Haber Akışı

KRİPTO BÜLTENİ

ÖZET

Powell’ın konuşması sırasında düşmeye başlayan VIX-korku endeksi tekrar artarak 31 seviyesinin üstünde kapanmıştır. ABD 10 yıllık getirileri ise 1,85% seviyesinde yer almaktadır. Her ne kadar Powell genel olarak maksimum istihdama faiz artırımlarının olumsuz etkisinin olmayacağını söylemiş olsa da devamında maksimum istihdam kavramının değişkenliğine vurgu yapmıştır. Bilanço küçültmenin ekonomik büyümeye bağlı olduğu zamanlamasına dair karar verilmediği, enflasyonun yüksek seyretmeye devam edeceği riskine rağmen düşmeye beklediklerine yönelik açıklamaları pek etkili olmamış ve genel itibariyle daha güvercin bir konuşma yapılmasına rağmen piyasa algısı nispeten şahin olduğu yönündedir.

BTC arzı dün azaltılmış olup talep tarafında ise düşük seyir devam etmiştir. 

Opsiyon seviyelerinde ise dar aralık olarak 33-40.000 USD bandında hareket beklenmektedir. 

 

HABER AKIŞI

Cumhurbaşkanı, kurmaylarına metaverse için çalıştay düzenlenmesi talimatı verdi.

CHZ ile Spartak Moskova anlaştı.

Ark Invest CEO’su Cathie Wood 2030 yılına kadar Bitcoin’nin 1 milyon USD seviyesini aşabileceğini açıkladı.

McDonalds Dogecoin ile ödeme teklifini reddetti.

Valkyrie, Bitcoin madencilik ETF için SEC’e başvurdu.

New York merkezli 5 Star Bank, müşterilerinin banka hesaplarından BTC alım satımına olanak sağlamak için NYDIG ile anlaştı.

Putin, BTC madenciliğinde avantajlarımız var, maliye ve merkez bankası yetkililerinin kripto hakkında anlaşmaya varmalarını istiyorum dedi.

SEC; Ark Investment BTC ETF başvurusunu 3 Nisan tarihine, Teucrium başvurusnu 8 Nisan tarihine erteledi.

FED faizleri sabit tuttu. Genel olarak güvercin olmasına rağmen istihdamı etkilemeden faiz artırabiliriz ve enflasyon beklentimiz çok üzerinde sözleri sonucunda şahin olarak algılandı. Halbuki ekonomik büyümenin kırılganlıklarından ve desteklemeye devam edeceklerinden bahsetti. Parasal sıkılaşmanın tarihi ile ilgili tartışmaların yapılmadığından enflasyonun ise daha arz yönlü olduğu ve büyümenin faiz artışlarına bağlı olarak sekteye de uğrayabileceği gibi konular pek dikkate alınmadı.

Tesla bilançosuna göre, BTC satışı ve alımı yapılmadı.

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir.

Cryptoquant verilerine göre borsalardaki BTC arzı dün 1.529 adet azalmıştır. Bu durum, fiyatın daha yüksek bir seviyede olması gerektiği beklentisini desteklemektedir.

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. 

Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Endeksten de anlaşılacağı üzere, BTC için talep tarafında bir baskı söz konusu olmakta bu talep düşüklüğü ise borsalardaki işleme konu olan BTC arzı ile dengelenmeye çalışılmaktadır. 

Dün 23 seviyesinde olan endeks bugün 20 seviyesinde bulunmaktadır. 

Kripto Para Analizi

OPSİYON ANALİZİ

Farklı vadelere sahip son 24 saat içinde işlem gören opsiyonlar baz alınarak BTC fiyat seviyesine bakıldığında 38-40.000 USD seviyesinde alım yönlü calls buy, 30-38.000 USD seviyesinde puts sell opsiyonları; 37-42.000 USD seviyesinde satış yönlü calls sell ve 34-38.000 USD seviyesinde puts buy opsiyonları yoğunlaşmaktadır. 

Önceki veri (soldaki) ile bugünkü (sağdaki) arasında ise opsiyon miktarındaki artış göze çarpmaktadır. 

 

Önceki opsiyon dağılımına bakıldığında (soldaki) 30-41.000 USD seviyesinde fiyat hareketi beklenmekte iken son 24 saatte yazılan 27 Ocak tarihli bugünkü opsiyonlara göre ise (sağdaki) 32-42.000 USD seviyesinde fiyat oluşumu ve alım opsiyonlarında artış söz konusu olmaktadır.

 

28 Ocak valörlü son 24 saatteki opsiyonlara bakıldığında ise 30-42.000 USD aralığında bir fiyatlama beklenmektedir. 28 Ocak ile 25 Şubat ve 25 Mart tarihleri ise önümüzdeki süreçte piyasaya etki etmesi açısından önemli olmaktadır. 

 

Opsiyon günlüğünün tamamına tüm vadeler için bakıldığında ise 50, 60, 70, 80, 90, 100, 120 ve 200 bin USD seviyelerinde call opsiyonların; 20, 30, 40 ve 50 bin USD seviyelerinde ise put opsiyonların yoğunlaştığı görülmektedir. 

40.000 seviyesindeki call opsiyonlarda, önceki (sol) veriye göre artış bulunmaktadır.

 

Bitcoin, 462 bin destek ve 519 bin ise direnç olarak takip edilecektir. 

 

Ethereum, 34.817 direnç, 30.051 ise destek olarak göze çarpmaktadır.

 

Ripple, 8,37 direnç olurken 6,7 ise destek olarak karşımıza çıkmaktadır. 

 

AVAX, trend çizgisinin ima ettiği 815 seviyesi destek, 907 ise direnç görevi görmektedir. 

 

ADA, 13,63 destek olurken destek-direnç çizgisinin ima ettiği 16 ve 14,8 ise direnç olarak göze çarpmaktadır. 

 

XLM, 2,55 destek olurken 2,87 ise direnç seviyeleri olmaktadır. 

 

LINK, 126 destek, 209 seviyesi ise direnç olarak takip edilecektir.

 

CHZ, 2,67 önemli direnç olurken 2,26 ise destek olarak göze çarpmaktadır.

 

EOS, 32 seviyesi direnç olurken 28 seviyesi ise destek noktaları olmaktadır. 

 

SXP, 18 direnç olurken 16 seviyesi ise destek görevi görmektedir. 

 

HOT; 0,06 direnç olurken, 0,05 ise destek olarak göze çarpmaktadır.

 

TRX, 0,79 direnç, 0,68 ve destek-direnç çizgisinin ima ettiği 0,72 ise destek olarak göze çarpmaktadır.

 

MATIC, trendin ima ettiği 23 direnç, 20,46 ise destek olarak takip edilecektir.

 

SOL, 1.237 direnç, 688 ise destek olarak göze çarpmaktadır.

 

GRT, trendin ima ettiği 5,28 seviyesi destek olurken 5,62 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

DOGE, trend çizgisi (2) ile 2,11 direnç olurken 1,89 ise önemli destek seviyeleri olmaktadır.