Kripto paraları baskılayan enflasyon fiyatlaması

Haber Akışı

KRİPTO PARALARI BASKILAYAN ENFLASYON FİYATLAMASI

Son raporumuzda bahsettiğimiz Bitcoin tarafındaki yükselişin devamlılığı için bahsettiğimiz 21,9k şartı yerine gelmemiş ve düşüş hızlanmıştır. Bugün açıklanacak olan ABD enflasyon verileri ise FED faiz politikalarının devamlılığı açısından önemli olup yeni bir satış dalgasının ise başlama ihtimali bulunmaktadır. Ayrıca ABD tahvil getirilerinde ise 2y-10y getirileri arasındaki negatif seyir 1 haftadır sürmekte ve tahvil tarafında resesyon fiyatlaması kendini göstermeye başlamıştır.

“Dün yaşanan tahvil piyasalarındaki çıkışında desteğiyle Nasdaq endeksi ve BTC yükselişi devam etmiştir. BTC kritik seviye olan 21,9k seviyesinde olup kırması halinde yukarı yönlü hareketin devam etme ihtimali bulunmaktadır. Fakat unutulmamalıdır ki önümüzdeki hafta ABD enflasyon verileri sonrasında ise FED faiz kararı gelecektir. Bu sebeple yükselişin devamlılığı soru işaretidir.”

Max pain seviyeleri, bugün ve yarın için sırasıyla 20k ve 19,5k seviyesindedir.

Fakat madenciler tarafında son 1 haftadır 1.500 adet BTC satışı gerçekleşmiş (madencilik maliyeti 12-19k arasında) olup BTC fiyat artışlarının, madenciler tarafından satış fırsatı olarak değerlendirildiği görülmektedir.

 

 

 

HABER AKIŞI

 • FED Bostic, 75 baz puan faiz artışını desteklediğini belirtti.
 • FED Brainard, kripto para düzenlemesinin hızlanması gerektiğini açıkladı.
 • Solana geliştiricilerinin, menkul kıymetler yasasına aykırı şekilde yatırımcılara satış yaptığı gerekçesiyle Kaliforniya’da dava açıldı. 
 • Elon Musk, Twitter satın alma işleminden vazgeçti ve Twitter tarafından dava edildi.
 • Tron kurucusu Justin Sun, zor durumdaki kripto firmaları için 5 milyar USD destek verebileceğini açıkladı.
 • Grayscale, Dot ve Link koinlerini Digital Large Cap fonundan; XLM koini ise Smart Contract Platform ex-Ethereum fonundan çıkardığını açıkladı.
 • BTC madenci rezervleri 4.300 BTC azaldı.
 • Wall Street Journal anketine göre yatırımcıların 60%’ı 10.000 USD seviyesine kadar düşüş bekliyor.
 • Celsius, borçlarını azaltmaya devam ediyor.
 • Financial Stability Board, Ekim ayında G20 ülke yetkililerine kripto varlık düzenlemelerine yönelik rapor sunmayı planlıyor.
 • NFT Pazar yeri sektörüne, Coinbase ve OpenSea’den sonra Gamestop da katıldı. 
 • Şangay, metaverse için 2025 yılına kadar 50 milyar USD’yi aşan yatırım yapmayı planlıyor.
 • ETH aktif sayısı son 2 yılın en düşük seviyesinde.  

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir.

Cryptoquant verilerine göre borsalardaki BTC arzı dün 6.527 adet bugün ise 2.394 adet artmıştır. Bu durum, talep seviyesine bağlı olarak fiyatın daha düşük bir seviyede olması gerektiği beklentisini desteklemektedir. 

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Coinglass verilerine göre dün 16 seviyesinde olan endeks bugün 15 seviyesinde bulunmaktadır. 

Kripto Para Analizi

OPSİYON ANALİZİ

Farklı vadelere sahip son 24 saat içinde işlem gören opsiyonlar baz alınarak BTC fiyat seviyesine bakıldığında 14.000-20.000 USD seviyesinde put, 19.500-24.000 USD seviyesinde call opsiyonlar yoğunlaşmaktadır.

 

Son 24 saatte yazılan bugün tarihli opsiyonlara göre BTC için 18k-21,5k USD fiyat aralığı söz konusudur. 

 

Yarın valörlü son 24 saatteki opsiyonlara bakıldığında ise 17k-22k USD aralığında bir fiyatlama beklenmektedir. Opsiyon hacimlerinin yüksek olmasından ötürü Cuma günleri ise önümüzdeki süreçte piyasaya etki etmesi açısından önemli olmaktadır.

 

 

Bitcoin, 318 bin destek, 359 bin ise direnç olarak takip edilecektir. 

 

Ethereum, 18.198 destek, 19.088 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

Ripple, 5,1 destek olurken 5,7 ise direnç olarak karşımıza çıkmaktadır. 

 

AVAX, 265 seviyesi destek, 315 ise direnç görevi görmektedir. 

 

ADA, 6,86 destek olurken ise 7,94 ise direnç olarak göze çarpmaktadır. 

 

XLM, 1,66 destek olurken 1,88 ise direnç seviyeleri olmaktadır. 

 

LINK, 99 destek, 108 seviyesi ise direnç olarak takip edilecektir. 

 

CHZ, 1,83 önemli direnç olurken 1,68 ise destek olarak göze çarpmaktadır.

 

EOS, 12,66 seviyesi destek olurken 16,65 seviyesi ise direnç noktaları olmaktadır.