Haber Akışı

KRİPTO BÜLTENİ

 

ÖZET

39k desteğinin üstünde tutunan BTC, düşen VIX endeksi ve yükselen Nasdaq endeksiyle birlikte dün yükselmiş olsa da bugüne düşüş ile başlamıştır. 38-40k dar bant aralığında opsiyonlar yoğunlaşmakta iken BTC arzındaki düşüş ise sürmektedir. Max pain seviyeleri ise bugün ve yarın için 40k seviyesindedir.

 

HABER AKIŞI

  • Facebook metaverse birimi ilk çeyrek için yaklaşık 3 milyar USD zarar açıkladı.
  • Coinbase’de ikinci en uzun süre tutulan SHIB olurken birinci ise ADA oldu. 
  • Panama meclisi, kripto para yasa tasarısını onayladı. 

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir.

Cryptoquant verilerine göre borsalardaki BTC arzı dün 6.254 adet azalmıştır. Bu durum, talep sabit kaldığı takdirde fiyatın daha yüksek bir seviyede olması gerektiği beklentisini desteklemektedir.

 

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Coinglass verilerine göre dün 24 seviyesinde olan endeks bugün 23 seviyesinde bulunmaktadır. 

Kripto Para Analizi

OPSİYON ANALİZİ

Farklı vadelere sahip son 24 saat içinde işlem gören opsiyonlar baz alınarak BTC fiyat seviyesine bakıldığında 38-40.000 USD seviyesinde put, 40-42.000 USD seviyesinde call opsiyonlar yoğunlaşmaktadır. 

 

Son 24 saatte yazılan bugün tarihli opsiyonlara göre BTC için 36-48.000 USD fiyat aralığı söz konusudur. 

 

Yarın valörlü son 24 saatteki opsiyonlara bakıldığında ise 35-43.000 USD aralığında bir fiyatlama beklenmektedir. Opsiyon hacimlerinin yüksek olmasından ötürü Cuma günleri ise önümüzdeki süreçte piyasaya etki etmesi açısından önemli olmaktadır. 

 

HOT; 0,067 direnç olurken, 0,063 ve 0,061 ise destek olarak göze çarpmaktadır. 

 

TRX, 0,97 direnç, 0,91 ise destek olarak göze çarpmaktadır.

 

MATIC, 18,97 direnç, 17,09 ise destek olarak takip edilecektir.

 

SOL, 1.362 destek, 1.630 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

GRT, 4,9 seviyesi destek olurken 5,74 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

DOGE, 2,21 direnç olurken 1,97 ise önemli destek seviyeleri olmaktadır. 

 

SAND, 36,1 destek olurken 38,3 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

ALICE, 87,7 destek olurken 98,3 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

MANA, 28 direnç olurken 24 ise önemli destek seviyeleri olmaktadır.