Haber Akışı

KRİPTO BÜLTENİ

 

ÖZET

Dün bahsettiğimiz üzere BTC, trend çizgisinin üstünde kapanış yaparak 41k direnç çizgisini test etmektedir. Her ne kadar max pain seviyeleri 40k seviyesini işaret etse ve opsiyonlar dağınık beklentileri ortaya koysa da yukarı yönlü hareketin (41k ve üstü) gerçekleşme ihtimali daha yüksektir.

“Son 1 haftadır BTC arzında yaşanan düşüşlere rağmen Bitcoin bugün itibariyle Ocak ayından beri riayet ettiği yükseliş trend çizgisinin altına sarkmış düşüş trend çizgisinin ise üstünde kalmaya çalışmaktadır. Bugün ABD tarafında vergi ödemelerinin son günü olması sebebiyle bugün 39.600 ve üstü seviyelerde bir kapanış gelmesi halinde azalan BTC arzı ile birlikte yükseliş, tersi durumda ise satışların daha da derinleşme ihtimali bulunmaktadır.” 

 

HABER AKIŞI

  • Ethereum Vakfı 2021 yılı verilerine göre hazinesinde 1,6 milyar USD varlık tutarken bunun 1,3 milyar USD’si ETH geri kalan 300 milyon ise kripto dışı varlıklarda tutuyor.
  • Dünya Bankası Ocak ayında 4,1% olan küresel büyüme tahminini 3,2% seviyesine indirdi. 

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir.

Cryptoquant verilerine göre borsalardaki BTC arzı dün 1.824 adet artmıştır. Bu durum, fiyatın daha düşük bir seviyede olması gerektiği beklentisini desteklemektedir.

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Coinglass verilerine göre dün 24 seviyesinde olan endeks bugün 27 seviyesinde bulunmaktadır.

Kripto Para Analizi

OPSİYON ANALİZİ

Farklı vadelere sahip son 24 saat içinde işlem gören opsiyonlar baz alınarak BTC fiyat seviyesine bakıldığında 30-40.000 USD seviyesinde put, 40-48.000 USD seviyesinde call opsiyonlar yoğunlaşmaktadır. 

 

Son 24 saatte yazılan bugün tarihli opsiyonlara göre BTC için 37-42.000 USD fiyat aralığı söz konusudur. 

 

Yarın valörlü son 24 saatteki opsiyonlara bakıldığında ise 36-44.000 USD aralığında bir fiyatlama beklenmektedir. Opsiyon hacimlerinin yüksek olmasından ötürü Cuma günleri ise önümüzdeki süreçte piyasaya etki etmesi açısından önemli olmaktadır. 

 

HOT; 0,079 direnç olurken, 0,067 ise destek olarak göze çarpmaktadır. 

 

TRX, 0,95 direnç, 0,86 ise destek olarak göze çarpmaktadır.

 

MATIC, 21,3 direnç, 20,6 ise destek olarak takip edilecektir.

 

SOL, 1.431 destek, 1.596 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

GRT, 5,11 seviyesi destek olurken 5,85 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

DOGE, 2,21 direnç olurken 1,97 ise önemli destek seviyeleri olmaktadır. 

 

SAND, 39,35 destek olurken 41 ve 41,9 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

ALICE, 89,2 destek olurken 100,67 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

MANA, 33 direnç olurken 30 ise önemli destek seviyeleri olmaktadır.