Günlük Bülten 20.12.2021

Haber Akışı

KRİPTO BÜLTENİ

ÖZET

Biden’ın Salı günü Omicron varyantı ile ilgili açıklamalarda bulunması bekleniyor. Merkez bankaları faiz artışlara devam ederken, Omicron varyantının ekonomiler üzerindeki etkisinin ne olacağı halen bilinmiyor. Kapanmaların devam etmesi halinde ise FED ve diğer merkez bankalarının faiz kararlarını revize etmesi gündeme gelebilir. 

TCMB faiz indirimi TRY kripto varlıkları desteklemekle beraber vadeli ve spot piyasa hacimleri oldukça düşük. TRY cinsi tüm kripto paralarda dirençler şu aşamada artan kur sebebiyle hızlı bir şekilde aşılmış olmakta ve bu durumun devam etmesi beklenmektedir.

Kripto varlıklardaki yön arayışı risk iştahındaki düşüş ile belirsizliğini koruyor. SEC regülasyonu ve FED faiz kararı şu an için ana gündem konuları olmaya devam etmektedir. Düşük talep kaynaklı fiyat baskısı, düşük BTC arzı dengelenmeye çalışılırken 46-50.000 USD seviyelerinde bir fiyat oluşumu söz konusu. 46 bin altı seviyelerde ayı, 50 bin üstünde ise tekrar boğa piyasasına girilmesi oldukça olası. 

HABER AKIŞI

SEC, Bitwise BTC ETP kararını 1 şubat 2022’ye erteledi.

Justin Sun, Tron’dan ayrıldı.

Huobi CEO’su görevi bırakıyor.

Japon milyarder uzaydan NFT yayınladığını açıkladı.

Kraken, NFT için borsa açmayı hedefliyor.

Adidas’ın ilk NFT’si piyasaya çıktı.

Goldman Sachs, metaverse ve web3 geliştirmelerinin blockchainin geleceğini belirleyeceğine inanıyor.

Finansal istikrar gözetim kurulu, DeFi ve stablecoinlerin denetlenmesi ile ilgili endişelerini içeren yıllık raporunu yayınladı.

Vaneck, BTC ve altın ETF’leri için SEC’ye başvuru yaptı.

Japonya SBI grubu, kriptoya yatırım imkanı sağlayan kripto fonu kurdu.

718 milyon XRP, tek bir cüzdanda toplandı.

Refik Anadol’un NFT’si 20 milyon TRY fiyata satıldı.

İş Bankası metverse üzerinden ilk toplantısını yaptı.

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir.

Cryptoquant verilerine göre 19 Aralık tarihinde borsalardaki BTC arzı 136 adet azaldı. Bu durum, fiyatın daha yüksek bir seviyede olması gerektiği beklentisini desteklemektedir.

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. 

Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Endeksten de anlaşılacağı üzere, BTC için talep tarafında bir baskı söz konusu olmakta bu talep düşüklüğü ise borsalardaki işleme konu olan BTC arzındaki düşüş ile dengelenmeye çalışılmaktadır. Endeks seviyesi Temmuz 2021 seviyelerinde olup Temmuz ayındaki 2 aylık uzun bekleme süresinin yaklaşık 1 aylık süresi geçmiş durumdadır. Benzer hareket olduğunda, önümüzdeki süreçte en fazla 1 ay daha risk iştahının düşük olacağı anlamını taşımaktadır. 


 

Kripto Para Analizi

OPSİYON ANALİZİ

Farklı vadelere sahip son 24 saat içinde işlem gören opsiyonlar baz alınarak BTC fiyat seviyesine bakıldığında 48-54.000 USD seviyelerinde alım yönlü calls buy, 44-46.000 USD seviyelerinde ise puts sell opsiyonların yoğunlaştığı görülse de 46-52.000 USD seviyesinde satış yönlü calls sell, 46-47.000 USD seviyelerinde puts buy opsiyonları baskın olmaktadır. 

