Haber Akışı

KRİPTO BÜLTENİ

 

ÖZET

Nasdaq endeksindeki sınırlı pozitif hareketle beraber toparlanmaya çalışan BTC, 30k seviyesinin üstüne atmış olsa da 31k direncini kıramamıştır. Arz tarafındaki azalma yükselişi desteklemekle beraber LUNA kaynaklı habr akışı ve diğer stabilkoinlerin sorgulanır hale gelmesi ise yükselişlerin sınırlı kalmasına sebep olmaktadır. Max pain seviyeleri ise bugün ve yarın için 35k ve 29k seviyesindedir.

 

 

 

HABER AKIŞI

  • SEC, Elon Musk hakkında twitter soruşturması başlattı.
  • BTC dominansı 44,5% seviyesine çıktı.
  • Binance, Luna marjlı işlemleri kaldıracağını açıkladı.
  • BTC, Şangay yüksek mahkemesi tarafından yasal sanal varlık olarak kabul edildi.

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir.

Cryptoquant verilerine göre borsalardaki BTC arzı dün 10.977 adet azalmıştır. Bu durum, talep sabit kaldığı takdirde fiyatın daha yüksek bir seviyede olması gerektiği beklentisini desteklemektedir.

 

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Coinglass verilerine göre dün 12 seviyesinde olan endeks bugün 10 seviyesinde bulunmaktadır. 

 

Kripto Para Analizi

OPSİYON ANALİZİ

Farklı vadelere sahip son 24 saat içinde işlem gören opsiyonlar baz alınarak BTC fiyat seviyesine bakıldığında 15-30.000 USD seviyesinde put, 30-40.000 USD seviyesinde call opsiyonlar yoğunlaşmaktadır. 

 

 

Son 24 saatte yazılan bugün tarihli opsiyonlara göre BTC için 25-38.000 USD fiyat aralığı söz konusudur. 

 

Yarın valörlü son 24 saatteki opsiyonlara bakıldığında ise 22-32.000 USD aralığında bir fiyatlama beklenmektedir. Opsiyon hacimlerinin yüksek olmasından ötürü Cuma günleri ise önümüzdeki süreçte piyasaya etki etmesi açısından önemli olmaktadır. 

 

 

 

HOT; 0,046 direnç olurken, 0,034 ise destek olarak göze çarpmaktadır. 

 

TRX, 1,32 direnç, 1,11 ise destek olarak göze çarpmaktadır.

 

MATIC, 12,26 direnç, 10,8 ise destek olarak takip edilecektir.

 

 

SOL, 802 destek, 1.034 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

GRT, 2,36 seviyesi destek olurken 3,26 ve 2,76 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

DOGE, 1,56 ve 1,67 direnç olurken 1,25 ise önemli destek seviyeleri olmaktadır. 

 

SAND, 13,9 destek olurken 25,5 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

ALICE, 26,45 destek olurken 47,4 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

MANA, 17,3 direnç olurken 15,23 ise önemli destek seviyeleri olmaktadır.