26-37.000 USD aralığında bir fiyatlama beklenmektedir. Opsiyon hacimlerinin yüksek olmasından ötürü Cuma günleri ise önümüzdeki süreçte piyasaya etki etmesi açısından önemli olmaktadır. 

 

 

HOT; 0,059 direnç olurken, 0,054 ise destek olarak göze çarpmaktadır. 

 

TRX, 1,32 direnç, 1,17 ise destek olarak göze çarpmaktadır.

 

MATIC, 15 direnç, 14,2 ise destek olarak takip edilecektir.

 

SOL, 1.034 destek, 1.114 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

GRT, 3,86 seviyesi destek olurken 4,1 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

DOGE, 1,8 direnç olurken 1,67 ise önemli destek seviyeleri olmaktadır. 

 

SAND, 27,8 destek olurken 29,8 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

ALICE, 60,35 destek olurken 64,35 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

MANA, 18,75 direnç olurken 17,3 ise önemli destek seviyeleri olmaktadır.