Haber Akışı

KRİPTO BÜLTENİ

 

ÖZET

Nasda1 endeksinde yaşanan düşüş ile birlikte BTC 36k seviyesini kırmış ve düşüş trend çizgisinin altına gevşemiştir. Bugün Nasdaq açılışı önem arz etmekte olup negatif gün kapanışı olması halinde ise 35k seviyesinin altına doğru gevşemenin devam etme ihtimali bulunmaktadır. BTC arzındaki artışın 2 gündür devam etmesi de düşüşü etkileyen bir diğer faktör olup opsiyon seviyelerinde ise Cumartesi günü 35k altı seviyelere yazılan satış opsiyonları beklentilerdeki bozulmayı ortaya koymaktadır. Max pain seviyeleri ise bugün ve yarın için 39k ve 37k seviyesindedir.

 

 

HABER AKIŞI

  • Starbucks, NFT koleksiyonu çıkaracağını duyurdu.
  • Gucci, belli mağazalarda kripto para ile ödeme kabul edeceğini açıkladı.
  • Kripto parayı yasal hale getiren Orta Afrika Cumhuriyeti, IMF tarafından uyarıldı.
  • ADA işlem hacimleri 130% arttı.
  • Luna Vakfı, 1,5 milyar USD değerinde BTC aldı.
  • Coinbase hiise senetleri, haftalık 12% ye yakın düştü.

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir.

Cryptoquant verilerine göre borsalardaki BTC arzı dün 5.229 adet artmıştır. Bu durum, talep sabit kaldığı takdirde fiyatın daha düşük bir seviyede olması gerektiği beklentisini desteklemektedir.

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Coinglass verilerine göre dün 27 seviyesinde olan endeks bugün 22 seviyesinde bulunmaktadır. 

Kripto Para Analizi

OPSİYON ANALİZİ

Farklı vadelere sahip son 24 saat içinde işlem gören opsiyonlar baz alınarak BTC fiyat seviyesine bakıldığında 30-39.000 USD seviyesinde put, 37-45.000 USD seviyesinde call opsiyonlar yoğunlaşmaktadır. 

 

Son 24 saatte yazılan bugün tarihli opsiyonlara göre BTC için 34-42.000 USD fiyat aralığı söz konusudur. 

 

Yarın valörlü son 24 saatteki opsiyonlara bakıldığında ise 30-42.000 USD aralığında bir fiyatlama beklenmektedir. Opsiyon hacimlerinin yüksek olmasından ötürü Cuma günleri ise önümüzdeki süreçte piyasaya etki etmesi açısından önemli olmaktadır. 

 

 

 

HOT; 0,067 ve 0,062 direnç olurken, 0,056 ise destek olarak göze çarpmaktadır. 

 

TRX, 1,32 direnç, 1,17 ise destek olarak göze çarpmaktadır.

 

MATIC, 17 direnç, 15,7 ise destek olarak takip edilecektir.

 

SOL, 1.197 destek, 1.279 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

GRT, 4,24 seviyesi destek olurken 4,62 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

DOGE, 1,82 direnç olurken 2,09 ise önemli destek seviyeleri olmaktadır. 

 

SAND, 30,83 destek olurken 33,97 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

ALICE, 67,6 destek olurken 76,22 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

MANA, 22,87 direnç olurken 20,17 ise önemli destek seviyeleri olmaktadır.