Haber Akışı

NASDAQ AÇILIŞI VE BİTCOİN FİYAT BEKLENTİSİ

 

ÖZET

Hisse senedi endekslerinin kapalı olduğu dün 20k üstünde tutunmayı başaran BTC için bugün Nasdaq endeksinin performansı belirleyici olacaktır. Yukarı yönlü hareket etmekte zorlanan Bitcoin için artan FED baskısı şu ana kadar belirleyici olmakla beraber Celsius ve 3AC gibi firmalardan gelecek negatif haberlerin ise baskıyı artırması olasıdır.

Max pain seviyeleri, bugün ve yarın için sırasıyla 20k ve 20,5k seviyesindedir.

 

 

HABER AKIŞI

  • USDD, değer kaybetmeye devam ediyor.
  • Rusya, swift sistemine alternatif blockchain teknolojisi geliştiriyor.
  • PSG, yeni NFT projesi başlatıyor.
  • 6,6 milyar USDT yakıldı.

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir.

Cryptoquant verilerine göre borsalardaki BTC arzı dün 7.502 adet azalırken bugün ise 1.012 adet artmıştır. Bu durum, talep seviyesine bağlı olarak fiyatın daha düşük bir seviyede olması gerektiği beklentisini desteklemektedir. 

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Coinglass verilerine göre dün 9 seviyesinde olan endeks bugün de 9 seviyesinde bulunmaktadır. 

Kripto Para Analizi

OPSİYON ANALİZİ

Farklı vadelere sahip son 24 saat içinde işlem gören opsiyonlar baz alınarak BTC fiyat seviyesine bakıldığında 10-20.500 USD seviyesinde put, 120-36.000 USD seviyesinde call opsiyonlar yoğunlaşmaktadır. 

 

Son 24 saatte yazılan bugün tarihli opsiyonlara göre BTC için 15k-23k USD fiyat aralığı söz konusudur. 

 

Yarın valörlü son 24 saatteki opsiyonlara bakıldığında ise 16k-24k USD aralığında bir fiyatlama beklenmektedir. Opsiyon hacimlerinin yüksek olmasından ötürü Cuma günleri ise önümüzdeki süreçte piyasaya etki etmesi açısından önemli olmaktadır.

 

 

SXP, 7,75 direnç olurken 6,88 seviyesi ise destek görevi görmektedir. 

 

HOT; 0,04 direnç olurken, 0,033 ise destek olarak göze çarpmaktadır. 

 

TRX, 1,16 direnç, 1,01 ise destek olarak göze çarpmaktadır.

 

MATIC, 8,8 direnç, 6 ise destek olarak takip edilecektir.

 

SOL, 582 destek, 647 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

GRT, 1,77 seviyesi destek olurken 1,98 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

DOGE, 1,13 direnç olurken 0,96 ise önemli destek seviyeleri olmaktadır. 

 

SAND, 14,7 destek olurken 17 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

ALICE, 34,9 destek olurken 41,4 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.