Haber Akışı

KRİPTO PİYASALARDA BAHAR HAVASI KISA SÜRDÜ 

 

ÖZET

Dünkü beklentimize paralel şekilde, yaşanan fiyatlama anomalisi düzeldi ve fiyatlamalar tekrardan doğru şekilde yapılmaya başladı. Bugünkü opsiyon seviyelerine bakıldığında da 19,5k desteği kırılırsa 18,5k desteği önem arz etmektedir. Sonrasında ise 14,8k seviyesine kadar destek bulunmamaktadır. Düşüşün önünde şu aşamada manipülatif fiyatlamalar haricinde bir şey bulunmamaktadır.

FED faiz kararına rağmen yükseliş eğiliminde olan kripto paralar, hisse senedi endekslerine paralel bir seyir izledi. Fakat bu durumun geçici mi kalıcı mı olduğu soru işareti. Açıkçası, şahinleşen FED’e rağmen gerçekleşen bu fiyat hareketi beklenmedik bir durum olup daha önce de piyasa fiyatlamasının gerçek seviyelere dönmesi gecikmeli olmuştu. Benzer bir durumu tekrar görme ihtimalimiz oldukça yüksek. Açıklanacak ABD büyüme verisine kadar mini bir ralli olsa da şahin FED’e rağmen devamlılığı ise şu aşamada zor.” 

Max pain seviyeleri, bugün ve yarın için sırasıyla 25k ve 20,5k seviyesindedir.

 

HABER AKIŞI

  • İngiltere, küresel kripto merkezi olmayı planlıyor.
  • En büyük 3. BTC balinası, Haziran ayında yaklaşık 1.000 adet BTC aldı.
  • Sandbox, eğitim teknolojisi şirketine yaklaşık 40 milyon USD yatırım yaptı.
  • Elon Musk’a Doge koini desteklemek için piramit sistemi geliştirdiği iddiasıyla dava açıldı.
  • Elon Musk, twitter yöneticileriyle kripto para ödemeleri için ödeme sistemi entegrasyonu konusunu konuştu.
  • Celsius, Teksas menkul kıymetler kurulu tarafından soruşturulmaya başlandı.

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir.

Cryptoquant verilerine göre borsalardaki BTC arzı dün 4.886 adet bugün ise 962 artmıştır. Bu durum, talep seviyesine bağlı olarak fiyatın daha düşük bir seviyede olması gerektiği beklentisini desteklemektedir. 

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Coinglass verilerine göre dün 7 seviyesinde olan endeks bugün 9 seviyesinde bulunmaktadır. 

 

Kripto Para Analizi

OPSİYON ANALİZİ

Farklı vadelere sahip son 24 saat içinde işlem gören opsiyonlar baz alınarak BTC fiyat seviyesine bakıldığında 10-21.000 USD seviyesinde put, 20-26.000 USD seviyesinde call opsiyonlar yoğunlaşmaktadır. 

 

 

Son 24 saatte yazılan bugün tarihli opsiyonlara göre BTC için 12k-24k USD fiyat aralığı söz konusudur. 

 

Yarın valörlü son 24 saatteki opsiyonlara bakıldığında ise 17k-25k USD aralığında bir fiyatlama beklenmektedir. Opsiyon hacimlerinin yüksek olmasından ötürü Cuma günleri ise önümüzdeki süreçte piyasaya etki etmesi açısından önemli olmaktadır.

 

 

AXS, 220 seviyesi destek 282 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

NEAR, 39 destek olurken 60 direnç seviyesi olmaktadır.

 

VET, 0,37 destek 0,45 seviyesi ise direnç olarak gözlemlenmektedir.

 

WAVES, 72 seviyesi destek 101 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

XTZ, 23 destek seviyesi olurken 27 ise direnç olarak dikkat çekmektedir.

 

ROSE, 0,78 seviyesi destek 0,95 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

UMA, 42 destek seviyesi olurken 68 ise direnç olarak dikkat çekmektedir.

 

TWT, 11 destek ve 12,5 direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

INJ, 18 destek olurken 26,5 direnç olmaktadır.

 

ONT, 3,4 destek ve 4,3 ise direnç seviyeleri olmaktadır.

 

TLM, 0,37 destek ve 0,49 ise direnç seviyeleri olmaktadır.