Haber Akışı

KRİPTO BÜLTENİ

 

ÖZET

Dün bahsettiğimiz “Bugün 40k üzeri gün sonu kapanış yapılması gerekmekte bu olmadığı takdirde ise 38.250 seviyesinin kırılmaması hayati öneme sahiptir.” şartını BTC karşılamış olup gün sonu kapanışı 40k üstü seviyede yaparak yükseliş trendinin üstünde kalmayı başarmıştır. Fakat halen riskli bölgede olup 43k üstü kapanış yapana dek tedbirli hareket etmekte fayda bulunmaktadır.  Opsiyon seviyelerine bakıldığında bugün 41k aşıldığı takdirde yükselişin hızlanması olası olup max pain seviyeleri ise bugün ve yarın için 39k seviyesindedir.

 

HABER AKIŞI

  • Standard Chartered Bank, SAND ile metaverse için iş birliğine gitti.
  • Orta Afrika Cumhuriyeti Bitcoini yasal para birimi olarak kabul eden 2. ülke oldu.
  • Elon Musk twitterı satın aldı.

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir.

Cryptoquant verilerine göre borsalardaki BTC arzı dün 1.113 adet artmıştır. Bu durum, talep sabit kaldığı takdirde fiyatın daha düşük bir seviyede olması gerektiği beklentisini desteklemektedir.

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Coinglass verilerine göre dün 23 seviyesinde olan endeks bugün 27 seviyesinde bulunmaktadır. 

Kripto Para Analizi

OPSİYON ANALİZİ

Farklı vadelere sahip son 24 saat içinde işlem gören opsiyonlar baz alınarak BTC fiyat seviyesine bakıldığında 34-40.000 USD seviyesinde put, 40-44.000 USD seviyesinde call opsiyonlar yoğunlaşmaktadır. 

Son 24 saatte yazılan bugün tarihli opsiyonlara göre BTC için 35-42.000 USD fiyat aralığı söz konusudur. 

 

Yarın valörlü son 24 saatteki opsiyonlara bakıldığında ise 35-43.000 USD aralığında bir fiyatlama beklenmektedir. Opsiyon hacimlerinin yüksek olmasından ötürü Cuma günleri ise önümüzdeki süreçte piyasaya etki etmesi açısından önemli olmaktadır. 

 

HOT; 0,08 direnç olurken, 0,067 ise destek olarak göze çarpmaktadır. 

 

TRX, 1 direnç, 0,95 ise destek olarak göze çarpmaktadır.

 

MATIC, 20,2 direnç, 19,6 ise destek olarak takip edilecektir.

 

SOL, 1.464 destek, 1.630 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

GRT, 5,09 seviyesi destek olurken 5,84 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

DOGE, 2,4 direnç olurken 2,23 ise önemli destek seviyeleri olmaktadır. 

 

SAND, 38,3 destek olurken 41,1 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

ALICE, 87,75 destek olurken 98,39 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

MANA, 29,82 direnç olurken 28 ise önemli destek seviyeleri olmaktadır.