Enflasyon sonrası kararsız Bitcoin fiyatlaması

Haber Akışı

ENFLASYON SONRASI KARARSIZ BİTCOİN FİYATLAMASI

Yüksek gelen ABD TÜFE verisi sonrası her ne kadar çekirdek TÜFE’de gerileme olsa da kripto varlıklardaki düşüş hızlanmış fakat kalıcı olmamıştır. BTC tepki alımlarıyla tekrar 20k seviyesine yükselirken, 100 baz puanlık faiz artışına yönelik beklentiler ise artmıştır. Bu durum da tepki yükselişinin kalıcı olamayacağını göstermekte olup 18-19k destek bölgesinin kırılması halinde ise düşüşlerin hızlanması beklenmektedir. Getiri eğrisinde ise 2y-10y negatif getiri farkı artmış 1y vadeli tahvil getirisindeki hızlı yükseliş ise resesyonun sinyali olan baş aşağı getiri eğrisinin oluşmaya başladığını göstermektedir.

Özetle, kısa vadede her ne kadar sıkı para politikası uygulanacak olsa da resesyon riskinin netleşmesi halinde uzun vadede faiz artışlarına ara verilme ihtimali artmaktadır.

Max pain seviyeleri, bugün ve yarın için sırasıyla 19,5k ve 20,5k seviyesindedir.

 

 

HABER AKIŞI

  • Kazakistan, kripto madencilerine uygulanan vergiyi yükseltecek olan yasayı onayladı.
  • ABD enflasyonu 9,1% ile rekor tazeledi.
  • Solana Labs menkul kıymet yasaları ihlalleri iddiası ile açılan davalar sonucunda hukuk firması tarafından incelenmeye başladı.
  • Temmuz ayı 100 baz puanlık FED faiz artışı ihtimali 61% seviyesine çıktı.
  • GitHub günlük geliştirme faaliyetlerinde ADA, ETH’u geçerek birinci oldu.
  • Celsius, DeFi protokollerine olan borçlarının tamamını ödedi. 200 milyon USD’lik teminatına erişim sağladı.
  • Matic, Disney’in accelerator programına katılacağını açıkladı. 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir.

Cryptoquant verilerine göre borsalardaki BTC arzı dün 2.989 adet artarken bugün ise 864 adet azalmıştır. Bu durum, talep seviyesine bağlı olarak fiyatın daha yüksek bir seviyede olması gerektiği beklentisini desteklemektedir. 

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Coinglass verilerine göre dün 15 seviyesinde olan endeks bugün 18 seviyesinde bulunmaktadır. 

Kripto Para Analizi

OPSİYON ANALİZİ

Farklı vadelere sahip son 24 saat içinde işlem gören opsiyonlar baz alınarak BTC fiyat seviyesine bakıldığında 15.000-20.000 USD seviyesinde put, 19.500-22.000 USD seviyesinde call opsiyonlar yoğunlaşmaktadır.

 

Son 24 saatte yazılan bugün tarihli opsiyonlara göre BTC için 16k-23k USD fiyat aralığı söz konusudur. 

 

Yarın valörlü son 24 saatteki opsiyonlara bakıldığında ise 15k-23k USD aralığında bir fiyatlama beklenmektedir. Opsiyon hacimlerinin yüksek olmasından ötürü Cuma günleri ise önümüzdeki süreçte piyasaya etki etmesi açısından önemli olmaktadır.

 

 

SXP, 6,48 direnç olurken 5,93 seviyesi ise destek görevi görmektedir. 

 

HOT; 0,035 direnç olurken, 0,032 ise destek olarak göze çarpmaktadır. 

 

TRX, 1,25 direnç, 1,1 ise destek olarak göze çarpmaktadır.

 

MATIC, 12,27 direnç, 11,15 ise destek olarak takip edilecektir.

 

SOL, 603 destek, 634 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

GRT, 1,58 seviyesi destek olurken 1,7 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

DOGE, 1,09 direnç olurken 1,05 ise önemli destek seviyeleri olmaktadır. 

 

SAND, 20 destek olurken 21 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

ALICE, 35,2 destek olurken 37,8 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.