Haber Akışı

BİTCOİNDE DÜŞÜŞ EĞİLİMİ

ABD büyümesinin -1,6% gelmesi sonrası halen yumuşak iniş ihtimalinin canlı bir olasılık olarak durmasını sağlamıştır. Önümüzdeki süreçte negatif büyümenin devamlılığını engellemek adına FED tarafında faiz artışlarının azalarak devam etmesi beklenmektedir. Olası bir rahatlama rallisinin ise Temmuz ayı Fed toplantısı sonrası Eylül ayına kadarki süreçte olma potansiyeli yüksektir. Fakat bu durum Temmuz ayındaki faiz artış miktarına (100 baz puan mı yoksa 75 mi yoksa 50 baz puan mı?) yüksek derecede bağlıdır. 

20k altı yazılan put opsiyon dağılımı önemli olup 21,5k seviyesini aşamayan sahte yükselişlere aldanmamak gerekmektedir.

Max pain seviyeleri, bugün ve yarın için sırasıyla 20k ve 22k seviyesindedir.

 

 

HABER AKIŞI

  • Reuters kaynaklı habere göre Rusya merkezli VTB Bankısı ile Lighthouse dijital varlık çıkarmak için anlaştı.
  • Virgin Adaları 3AC şirketinin tasfiyesini onayladı.
  • MicroStrategy, 10 milyon USD değerinde BTC aldı.
  • 21shares ayı piyasasına yönelik riskten kaçınan müşteriler için Bitcoin Core ETP ürününü Swiss Exchange’de piyasaya sürdü.
  • CypherPunk, hazinesindeki BTC ve ETH varlıklarını sattı.
  • SEC, Grayscale ve Bitwise spot BTC ETF başvurularını reddetti.

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir.

Cryptoquant verilerine göre borsalardaki BTC arzı dün 6.087 adet azalırken bugün ise 3.208 adet azalmıştır. Bu durum, talep seviyesine bağlı olarak fiyatın daha yüksek bir seviyede olması gerektiği beklentisini desteklemektedir. 

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Coinglass verilerine göre dün 13 seviyesinde olan endeks bugün de 11 seviyesinde bulunmaktadır. 

Kripto Para Analizi

OPSİYON ANALİZİ

Farklı vadelere sahip son 24 saat içinde işlem gören opsiyonlar baz alınarak BTC fiyat seviyesine bakıldığında 15.000-20.000 USD seviyesinde put, 20.000-27.000 USD seviyesinde call opsiyonlar yoğunlaşmaktadır.

 

Son 24 saatte yazılan bugün tarihli opsiyonlara göre BTC için 18k-21,5k USD fiyat aralığı söz konusudur. 

 

Yarın valörlü son 24 saatteki opsiyonlara bakıldığında ise 16,5k-23k USD aralığında bir fiyatlama beklenmektedir. Opsiyon hacimlerinin yüksek olmasından ötürü Cuma günleri ise önümüzdeki süreçte piyasaya etki etmesi açısından önemli olmaktadır.

 

 

ATOM, 118 seviyesi destek 129 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

DOT, 111 destek olurken 118 direnç seviyesi olmaktadır.

 

GMT, 13,2 destek 15 seviyesi ise direnç olarak gözlemlenmektedir.

 

MINA, 9,4 seviyesi destek 11 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

NEO, 136 destek seviyesi olurken 150 ise direnç olarak dikkat çekmektedir.

 

ONE, 0,19 seviyesi destek 0,39 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

BEL, 12,7 destek seviyesi olurken 19 ve 21,3 ise direnç olarak dikkat çekmektedir.

 

COS, 0,1 destek ve 0,13 direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

APE, 68 destek olurken 84 direnç olmaktadır.

 

ICP, 79 destek ve 91 ise direnç seviyeleri olmaktadır.