Haber Akışı

KRİPTO BÜLTENİ

 

ÖZET

Dünkü düşüş sonrası yükselen trend çizgisinin altına gevşeyen BTC, düşüş trend çizgisinin altına gelmesine rağmen günsonu kapanışında trendin üstüne çıkmayı başarmıştır. Buna rağmen 43k üstü seviyelere çıkılana dek aşağı yönlü risk halen canlılığını korumaktadır. Buna rağmen yarınki opsiyon seviyelerine bakıldığında 40k ve seviyelere yazılan opsiyonların baskın olduğu görülmekte iken max pain seviyeleri ise bugün ve yarın için 39k seviyesindedir.

 

 

HABER AKIŞI

  • Terra kilitli değeri TVL yaklaşık 22 milyar USD seviyesine çıktı.
  • Dogecoin balina işlemleri artmaya devam ediyor.
  • Nasdaq endeksindeki düşüş yaklaşık 4% seviyesini buldu.
  • VIX korku endeksi yaklaşık 33% artarken BTC 37.880 USD seviyesine kadar geriledi.

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir.

Cryptoquant verilerine göre borsalardaki BTC arzı dün 1.741 adet azalmıştır. Bu durum, talep sabit kaldığı takdirde fiyatın daha yüksek bir seviyede olması gerektiği beklentisini desteklemektedir.

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Coinglass verilerine göre dün 27 seviyesinde olan endeks bugün 21 seviyesinde bulunmaktadır. 

Kripto Para Analizi

OPSİYON ANALİZİ

Farklı vadelere sahip son 24 saat içinde işlem gören opsiyonlar baz alınarak BTC fiyat seviyesine bakıldığında 34-40.000 USD seviyesinde put, 39-44.000 USD seviyesinde call opsiyonlar yoğunlaşmaktadır. 

Son 24 saatte yazılan bugün tarihli opsiyonlara göre BTC için 36-43.000 USD fiyat aralığı söz konusudur. 

 

Yarın valörlü son 24 saatteki opsiyonlara bakıldığında ise 34-43.000 USD aralığında bir fiyatlama beklenmektedir. Opsiyon hacimlerinin yüksek olmasından ötürü Cuma günleri ise önümüzdeki süreçte piyasaya etki etmesi açısından önemli olmaktadır. 

 

ENJ, 18 destek olurken 20 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

FTM, 15,9 direnç olurken 13,5 ise önemli destek seviyeleri olmaktadır.

 

SLP, 0,19 destek olurken 0,22 direnç görevi yapmaktadır.

 

LRC, 12,2 destek olurken 13,4 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

GALA, 2,46 destek, 2,7 ise direnç görevi yapmaktadır

 

DENT, 0,035 destek, 0,038 ise direnç seviyeleri olmaktadır.

 

SHIB, 0,00032 destek, 0,00035 ise direnç seviyeleri olmaktadır.

 

ARPA, 0,89 destek olurken 0,96 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

RVN, 0,7 destek olurken 0,76 direnç görevi yapmaktadır.

 

LUNA, 1.219 destek olurken 1.465 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadı