Haber Akışı

KRİPTO BÜLTENİ

 

ÖZET

Bugün FOMC tutanaklarına yönelik açıklamalar piyasanın takibinde olacak olup Powell açıklamaları sonrası içinse beklentilerdeki ayrışma dikkat çekmektedir. 8 Nisan Opsiyon seviyeleri, geniş bir fiyat aralığındaki beklentileri ortaya koymaktadır.

Bugün ve yarın vadeli BTC opsiyonlar 46k liq edilme seviyelerini ima etmektedir.

 

 

HABER AKIŞI

  • MicroStrategy 190 milyon USD değerinde BTC aldı.
  • 21shares, Sand ETP’sini çıkarmayı planlıyor.
  • Son 24 saatte 24 milyon USD değerinde Sand alındı.

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir.

Cryptoquant verilerine göre borsalardaki BTC arzı dün 1.510 adet artmıştır. Bu durum, fiyatın daha düşük bir seviyede olması gerektiği beklentisini desteklemektedir.

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Dün 53 seviyesinde olan endeks bugün 48 seviyesinde bulunmaktadır. 

Kripto Para Analizi

OPSİYON ANALİZİ

Farklı vadelere sahip son 24 saat içinde işlem gören opsiyonlar baz alınarak BTC fiyat seviyesine bakıldığında 40-46.000 USD seviyesinde put, 45-50.000 USD seviyesinde call opsiyonlar yoğunlaşmaktadır. 

Önceki veri (soldaki) ile bugünkü (sağdaki) arasında ise hacimsel artış göze çarpmaktadır. 

 

 

Önceki opsiyon dağılımına bakıldığında (soldaki) 41-49.000 USD seviyesinde fiyat hareketi beklenmekte ve son 24 saatte yazılan bugün tarihli opsiyonlara göre (sağdaki) 43-49.000 USD fiyat aralığı söz konusudur. 

 

 

Yarın valörlü son 24 saatteki opsiyonlara bakıldığında ise 43-50.000 USD aralığında bir fiyatlama beklenmektedir. Opsiyon hacimlerinin yüksek olmasından ötürü Cuma günleri ise önümüzdeki süreçte piyasaya etki etmesi açısından önemli olmaktadır. 

 

 

HOT; 0,1 direnç olurken, 0,08 ise destek olarak göze çarpmaktadır. 

 

TRX, 1,02 direnç, 0,99 ise destek olarak göze çarpmaktadır.

 

MATIC, 24,7 direnç, 22,9 ise destek olarak takip edilecektir.

 

SOL, 1.862 destek, 2.054 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

GRT, 6,7 seviyesi destek olurken 7 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

DOGE, 2,5 direnç olurken 2,2 ise önemli destek seviyeleri olmaktadır. 

 

SAND, 46 destek olurken 50 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

ALICE, 108 destek olurken 115 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

MANA, 41,6 direnç olurken 36 ise önemli destek seviyeleri olmaktadır.