Haber Akışı

KRİPTO BÜLTENİ

 

ÖZET

Sürekli olarak artan BTC arzı ve düşen talebe istinaden opsiyonların ima ettiği max pain seviyelerindeki düşüş devam etmektedir. FOMC sonrası likite geçme isteği tüm piyasalarda olduğu gibi kripto varlıklarda da kendini göstermektedir. BTC 42k seviyesinin üstünde tutunamazsa 38k seviyesine doğru bir gevşemenin olma ihtimali bulunmaktadır.

 

HABER AKIŞI

  • AB, Rusya’ya yaptırımlar kapsamında kripto varlık hizmeti sunulmasını yasakladı.
  • Blockstream ve Block; Tesla’nın güneş enerjisi ve depolama teknolojisini kullanarak BTC madenciliği yapacağını duyurdu.
  • Vodafone, Mana platformunda mağaza açmayı planlıyor.
  • Meksikalı senatör, Bitcoin’in yasal para birimi olması için yasa tasarısı sunacağını açıkladı.
  • Luna Vakfı 174 milyon USD değerinde BTC aldı.

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir.

Cryptoquant verilerine göre borsalardaki BTC arzı dün 1.556 adet artmıştır. Bu durum, fiyatın daha düşük bir seviyede olması gerektiği beklentisini desteklemektedir.

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Coinglass verilerine göre dün 34 seviyesinde olan endeks bugün 32 seviyesinde bulunmaktadır. 

Kripto Para Analizi

OPSİYON ANALİZİ

Farklı vadelere sahip son 24 saat içinde işlem gören opsiyonlar baz alınarak BTC fiyat seviyesine bakıldığında 39-42.000 USD seviyesinde put, 42-50.000 USD seviyesinde call opsiyonlar yoğunlaşmaktadır. 

Son 24 saatte yazılan bugün tarihli opsiyonlara göre 40-45.000 USD fiyat aralığı söz konusudur. 

 

Yarın valörlü son 24 saatteki opsiyonlara bakıldığında ise 37-45.000 USD aralığında bir fiyatlama beklenmektedir. Opsiyon hacimlerinin yüksek olmasından ötürü Cuma günleri ise önümüzdeki süreçte piyasaya etki etmesi açısından önemli olmaktadır. 

 

HOT; 0,08 direnç olurken, 0,07 ise destek olarak göze çarpmaktadır.

 

TRX, 0,94 direnç, 0,91 ise destek olarak göze çarpmaktadır.

 

MATIC, 22,1 direnç, 20,1 ve 19,8 ise destek olarak takip edilecektir.

 

SOL, 1.596 destek, 1.862 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

GRT, 5,1 seviyesi destek olurken 5,8 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

DOGE, 2,5 direnç olurken 2 ise önemli destek seviyeleri olmaktadır.

 

SAND, 41,9 destek olurken 43,4 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

ALICE, 87 destek olurken 102 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

MANA, 35 direnç olurken 33 ise önemli destek seviyeleri olmaktadır.