Haber Akışı

KRİPTO BÜLTENİ

 

ÖZET

Bitcoin arzındaki azalma ve opsiyon seviyelerinde 41k seviyesinin fiyatlanmaya başlaması ile birlikte bugün ve yarın için yazılan opsiyonlarda da görüleceği üzere yukarı yönlü hareket ihtimali artmaktadır. Fakat bu hafta Powell’ın konuşmasının satır aralarında şahin tutumun devam etmesi beklenmekle beraber yapılacak açıklamaların kripto varlıklara olumlu/olumsuz etki edeceği ise aşikardır. Bu sebeple yükselişin önündeki en büyük engel olabilecek değişken Powell’ın konuşmasıdır.  

 

HABER AKIŞI

  • Flickplay, Sandbox ile ortaklık yoluna gitti. Böylelikle Flickplay kullanıcıları flicky uygulamasını Sandbox platformunda kullanabilecekler 
  • UST 3. En büyük stablecoin oldu.
  • Porsche Towson bayisi ödeme olarak BTC, Doge ve Shib kabul edeceğini açıkladı.

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir.

Cryptoquant verilerine göre borsalardaki BTC arzı dün 6.562 adet azalmıştır. Bu durum, fiyatın daha yüksek bir seviyede olması gerektiği beklentisini desteklemektedir.

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Coinglass verilerine göre dün 27 seviyesinde olan endeks bugün aynı seviyede bulunmaktadır. 

Kripto Para Analizi

OPSİYON ANALİZİ

Farklı vadelere sahip son 24 saat içinde işlem gören opsiyonlar baz alınarak BTC fiyat seviyesine bakıldığında 30-41.000 USD seviyesinde put, 41-50.000 USD seviyesinde call opsiyonlar yoğunlaşmaktadır. 

 

Son 24 saatte yazılan bugün tarihli opsiyonlara göre BTC için 38-44.000 USD fiyat aralığı söz konusudur. 

 

Yarın valörlü son 24 saatteki opsiyonlara bakıldığında ise 37-45.000 USD aralığında bir fiyatlama beklenmektedir. Opsiyon hacimlerinin yüksek olmasından ötürü Cuma günleri ise önümüzdeki süreçte piyasaya etki etmesi açısından önemli olmaktadır. 

 

 

 

ENJ, 21,89 destek olurken 22,65 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

FTM, 17,8 direnç olurken 16,18 ise önemli destek seviyeleri olmaktadır.

 

SLP, 0,24 destek olurken 0,28 direnç görevi yapmaktadır.

 

LRC, 12,83 destek olurken 14,81 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

GALA, 2,65 destek, 3,28 ise direnç görevi yapmaktadır.

 

DENT, 0,038 destek, 0,042 ise direnç seviyeleri olmaktadır.

 

SHIB, 0,00035 destek, 0,00038 ve 0,00039 ise direnç seviyeleri olmaktadır.

 

ARPA, 0,97 destek olurken 1,05 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

RVN, 0,8 destek olurken 0,86 direnç görevi yapmaktadır.

 

LUNA, 1.245 destek olurken 1.472 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.