Küresel haber akışına karşı direnen Bitcoin

Haber Akışı

KÜRESEL HABER AKIŞINA KARŞI DİRENEN BİTCOİN

Dün yaşanan ABD-Çin-Tayvan geriliminin yarattığı kısa süreli türbülansın nereye evrileceği belirsizliğini korurken, Bitcoin öncülüğünde kripto piyasalarında düşüşü engellemek adına BTC arzının azaltıldığı görülüyor. Daha önce de bahsettiğimiz üzere şu an bıçak sırtı bir durum söz konusu. Artan regülatör baskısı ve verilen cezalara ek yaşanan küresel risklere rağmen Bitcoin mevcut seviyeleri korumak adına elinden geleni yapıyor. 

Bu da piyasanın ne derece büyük oyuncuların elinde şekillendiğini göstermesi açısından önemli. Fakat bu durumun sürekli olacağını beklememek gerekmekte olup yüksek dalgalanmalara gebe olunduğu unutulmamalı.  

Max pain seviyeleri, bugün ve yarın için 23k seviyesindedir.

 

 

HABER AKIŞI

  • SEC’nin menkul kıymet statüsünde gördüğü AMP, Binance tarafından 15 Ağustos’ta delist edilecek.
  • Coinbase Prime, kurumsal yatırımcılar için ETH staking başlatıyor.
  • Coinbase destekli Nomad köprüsü, 200 milyon USD’lik saldırıya uğradı. Parayı geri yatırmaları halinde ise şirket, 20% kesintiyi kabul edeceğini açıkladı.
  • Amazon, VeChain ile işbirliğine gitti.
  • Robinhood kripto birimi, kara para aklama suçlamasıyla 30 milyon USD ceza aldı.
  • Cardano, Vasil Hard Fork geçişi uzayacak.

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir.

Cryptoquant verilerine göre borsalardaki BTC arzı dün 3.725 adet artan arz bugün ise 5.192 adet azalmıştır. Bu durum, talep seviyesine bağlı olarak fiyatın daha yüksek bir seviyede olması gerektiği beklentisini desteklemektedir. 

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Coinglass verilerine göre dün 31 seviyesinde olan endeks bugün 34 seviyesinde bulunmaktadır. 

Kripto Para Analizi

OPSİYON ANALİZİ

Farklı vadelere sahip son 24 saat içinde işlem gören opsiyonlar baz alınarak BTC fiyat seviyesine bakıldığında 14.000-23.000 USD seviyesinde put, 23.000-26.000 USD seviyesinde call opsiyonlar yoğunlaşmaktadır.

 

Son 24 saatte yazılan bugün tarihli opsiyonlara göre BTC için 20k-25k USD fiyat aralığı söz konusudur. 

 

Yarın valörlü son 24 saatteki opsiyonlara bakıldığında ise 20k-26k USD aralığında bir fiyatlama beklenmektedir. Opsiyon hacimlerinin yüksek olmasından ötürü Cuma günleri ise önümüzdeki süreçte piyasaya etki etmesi açısından önemli olmaktadır.

 

 

MANA, 18,37 direnç olurken 17,29 ise önemli destek seviyeleri olmaktadır.

 

ENJ, 10,9 destek 11,7 ise direnç seviyesi olmaktadır.

 

FTM, 5,89 destek olurken 6,09 direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

SLP, 0.077 destek ve 0,082 ise direnç görevi yapmaktadır.

 

LRC, 7,11 destek ve 7,58 seviyesi direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

GALA, 1,06 destek ve 1,12 direnç seviyeleri olmaktadır.

 

DENT, 0,018 destek 0,021 ise direnç görevi yapmaktadır.

 

SHIB, 0,00015 destek olurken 0,00023 direnç olmaktadır.

 

ARPA, 0,7 destek olurken 0,78 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

RVN, 0,54 destek olurken 0,84 direnç görevi yapmaktadır.