Bitcoin fiyatlamasında yaşanan anomali

Haber Akışı

BİTCOİN FİYATLAMASINDA YAŞANAN ANOMALİ

Son 1 haftadır artan BTC arzına rağmen yükselen Bitcoin fiyatı, yüksek gelen ABD enflasyon verileri sonrası artan 100 baz puanlık faiz artış beklentisi ile tutarlı değildir. Her ne kadar 18,5-22k bandının dışına çıkmamış olsa da yaklaşan FED kararı sebebiyle ve grafikte görülen teknik dirence yaklaşmış olmasına ek artan BTC arzıyla birlikte Bitcoin fiyatının düşme ihtimali artmıştır. İlk etapta opsiyonların da ima ettiği 20,2k seviyesi beklenmekte olup; gün sonu kapanışın 22k seviyesinde olması halinde ise, bir nebze daha yükselme potansiyeli söz konusudur.

 

Max pain seviyeleri, bugün ve yarın için 21k seviyesindedir.

 

 

HABER AKIŞI

 • Kripto kredi şirketi Celsius iflas başvurusu yaptı.
 • JP Morgan raporuna göre, BTC madencilik maliyetleri 13k USD seviyesine indi. Bu durum olası düşüşler için alan yarattı.
 • Bahamalar Başbakanı, kripto paralara sıcak baktığını açıkladı.
 • Eski Bitmex CEO’su güçlenen USD sebebiyle ABD’nin para basmasını bekliyor.
 • OpenSea personelin 20%’sini işten çıkarmaya hazırlanıyor. Daha önce Bybit, Coinbase, Gemini, BitPanda gibi şirketler işten çıkarma yapacağını açıklamıştı.
 • ETH 2.0 geçişinin yaklaşması ile ETH yükselişe geçti.
 • Putin kripto paralarla ödeme yapılmasını yasaklayan yasayı onayladı.
 • ABD CFTC kurumu kırmızı listeye Bitpay Options dahil 34 kripto şirketi ekledi.  
 • 2022 2. Çeyrekte, 700 milyon USD’yi aşan hack olayı yaşandı.
 • FED, 80  ABD bankası ile kripto anketi yaptı. Sonuçlara göre CBDC ve blockchain teknolojisi öncelikli konular olarak göze çarptı.
 • 29 milyon TRX yakımı gerçekleşti.

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir.

Cryptoquant verilerine göre borsalardaki BTC arzı dün 16.975 adet artarken bugün ise 1.373 adet artmıştır. Bu durum, talep seviyesine bağlı olarak fiyatın daha düşük bir seviyede olması gerektiği beklentisini desteklemektedir. 

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Coinglass verilerine göre dün 24 seviyesinde olan endeks bugün 20 seviyesinde bulunmaktadır. 

Kripto Para Analizi

OPSİYON ANALİZİ

Farklı vadelere sahip son 24 saat içinde işlem gören opsiyonlar baz alınarak BTC fiyat seviyesine bakıldığında 17.000-21.000 USD seviyesinde put, 21.000-26.000 USD seviyesinde call opsiyonlar yoğunlaşmaktadır.

 

Son 24 saatte yazılan bugün tarihli opsiyonlara göre BTC için 19,5k-24k USD fiyat aralığı söz konusudur. 

 

Yarın valörlü son 24 saatteki opsiyonlara bakıldığında ise 18k-25k USD aralığında bir fiyatlama beklenmektedir. Opsiyon hacimlerinin yüksek olmasından ötürü Cuma günleri ise önümüzdeki süreçte piyasaya etki etmesi açısından önemli olmaktadır.

 

 

Bitcoin, 345 ve 333 bin destek, 386 bin ise direnç olarak takip edilecektir. 

 

Ethereum, 22.858 destek, 26.627 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

Ripple, 6 destek olurken 6,2 ise direnç olarak karşımıza çıkmaktadır. 

 

AVAX, 366 seviyesi destek, 387 ise direnç görevi görmektedir. 

 

ADA, 7,87 destek olurken ise 8,1 ise direnç olarak göze çarpmaktadır. 

 

XLM, 1,84 destek olurken 1,92 ise direnç seviyeleri olmaktadır. 

 

LINK, 110 destek, 117 seviyesi ise direnç olarak takip edilecektir.

 

CHZ, 1,84 önemli destek olurken 1,96 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

EOS, 16,33 seviyesi destek olurken 18,4 seviyesi ise direnç noktaları olmaktadır.