Haber Akışı

KRİPTO BÜLTENİ

 

ÖZET

ABD tahvil getirilerinde yaşanan yataylaşma sonrası GSYİH büyümesinin de beklentinin altında kalması, tarımdışı istihdam verisini FED açısından daha da önemli hale getirdi. Büyüme ve istihdamda yaşanacak olan kötüleşme ise getiri eğrisinin ima ettiği resesyon riskini arttırıyor ve FED’in şahinleşmesini engelleme potansiyeline sahip.

Bitcoin arzının azalmaya devam etmesi fiyat yükselişini desteklerken bugün vadeli opsiyonlar 47-48k seviyelerini ima etmektedir.

 

 

HABER AKIŞI

  • Opera internet tarayıcısı BTC, ETH, Solana dahil 8 adet blockchain ağını desteklemeye başladığını duyurdu.
  • Visa, içerik oluşturucuların NFT ile büyümesine yönelik program başlattı.
  • 10 binden fazla ETH sahibi adres sayısı son 3 ayın rekorunu kırdı.

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir.

Cryptoquant verilerine göre borsalardaki BTC arzı dün 327 adet azalmıştır. Bu durum, fiyatın daha yüksek bir seviyede olması gerektiği beklentisini desteklemektedir.

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Dün 55 seviyesinde olan endeks bugün 52 seviyesinde bulunmaktadır. 

Kripto Para Analizi

OPSİYON ANALİZİ

Farklı vadelere sahip son 24 saat içinde işlem gören opsiyonlar baz alınarak BTC fiyat seviyesine bakıldığında 40-48.000 USD seviyesinde put, 47-53.000 USD seviyesinde call opsiyonlar yoğunlaşmaktadır. 

Önceki veri (soldaki) ile bugünkü (sağdaki) arasında ise daha düşük hacim göze çarpmaktadır. 

 

 

Önceki opsiyon dağılımına bakıldığında (soldaki) 45-51.000 USD seviyesinde fiyat hareketi beklenmekte ve son 24 saatte yazılan bugün tarihli opsiyonlara göre (sağdaki) 45-49.000 USD fiyat aralığı söz konusudur. 

 

 

Yarın valörlü son 24 saatteki opsiyonlara bakıldığında ise 43-50.000 USD aralığında bir fiyatlama beklenmektedir. Opsiyon hacimlerinin yüksek olmasından ötürü Cuma günleri ise önümüzdeki süreçte piyasaya etki etmesi açısından önemli olmaktadır. 

 

 

Bitcoin, 647 ve 660 bin destek, 749 bin ise direnç olarak takip edilecektir. 

 

Ethereum, 46.249 ve 49.000 destek, 52.768 ve 51.000 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

Ripple, 13,6 direnç olurken 12,56 ve 12,3 ise destek olarak karşımıza çıkmaktadır. 

 

AVAX, 1.400 seviyesi destek, 1.533 ise direnç görevi görmektedir. 

 

ADA, 17 destek olurken ise 20,5 ise direnç olarak göze çarpmaktadır. 

 

 

XLM, 3,3 destek olurken 3,7 ise direnç seviyeleri olmaktadır. 

 

LINK, 241 destek, 263 seviyesi ise direnç olarak takip edilecektir.

 

CHZ, 4,6 önemli direnç olurken 4,35 ise destek olarak göze çarpmaktadır.

 

EOS, 42,5 seviyesi destek olurken 48,3 seviyesi ise direnç noktaları olmaktadır. 

 

SXP, 24,6 direnç olurken 22,3 ve 23,6 seviyesi ise destek görevi görmektedir.