Haber Akışı

KRİPTO BÜLTENİ

 

ÖZET

ABD’de Nisan ayı vergi döneminin yaklaşmış olması sebebiyle BTC satışının hızlandığı piyasada konuşuluyor olsa da artan BTC arzı ve düşen talebe istinaden opsiyonların ima ettiği max pain seviyelerindeki düşüş devam etmektedir. Dün bahsettiğimiz “BTC 42k seviyesinin üstünde tutunamazsa 38k seviyesine doğru bir gevşemenin olma ihtimali bulunmaktadır.” olasılık gerçekleşmiş olup 22 Ocak tarihinden gelen trendin (39.300 USD) üstünde tutunmayı başarmıştır.

 

Max pain seviyesi bugün için 42k yarın içinse 40k seviyesinde olmaktadır. Teknik olarak ve opsiyonlar açısından 43k seviyesine doğru bir yükselişin gerçekleşmesi ihtimali ise canlıdır.

 

HABER AKIŞI

  • Santiment verilerine göre, Bitcoin balina işlemleri son 10 yılın en düşük seviyesinde.
  • Bitcoin ile Nasdaq arasındaki korelasyon tüm zamanların en yüksek seviyesinde.
  • Bugün ABD enflasyon verileri açıklanacak.

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir.

Cryptoquant verilerine göre borsalardaki BTC arzı dün 2.512 adet artmıştır. Bu durum, fiyatın daha düşük bir seviyede olması gerektiği beklentisini desteklemektedir.

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Coinglass verilerine göre dün 32 seviyesinde olan endeks bugün 20 seviyesinde bulunmaktadır. 

Kripto Para Analizi

OPSİYON ANALİZİ

Farklı vadelere sahip son 24 saat içinde işlem gören opsiyonlar baz alınarak BTC fiyat seviyesine bakıldığında 25-42.000 USD seviyesinde put, 40-52.000 USD seviyesinde call opsiyonlar yoğunlaşmaktadır. 

 

Son 24 saatte yazılan bugün tarihli opsiyonlara göre 39-44.000 USD fiyat aralığı söz konusudur. 

 

Yarın valörlü son 24 saatteki opsiyonlara bakıldığında ise 36-45.000 USD aralığında bir fiyatlama beklenmektedir. Opsiyon hacimlerinin yüksek olmasından ötürü Cuma günleri ise önümüzdeki süreçte piyasaya etki etmesi açısından önemli olmaktadır. 

 

 

 

ENJ, 22,6 destek olurken 23,7 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

FTM, 17,8 direnç olurken 16,1 ise önemli destek seviyeleri olmaktadır.

 

SLP, 0,23 destek olurken 0,26 ve 0,27 direnç görevi yapmaktadır.

 

LRC, 12,8 destek olurken 14,8 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

GALA, 2,65 destek, 3,28 ise direnç görevi yapmaktadır.

 

DENT, 0,038 destek, 0,042 ise direnç seviyeleri olmaktadır.

 

SHIB, 0,000337 destek, 0,000351 ise direnç seviyeleri olmaktadır.

 

ARPA, 0,94 destek olurken 1 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

 0,77 destek olurken 0,83 direnç görevi yapmaktadır.

 

LUNA, 1.224 destek olurken 1.439 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.