Günlük Bülten 22.12.2021

Haber Akışı

KRİPTO BÜLTENİ

ÖZET

Biden’ın Omicron kaynaklı kapanmaların olmayacağını açıklayarak ekonomik büyüme üzerindeki etkisini sınırlamak istiyor. Bu piyasalardaki kapanma endişelerini ortadan kaldırdı ve FED’in elini güçlendirdi. 

Kripto varlık talepleri risk iştahındaki artışla beraber tekrar yönünü yukarı çevirdi. Risk iştahı endeksi 25 seviyesinden 45 seviyesine çıktı ve BTC arzı ise sınırlı şekilde azalmaya devam etti.

Opsiyonlarda da benzer risk iştahı görülmekte olup daha önce bahsettiğimiz mini veya büyük rallinin gelmesi ihtimali arttı. BTC 49 bin seviyesinin üstüne çıktı. 51 seviyesinin de kırılması halinde fiyat artışları hızlanma potansiyeline sahip. ABD büyüme verisi bugün açıklanacak olup FED’in büyümeye bağlı faiz kararının teyidi veya gözden geçirilmesi bu veri ışığında oldukça mümkün. 

 

HABER AKIŞI

Araştırmalara göre, 20 Aralık AVAX aktif adres ve günlük işlem sayısı rekor kırdı.

Coca Cola, Noel temalı NFT’lerini yayınladı.

Yaklaşan Sologenic Airdrop ile XRP fiyatı yükseldi.

Binance, XRP sahiplerine Songbird airdrop dağıtımı yaptı.

Binance, Dubai merkezi için anlaşma yaptı.

Eski Twitter CEO’su Jack Dorsey BTC’nin USD’nin yerine geçebileceğini açıkladı.

Bitpanda, BTC destekli ETN başlattı.

ABD İç Gelir siber birimi 2019 yılında 700 bin, 2020 yılında 137 milyon ve 2021 yılında 1,2 milyar USD değerinde kripto para ele geçirdiklerini açıkladı.

Alman Borsası Deutsche Boerse, Euro bazlı BTC yatırım aracı başlatacağını duyurdu.

Borsalardaki USDT arzı son 1 yılın zirvesinde, USDT arzının %31 i herhangi bir ürüne yatırım yapmış değil.

Manasquan Bank müşterilerine kripto hizmeti sunmak için Bakkt ile anlaştı.

Omicron varyantı sebebiyle ABD’de kapanma olmayacağını duyurdu.

Rusya merkez bankası yabancı şirketler vasıtasıyla kripto yatırımına izin vereceğini açıkladı.

Madencilik şirketi TeraWulf, 169 milyon değerinde 15 bin BTC madencilik cihazı aldı.

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir.

Cryptoquant verilerine göre 20 Aralık tarihinde borsalardaki BTC arzı 520 adet azaldı. Bu durum, fiyatın daha yüksek bir seviyede olması gerektiği beklentisini desteklemektedir.

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. 

Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Endeksten de anlaşılacağı üzere, BTC için talep tarafında bir baskı söz konusu olmakta bu talep düşüklüğü ise borsalardaki işleme konu olan BTC arzındaki düşüş ile dengelenmeye çalışılmaktadır. Endeks seviyesi Temmuz 2021 seviyelerinde olup Temmuz ayındaki 2 aylık uzun bekleme süresinin yaklaşık 1 aylık süresi geçmiş durumdadır. 

Endeks son 1 günde 25 seviyesinden 45 seviyesine çıkmış olup risk iştahının yani talebin artmaya başladığını göstermektedir.


 

Kripto Para Analizi

OPSİYON ANALİZİ

Farklı vadelere sahip son 24 saat içinde işlem gören opsiyonlar baz alınarak BTC fiyat seviyesine bakıldığında 48-54.000 USD seviyelerinde alım yönlü calls buy, 44-48.000 USD seviyelerinde ise puts sell opsiyonların yoğunlaştığı görülse de 49-52.000 USD seviyesinde satış yönlü calls sell, 46-48.000 USD seviyelerinde puts buy opsiyonları baskın olmaktadır. 

Dünkü veri (soldaki) ile bugünkü (sağdaki) arasında ise belirgin bir şekilde alım yönlü calls buy ve puts sell opsiyonlarda artış göze çarpmaktadır. Bu da yükseliş yönlü beklentinin daha baskın olduğunu göstermektedir.