Son 24 saatte işlem gören 20 Aralık tarihli opsiyon dağılımına bakıldığında 46-48.000 USD seviyesinde yoğunlaşma gözükmekte ve bu aralıkta fiyatlama beklenmektedir.

 

 

 

21 Aralık tarihli son 24 saatte yazılan opsiyonlara göre ise 44-50.000 seviyesinde yoğunlaşma söz konusudur. 

 

Opsiyon günlüğünün tamamına tüm vadeler için bakıldığında ise 60, 70, 80, 90, 100, 120 ve 200 bin USD seviyelerinde call opsiyonların; 20, 30, 40 ve 50 bin USD seviyelerinde ise put opsiyonların yoğunlaştığı görülmektedir. 31 Aralık tarihi ise önümüzdeki süreçte piyasaya etki etmesi açısından önemli olmaktadır. 

Teknik açıdan yüksek oynaklığa sahip dönemsel fiyat hareketleri ve FED para politikasındaki faiz artış kararının zamanlaması ile ilgili tartışmalar kripto varlıklar tarafında talebi ve fiyatı baskılamaktadır. 200 bin USD seviyesine yazılan opsiyonlardaki artış ve yüksek seviyelere put opsiyonların az da olsa yazılmaya başlaması BTC tarafında, beklentilerin yükseliş trendinin devam edeceği yönünde olduğu sinyalini vermektedir.

 

Bitcoin, USDTRY yükselişiyle beraber 1 fibonun üstüne çıkmış olup 742 bin destek ve 820 bin ise direnç olarak takip edilecektir. 

 

Ethereum, USDTRY yükselişiyle beraber 66.378 TRY seviyesinin üstünde işlem görmekte olup bu seviye destek, 70 bin ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

Ripple, kanaliçi hareketine devam etmekte olup USDTRY seviyesindeki artışla 1 fiboyu aşmış olup 15,14 önemli bir destek olurken 17.7 ise direnç olarak karşımıza çıkmaktadır. 

 

AVAX, 0,618 fibodan onay alarak yönünü aşağı çevirmiş olup 1.703 seviyesi destek, 1.848 ise direnç görevi görmektedir. 

 

ADA, temmuz ayından gelen trend çizgisinin üstünde fiyatlanmakta ve tekrar kanal içine girmeyi test etmesi oldukça olası. 21,39 destek, 22,11 ise direnç olarak göze çarpmaktadır. 

 

XLM, kanalın üstüne çıkmış olup 4,46 destek ve 4,72 ise direnç seviyeleri olmaktadır. 

 

LINK, 320 seviyesi destek, 335 ise direnç olarak takip edilecektir.

 

CHZ, destek-direnç çizgileri arasında hareket etmekte olup 3,8 destek, 4,71 ve kanalın ima ettiği 4,95 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

EOS, 55 seviyesinin üstünde hareket etmekte olup 55,48 destek, 58,88 ise direnç noktaları olmaktadır. 

 

SXP, destek-direnç çizgisinin üstüne çıkmayı başarmış olup 25,76 destek olurken 27,54 ise direnç görevi görmektedir. 

 

HOT; destek-direnç çizgisinin (0,11) üstünde işlem görmekte olup 0,12 destek, 0,14 ise direnç olarak göze çarpmaktadır. 

 

TRX, kanal içinde hareket etmekte olup 1,41 direnç, 1,31 ise destek olarak göze çarpmaktadır.

 

MATIC, Ağustos ayından gelen trend çizgisinden onay alarak 1,618 fibonun üstünde fiyatlanmaktadır. 35,52 destek, 48,03 ise direnç olarak takip edilecektir.

 

SOL, kanalın üstünde fiyatlanmakta olup 3.128 seviyesi yeni direnç bölgesi olurken 2.917 ise destek olarak göze çarpmaktadır.

 

GRT, 0,236 fibonun üstünde fiyatlanmakta olup 10,54 destek, 11,59 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

DOGE, destek-direnç çizgisini aşmış olup 2,9 ve 2,82 destek, 3,04 ise önemli direnç seviyeleri olmaktadır.