Haber Akışı

KRİPTO BÜLTENİ

 

ÖZET

Bitcoin 41k direnç bölgesinin tekrar altına gevşemiş olup arzdaki azalma ise devam etmektedir. 42,3k direncinin aşılamamış olması yükseliş için risk barındırmakla beraber trend çizgisinin üstünde kalması ise yükseliş için umut vericidir. Opsiyon seviyelerine bakıldığında 42k maksimum pain seviyelerine paralel şekilde bugün ve yarınki opsiyonlara göre 42k üstü seviyelere yükselme olasılığı canlı bir seçenek olarak durmaktadır.

HABER AKIŞI

  • En büyük 3. BTC balinası son 1 haftada yaklaşık 3.000 BTC aldı.
  • İçinde AVAX, Luna, Matic gibi kripto paralar yer alan Valkyrie  Multi-coin Trust hayata geçti.
  • Powell 50 baz puanın masada olduğunu açıkladı. 

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir.

Cryptoquant verilerine göre borsalardaki BTC arzı dün 4.149 adet azalmıştır. Bu durum, fiyatın daha yüksek bir seviyede olması gerektiği beklentisini desteklemektedir.

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Coinglass verilerine göre dün 27 seviyesinde olan endeks bugün 26 seviyesinde bulunmaktadır. 

Kripto Para Analizi

OPSİYON ANALİZİ

Farklı vadelere sahip son 24 saat içinde işlem gören opsiyonlar baz alınarak BTC fiyat seviyesine bakıldığında 35-42.000 USD seviyesinde put, 42-50.000 USD seviyesinde call opsiyonlar yoğunlaşmaktadır. 

 

Son 24 saatte yazılan bugün tarihli opsiyonlara göre BTC için 38-47.000 USD fiyat aralığı söz konusudur. 

 

Yarın valörlü son 24 saatteki opsiyonlara bakıldığında ise 37-46.000 USD aralığında bir fiyatlama beklenmektedir. Opsiyon hacimlerinin yüksek olmasından ötürü Cuma günleri ise önümüzdeki süreçte piyasaya etki etmesi açısından önemli olmaktadır. 

 

HOT; 0,08 direnç olurken, 0,067 ise destek olarak göze çarpmaktadır. 

 

TRX, 1,05 direnç, 0,97 ise destek olarak göze çarpmaktadır.

 

MATIC, 21,3 direnç, 20,7 ise destek olarak takip edilecektir.

 

SOL, 1.503 destek, 1.596 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

GRT, 5,11 seviyesi destek olurken 5,85 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

DOGE, 2,21 direnç olurken 1,97 ise önemli destek seviyeleri olmaktadır. 

 

SAND, 41 destek olurken 41,9 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

ALICE, 89,2 destek olurken 100,67 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

MANA, 30,96 direnç olurken 29 ise önemli destek seviyeleri olmaktadır.