Haber Akışı

KRİPTO BÜLTENİ

 

ÖZET

FOMC tutanakları ile bilanço küçültme miktarının belli olması ve 50 baz puanlık faiz artışına üyelerin sıcak baktığı bilgisi ortaya çıktı. Haberi takiben bugün BTC ve kripto varlıklarda hızlı bir düşüş yaşanırken benzer seyir Nasdaq ve diğer borsalarda da görüldü. 

Dün 46k liq edilme seviyelerine sahip BTC opsiyonları bugün ise 45k seviyesini ima etmektedir.

 

 

HABER AKIŞI

  • Terra(LUNA)  Foundation 180 milyon USD değerinde BTC aldı.
  • Grayscale, portföyüne AVAX, DOT ve ATOM eklediğini açıkladı.
  • Son 24 saatte 410 milyon USD liq edildi.
  • FOMC tutanaklarına göre aylık 95 milyar USD bilanço küçültme ve 50 baz puan faiz artışına üyeler sıcak bakıyor.

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir.

Cryptoquant verilerine göre borsalardaki BTC arzı dün 979 adet artmıştır. Bu durum, fiyatın daha düşük bir seviyede olması gerektiği beklentisini desteklemektedir.

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Dün 48 seviyesinde olan endeks bugün 34 seviyesinde bulunmaktadır. 

Kripto Para Analizi

OPSİYON ANALİZİ

Farklı vadelere sahip son 24 saat içinde işlem gören opsiyonlar baz alınarak BTC fiyat seviyesine bakıldığında 35-46.000 USD seviyesinde put, 44-50.000 USD seviyesinde call opsiyonlar yoğunlaşmaktadır. 

Önceki veri (soldaki) ile bugünkü (sağdaki) arasında ise hacimsel artış göze çarpmaktadır. 

 

 

Önceki opsiyon dağılımına bakıldığında (soldaki) 43-50.000 USD seviyesinde fiyat hareketi beklenmekte ve son 24 saatte yazılan bugün tarihli opsiyonlara göre (sağdaki) 41-48.000 USD fiyat aralığı söz konusudur. 

 

 

Yarın valörlü son 24 saatteki opsiyonlara bakıldığında ise 36-50.000 USD aralığında bir fiyatlama beklenmektedir. Opsiyon hacimlerinin yüksek olmasından ötürü Cuma günleri ise önümüzdeki süreçte piyasaya etki etmesi açısından önemli olmaktadır. 

 

 

ENJ, 22,6 destek olurken 23,7 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

FTM, 20,5 direnç olurken 18,1 ve 19,4 ise önemli destek seviyeleri olmaktadır.

 

SLP, 0,31 destek olurken 0,34 direnç görevi yapmaktadır.

 

LRC, 12,8 destek olurken 16,5 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

GALA, 3 destek, 3,4 ise direnç görevi yapmaktadır.

 

DENT, 0,04 destek, 0,05 ise direnç seviyeleri olmaktadır.

 

SHIB, 0,00035 destek, 0,00037 ise direnç seviyeleri olmaktadır.

 

ARPA, 1,14 destek olurken 1,2 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

RVN, 0,86 destek olurken 0,95 direnç görevi yapmaktadır.

 

LUNA, 1.572 destek olurken 1.679 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.