Haber Akışı

BİTCOİN’DE YÜKSELME İSTEĞİ

 

ÖZET

Arz değişimi her ne kadar Bitcoin aleyhine gözükse de fiyatlama ters yönlü hareket etmektedir. Bu hafta açıklanacak olan ABD enflasyon verisine kadar mini bir ralli görülme ihtimali olsa da asıl fiyatlama ABD TÜFE verisi sonrası olacakatır. Bu sebeple dikkatli hareket etmekte fayda var. 

Max pain seviyeleri, bugün ve yarın için sırasıyla 30k ve 30,5k seviyesindedir.

 

 

HABER AKIŞI

  • New York BTC madenciliğini yasaklayacağını açıkladı.
  • Japonya meclisi, stabil koin yasasını onayladı.
  • GRT, Messari’ye yaklaşık 13 milyon USD yatırım yaptı.

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir.

Cryptoquant verilerine göre borsalardaki BTC arzı dün 4.881 adet bugün ise 2.083 artmıştır. Bu durum, talep seviyesine bağlı olarak fiyatın daha düşük bir seviyede olması gerektiği beklentisini desteklemektedir.

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Coinglass verilerine göre dün 10 seviyesinde olan endeks bugün 13 seviyesinde bulunmaktadır. 

Kripto Para Analizi

OPSİYON ANALİZİ

Farklı vadelere sahip son 24 saat içinde işlem gören opsiyonlar baz alınarak BTC fiyat seviyesine bakıldığında 20-31.000 USD seviyesinde put, 30-36.000 USD seviyesinde call opsiyonlar yoğunlaşmaktadır. 

 

Son 24 saatte yazılan bugün tarihli opsiyonlara göre BTC için 28-32.000 USD fiyat aralığı söz konusudur. 

 

Yarın valörlü son 24 saatteki opsiyonlara bakıldığında ise 27-32.000 USD aralığında bir fiyatlama beklenmektedir. Opsiyon hacimlerinin yüksek olmasından ötürü Cuma günleri ise önümüzdeki süreçte piyasaya etki etmesi açısından önemli olmaktadır. 

 

 

Bitcoin, 496 bin destek, 531 bin ise direnç olarak takip edilecektir. 

 

Ethereum, 30.758 destek, 31.332 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

Ripple, 6,6 destek olurken 6,7 ise direnç olarak karşımıza çıkmaktadır. 

 

AVAX, 430 seviyesi destek, 444 ise direnç görevi görmektedir. 

 

ADA, 9,42 destek olurken ise 11,28 ise direnç olarak göze çarpmaktadır. 

 

XLM, 2,34 destek olurken 2,5 ise direnç seviyeleri olmaktadır. 

 

LINK, 127 destek, 133 seviyesi ise direnç olarak takip edilecektir.

 

CHZ, 2,29 önemli direnç olurken 2,16 ise destek olarak göze çarpmaktadır.

 

EOS, 21,49 seviyesi destek olurken 22,59 seviyesi ise direnç noktaları olmaktadır.