Haber Akışı

KRİPTO BÜLTENİ

 

ÖZET

Düşüş trend çizgilerinin üstüne çıkmayı başaran BTC, birkaç haftadır yaşadığı düşüşe bir ara vermiş gibi durmakla beraber yükseliş trendi için ise öncelikle 41k sonrasında ise 42k ve 44k seviyelerini test edecektir. FED faiz kararının beklentilere paralel gelmiş olması piyasaları nispeten rahatlatmıştır. VIX endeksindeki düşüş ile yükselen Nasdaq endeksi Bitcoinin yükselişini desteklemiş olsa da arz tarafındaki genel düşüş eğiliminin devamı yükseliş trendini etkileyecek en önemli faktörlerden biridir. Max pain seviyeleri ise bugün ve yarın için 39k seviyesindedir.

 

 

 

 

HABER AKIŞI

  • Dubai sanal varlıklar düzenleme kurulu, Sand metaverse evreninde ofis açacak.
  • FED 50 baz puan faiz artırdı.

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir.

Cryptoquant verilerine göre borsalardaki BTC arzı dün 6.234 adet artmıştır. Bu durum, talep sabit kaldığı takdirde fiyatın daha düşük bir seviyede olması gerektiği beklentisini desteklemektedir.

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Coinglass verilerine göre dün 21 seviyesinde olan endeks bugün 27 seviyesinde bulunmaktadır. 

Kripto Para Analizi

OPSİYON ANALİZİ

Farklı vadelere sahip son 24 saat içinde işlem gören opsiyonlar baz alınarak BTC fiyat seviyesine bakıldığında 35-40.000 USD seviyesinde put, 38-42.000 USD seviyesinde call opsiyonlar yoğunlaşmaktadır. 

 

Son 24 saatte yazılan bugün tarihli opsiyonlara göre BTC için 35-42.000 USD fiyat aralığı söz konusudur. 

 

Yarın valörlü son 24 saatteki opsiyonlara bakıldığında ise 34-44.000 USD aralığında bir fiyatlama beklenmektedir. Opsiyon hacimlerinin yüksek olmasından ötürü Cuma günleri ise önümüzdeki süreçte piyasaya etki etmesi açısından önemli olmaktadır. 

 

 

 

Bitcoin, 561 bin destek, 591 ve 605 bin ise direnç olarak takip edilecektir. 

 

Ethereum, 41.222 destek, 45.208 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

Ripple, 9,69 direnç olurken 9,13 ise destek olarak karşımıza çıkmaktadır. 

 

AVAX, 976 seviyesi destek, 1.057 ise direnç görevi görmektedir. 

 

ADA, 12,7 destek olurken ise 13,1 ise direnç olarak göze çarpmaktadır. 

 

XLM, 2,71 destek olurken 2,81 ise direnç seviyeleri olmaktadır. 

 

LINK, 170 destek, 187 seviyesi ise direnç olarak takip edilecektir. 

 

CHZ, 2,96 önemli direnç olurken 2,76 ise destek olarak göze çarpmaktadır.

 

EOS, 30,44 seviyesi destek olurken 35 seviyesi ise direnç noktaları olmaktadır. 

 

SXP, 17 direnç olurken 14,8 seviyesi ise destek görevi görmektedir.