Haber Akışı

KRİPTO BÜLTENİ

 

ÖZET

Bitcoin arzındaki azalış devam ederken 0,618 fibo direncinin aşılamamış olması yükseliş için risk barındırmaktadır. Bugün Powell’ın konuşması sonrası da 42k seviyesi kırılması halinde ise yükselişin hızlanması beklenmektedir. Opsiyon seviyeleri de bu beklentileri desteklemektedir.

 

HABER AKIŞI

  • ADA yeni cüzdan sayısı artmaya devam ediyor. 1 günde yaklaşık 8.000 cüzdan açılışı yapılırken fiyat da artmaya devam ediyor.
  • Avustralya’nın ilk spot BTC ve ETH ETF’i önümüzdeki hafta piyasaya çıkıyor.
  • Coinbase NFT marketi piyasaya çıktı.
  • Tesla bilançosuna göre yeni BTC alımı veya satımı yapılmadı. 

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir.

Cryptoquant verilerine göre borsalardaki BTC arzı dün 1.552 adet azalmıştır. Bu durum, fiyatın daha yüksek bir seviyede olması gerektiği beklentisini desteklemektedir.

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Coinglass verilerine göre dün 27 seviyesinde olan endeks bugün aynı seviyede bulunmaktadır. 

Kripto Para Analizi

OPSİYON ANALİZİ

Farklı vadelere sahip son 24 saat içinde işlem gören opsiyonlar baz alınarak BTC fiyat seviyesine bakıldığında 35-42.000 USD seviyesinde put, 42-48.000 USD seviyesinde call opsiyonlar yoğunlaşmaktadır. 

 

Son 24 saatte yazılan bugün tarihli opsiyonlara göre BTC için 39-44.000 USD fiyat aralığı söz konusudur. 

 

Yarın valörlü son 24 saatteki opsiyonlara bakıldığında ise 37-44.000 USD aralığında bir fiyatlama beklenmektedir. Opsiyon hacimlerinin yüksek olmasından ötürü Cuma günleri ise önümüzdeki süreçte piyasaya etki etmesi açısından önemli olmaktadır. 

 

Bitcoin, 604 bin destek, 647 bin ise direnç olarak takip edilecektir. 

 

Ethereum, 43.991 destek, 46.249 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

Ripple, 11,2 direnç olurken 10,1 ise destek olarak karşımıza çıkmaktadır. 

 

AVAX, 1.148 seviyesi destek, 1.188 ise direnç görevi görmektedir. 

 

ADA, 13,5 destek olurken ise 14,1 ise direnç olarak göze çarpmaktadır. 

 

XLM, 2,75 ve 2,81 destek olurken 3 ise direnç seviyeleri olmaktadır. 

 

LINK, 203,9 destek, 211 seviyesi ise direnç olarak takip edilecektir. 

 

CHZ, 3,4 önemli direnç olurken 3,24 ve 3,16 ise destek olarak göze çarpmaktadır.

 

EOS, 38,9 seviyesi destek olurken 43,5 seviyesi ise direnç noktaları olmaktadır. 

 

SXP, 19,86 direnç olurken 18,96 seviyesi ise destek görevi görmektedir.