Haber Akışı

21K ÜSTÜ KALICI OLAMAYAN BİTCOİN

 

ÖZET

Dün yükselişle kapanan hisse senedi endeksleri ile 21k üstüne atan BTC, dün bahsettiğimiz üzere yükselmekte zorlandığını şartlar elvermesine rağmen 21k üstü kalıcılık sağlayamayarak ortaya koymuştur. Kırılganlığın yüksek olduğu bu süreçte haber akışlarına bağlı yükselişlerin sınırlı kalacağı unutulmamalıdır.

Hisse senedi endekslerinin kapalı olduğu dün 20k üstünde tutunmayı başaran BTC için bugün Nasdaq endeksinin performansı belirleyici olacaktır. Yukarı yönlü hareket etmekte zorlanan Bitcoin için artan FED baskısı şu ana kadar belirleyici olmakla beraber Celsius ve 3AC gibi firmalardan gelecek negatif haberlerin ise baskıyı artırması olasıdır.

Max pain seviyeleri, bugün ve yarın için sırasıyla 21k ve 21,5k seviyesindedir.

 

 

HABER AKIŞI

  • Time dergisi, Time Square projesi için Sandbox ile anlaştı.
  • Elon Musk, kriptoya yatırım yapılması tavsiyesinde bulunmadığını söyledi.
  • Deloitte, NYDIG ile BTC bankacılık hizmetleri konusunda işbirliğine gitti.
  • USDT şeffaflık için denetime giriyor.
  • BlockFi, FTX’den 250 milyon USD kredi aldı.

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir.

Cryptoquant verilerine göre borsalardaki BTC arzı dün 22.173 adet artarken bugün ise 1.098 adet azalmıştır. Bu durum, talep seviyesine bağlı olarak fiyatın daha yüksek bir seviyede olması gerektiği beklentisini desteklemektedir. 

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Coinglass verilerine göre dün 9 seviyesinde olan endeks bugün 11 seviyesinde bulunmaktadır. 

Kripto Para Analizi

OPSİYON ANALİZİ

Farklı vadelere sahip son 24 saat içinde işlem gören opsiyonlar baz alınarak BTC fiyat seviyesine bakıldığında 17.000-21.500 USD seviyesinde put, 20.000-25.000 USD seviyesinde call opsiyonlar yoğunlaşmaktadır. 

 

Son 24 saatte yazılan bugün tarihli opsiyonlara göre BTC için 18k-24k USD fiyat aralığı söz konusudur. 

 

Yarın valörlü son 24 saatteki opsiyonlara bakıldığında ise 17k-24k USD aralığında bir fiyatlama beklenmektedir. Opsiyon hacimlerinin yüksek olmasından ötürü Cuma günleri ise önümüzdeki süreçte piyasaya etki etmesi açısından önemli olmaktadır.

 

 

MANA, 15,1 direnç olurken 13,9 ise önemli destek seviyeleri olmaktadır.

 

ENJ, 6,47 destek 8,23 ise direnç seviyesi olmaktadır. 

 

FTM, 4,5 destek olurken 5,4 direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

SLP, 0.056 destek ve 0,07 ise direnç görevi yapmaktadır.

 

LRC, 6,3 destek ve 7,2 seviyesi direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

GALA, 0,92 destek ve 1,02 direnç seviyeleri olmaktadır.

 

DENT, 0,14 destek 0,16 ise direnç görevi yapmaktadır.

 

SHIB, 0,00016 destek olurken 0,00019 direnç olmaktadır.

 

ARPA, 0,48 destek olurken 0,55 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

RVN, 0,35 destek olurken 0,39 direnç görevi yapmaktadır.