 

Son 24 saatte işlem gören 22 Aralık tarihli opsiyon dağılımına bakıldığında (soldaki) 47-50.000 USD seviyesinde yoğunlaşma gözükmekte ve bu aralıkta fiyatlama beklenmektedir. 23 Aralık tarihli son 24 saatte yazılan opsiyonlara göre ise (sağdaki) 47-51.000 seviyesinde yoğunlaşma söz konusudur. 

 

Opsiyon günlüğünün tamamına tüm vadeler için bakıldığında ise 60, 70, 80, 90, 100, 120 ve 200 bin USD seviyelerinde call opsiyonların; 20, 30, 40 ve 50 bin USD seviyelerinde ise put opsiyonların yoğunlaştığı görülmektedir. 31 Aralık tarihi ise önümüzdeki süreçte piyasaya etki etmesi açısından önemli olmaktadır. 

 

Teknik açıdan yüksek oynaklığa sahip dönemsel fiyat hareketleri, SEC regülasyonu ve FED para politikasındaki faiz artış kararının zamanlaması ile ilgili tartışmalar kripto varlıklar tarafında talebi ve fiyatı baskılamaktadır. 200 bin USD seviyesine yazılan opsiyonlardaki artış ve yüksek seviyelere put opsiyonların az da olsa yazılmaya başlaması BTC tarafında, beklentilerin yükseliş trendinin devam edeceği yönünde olduğu sinyalini vermektedir.

 

Bitcoin, USDTRY düşüşüyle beraber kanalın üst sınırını test etmiş ve tekrar kanala geri dönmüştür. 528 bin destek ve 1,618 fibo 641 bin ise direnç olarak takip edilecektir. 

 

Ethereum, USDTRY düşüşüyle beraber trend çizgisine kadar gevşemiş olup destek alarak 1,618 fibo etrafında fiyatlanmaktadır. 52.887 destek 71.297 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

Ripple, USDTRY düşüşüşe rağmen trend çizgisinin üstünde kalmayı başarmış olup 11,93 önemli bir destek olurken 13,14 ise direnç olarak karşımıza çıkmaktadır. 

 

AVAX, USDTRY düşüşüyle beraber 1.560 seviyesinin altına inmiş sonrasında ise üstünde kalmayı başarmıştır. 1.560 destek, 1.980 ise direnç görevi görmektedir. 

 

ADA, USDTRY düşüşüyle beraber düşüşler hızlanmış olup 15,34 destek, 17,26 ise direnç olarak göze çarpmaktadır. 

 

XLM, USDTRY düşüşüyle beraber 0,618 fiboya kadar gevşemiştir. 3,39 destek ve 3,7 ise direnç seviyeleri olmaktadır. 

 

LINK, 260 destek-direnç seviyesinin üstünde tutunmakta olup 252 ve 260 seviyesi destek, 273,5 ise direnç olarak takip edilecektir.

 

CHZ, 3,7 destek-direnç seviyesinin üstünde fiyatlanmaktadır. 3,7 destek, 4,23 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

EOS, 0,5 fibonun altında fiyatlanmakta olup 42,42 destek, 45,46 ise direnç noktaları olmaktadır. 

 

SXP, USDTRY düşüşüyle beraber düşüşler hızlanmış olup 19,96 destek olurken 20,77 ise direnç görevi görmektedir. 

 

HOT; destek-direnç çizgisinin (0,11) altında işlem görmekte olup 0,11 direnç olurken, 0,10 ise destek olarak göze çarpmaktadır. 

 

TRX, USDTRY düşüşüyle beraber kanalın alt sınırını da kırmış olup 1,13 direnç, 1,04 ise destek olarak göze çarpmaktadır.

 

MATIC, USDTRY düşüşe rağmen kanalın üstünde kalmış ve hızla toparlanmıştır. 24,25 destek, 33,76 ise direnç olarak takip edilecektir.

 

SOL, USDTRY düşüşüyle beraber kanalın alt sınırına kadar gevşeyip destek almıştır. 2.307 destek bölgesi olurken 2.661 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

GRT, USDTRY düşüşüyle beraber 0,618 fibonun üstünde tutunmaktadır. 9,14 destek, 10,16 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

DOGE, USDTRY düşüşüyle beraber trend çizgisinin (2,23) altına kadar gevşemiş olup 2,33 direnç, 2,23 ise önemli destek seviyeleri olmaktadır.