Haber Akışı

KRİPTO BÜLTENİ

 

ÖZET

Bitcoin arzı her ne kadar son 1 haftadır azalıyor olsa da yükseliş trend çizgisinin altına gevşemiş olması ve düşüşn trend çizgisinin altına gevşeme ihtimali risk unsuru olarak göze çarpmaktadır. Bugün 40k üzeri gün sonu kapanış yapılması gerekmekte bu olmadığı takdirde ise 38.250 seviyesinin kırılmaması hayati öneme sahiptir. Opsiyon seviyelerine bakıldığında yarınki opsiyonların 38k seviyesindeki satıcılı seyri bu durumu teyit etmektedir. Pozisyonların liq edilme seviyelerini gösteren max pain seviyeleri ise bugün için 40k yarın içinse 39k seviyesindedir.

 

HABER AKIŞI

  • Ukrayna Merkez Bankası yerel para ile kripto alımını engelledi.
  • Coinbase, ilk çeyrekte web3.0 ve zincirler arası işlem temelli projelere yatırım yaptığını açıkladı.
  • Shib, para arzının azaltan yakım portalına start verdi.
  • Nissan ve Toyota metaverse dünyasına katılıyor. 

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir.

Cryptoquant verilerine göre borsalardaki BTC arzı dün 3.380 adet azalmıştır. Bu durum, fiyatın daha yüksek bir seviyede olması gerektiği beklentisini desteklemektedir.

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Coinglass verilerine göre dün 24 seviyesinde olan endeks bugün 23 seviyesinde bulunmaktadır. 

Kripto Para Analizi

OPSİYON ANALİZİ

Farklı vadelere sahip son 24 saat içinde işlem gören opsiyonlar baz alınarak BTC fiyat seviyesine bakıldığında 34-40.000 USD seviyesinde put, 40-46.000 USD seviyesinde call opsiyonlar yoğunlaşmaktadır. 

Son 24 saatte yazılan bugün tarihli opsiyonlara göre BTC için 37-41.000 USD fiyat aralığı söz konusudur. 

 

Yarın valörlü son 24 saatteki opsiyonlara bakıldığında ise 34-43.000 USD aralığında bir fiyatlama beklenmektedir. Opsiyon hacimlerinin yüksek olmasından ötürü Cuma günleri ise önümüzdeki süreçte piyasaya etki etmesi açısından önemli olmaktadır. 

 

Bitcoin, 571 bin destek, 604 ve 626 bin ise direnç olarak takip edilecektir. 

 

Ethereum, 40.974 destek, 43.991 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

Ripple, 10 direnç olurken 9,69 ise destek olarak karşımıza çıkmaktadır. 

 

AVAX, 976 seviyesi destek, 1.057 ise direnç görevi görmektedir. 

 

ADA, 12,7 destek olurken ise 13,1 ise direnç olarak göze çarpmaktadır. 

 

XLM, 2,71 destek olurken 2,81 ise direnç seviyeleri olmaktadır. 

 

LINK, 181 destek, 203 seviyesi ise direnç olarak takip edilecektir. 

 

CHZ, 3,3 önemli direnç olurken 2,84 ise destek olarak göze çarpmaktadır.

 

EOS, 31,4 seviyesi destek olurken 36 seviyesi ise direnç noktaları olmaktadır. 

 

SXP, 17,97 direnç olurken 16,15 seviyesi ise destek görevi görmektedir.