Haber Akışı

KRİPTO BÜLTENİ

 

ÖZET

Nasdaq endeksindeki toparlanmaya rağmen Powell’ın enflasyon vurgusu yaptığı konuşmanın etkisiyle BTC tarafındaki toparlanma 31k seviyesini test edecek kadar güçlü olmamıştır. Her ne kadar sınırlı yükselişlerin gelecek dönemde görülme potansiyeli olsa da BTC arzındaki artıştan da anlaşılacağı üzere yukarı gitme isteği sınırlı olmaktadır. 31k ve sonrasında 33k seviyesinin aşılması ise yükseliş trendi için iyi bir sinyal niteliğindedir. Max pain seviyeleri ise bugün ve yarın için 30k seviyesindedir.

 

 

HABER AKIŞI

  • Solana TVL değeri en düşük seviyeye geriledi.
  • Shib, en çok işlem gören 10 kripto para arasına tekrar girdi.
  • Terra hukuk ekibinden istifa edenler oldu.
  • Powell, 2% enflasyon hedefine vurgu yaptı ve enflasyon düşene kadar faizleri artıracaklarını açıkladı.

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir.

Cryptoquant verilerine göre borsalardaki BTC arzı dün 7.169 adet artmıştır. Bu durum, talep sabit kaldığı takdirde fiyatın daha düşük bir seviyede olması gerektiği beklentisini desteklemektedir.

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Coinglass verilerine göre dün 8 seviyesinde olan endeks bugün 12 seviyesinde bulunmaktadır. 

 

Kripto Para Analizi

OPSİYON ANALİZİ

Farklı vadelere sahip son 24 saat içinde işlem gören opsiyonlar baz alınarak BTC fiyat seviyesine bakıldığında 20-30.000 USD seviyesinde put, 30-35.000 USD seviyesinde call opsiyonlar yoğunlaşmaktadır. 

 

Son 24 saatte yazılan bugün tarihli opsiyonlara göre BTC için 26-34.000 USD fiyat aralığı söz konusudur. 

 

Yarın valörlü son 24 saatteki opsiyonlara bakıldığında ise 24-34.000 USD aralığında bir fiyatlama beklenmektedir. Opsiyon hacimlerinin yüksek olmasından ötürü Cuma günleri ise önümüzdeki süreçte piyasaya etki etmesi açısından önemli olmaktadır. 

 

 

HOT; 0,046 direnç olurken, 0,034 ise destek olarak göze çarpmaktadır. 

 

TRX, 1,18 direnç, 1,11 ise destek olarak göze çarpmaktadır.

 

MATIC, 12,26 direnç, 10,8 ise destek olarak takip edilecektir.

 

SOL, 496 destek, 929 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

GRT, 2,65 seviyesi destek olurken 2,91 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

DOGE, 1,4 direnç olurken 1,21 ise önemli destek seviyeleri olmaktadır. 

 

SAND, 19 destek olurken 23 ve 24,4 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

ALICE, 42,7 destek olurken 67,6 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

MANA, 20,17 direnç olurken 12,36 ise önemli destek seviyeleri olmaktadır.